Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Budownictwo mieszkaniowe - komentarz związku deweloperów do danych GUS

tagi tematyczne budownictwo mieszkaniowe deweloperzy Główny Urząd Statystyczny GUS Polski Związek Firm Deweloperskich PZFD

Polski Związek Firm Deweloperskich przedstawił komentarz do danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny dotyczących budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Opublikowane w dniu 27.04.2009 r., dane GUS za I kwartał 2009 r. wskazują wyraźnie na możliwość pojawienia się tzw. „świńskiego dołka” w budownictwie mieszkaniowym.

Sygnalizowane od pewnego czasu przewidywania, że deweloperzy wstrzymują się z realizacją nowych projektów mieszkaniowych, znalazły już swoje odbicie w danych statystycznych. Co prawda odnotowano kolejny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania, ale jest to efekt podejmowanych decyzji w latach 2006 i 2007, czyli na fali wznoszącej  ostatniego boomu mieszkaniowego.

Jednocześnie chcemy zwrócić szczególną uwagę na utrzymujący się od kilku miesięcy spadek wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań, a przede wszystkim liczby rozpoczętych budów. Wg najnowszych danych, w okresie styczeń - marzec 2009, odnotowano spadek odpowiednio o 13,8 % wydanych pozwoleń i 38,4 % rozpoczętych inwestycji w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Pierwsze efekty zapoczątkowanego w ubiegłym roku trendu, to jeszcze niewielki bo 1,7 % spadek liczby mieszkań w budowie. Należy jednak podkreślić, że zjawisko to kontynuowane jest już drugi miesiąc z rzędu.

Przy ograniczonej  akcji kredytowej ze strony banków i braku działań stymulujących ze strony „regulatora” rynku, możemy spodziewać się pogłębiania obserwowanych trendów, a to musi doprowadzić do przysłowiowego „ świńskiego dołka” w budownictwie mieszkaniowym. A może to znaczyć jedynie ponowny wzrost cen na rynku  nowych mieszkań.

autor: źródło: Smart Media Sp. z o.o.

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.