Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy wzrośnie liczba udzielanych kredytów hipotecznych?

tagi tematyczne Alpha kredyt hipoteczny Real Estate Development RED Rodzina na swoim
Oswojenie rynku kredytów hipotecznych
Oswojenie rynku kredytów hipotecznych

Polityka Narodowego Banku Szwajcarii i spadek wartości CHF, państwowa dopłata do kredytów w ramach programu Rodzina na swoim oraz rządowe projekty gwarantujące bezpieczeństwo kredytobiorcom i bankom powinny wpłynąć w najbliższym czasie na zintensyfikowanie akcji kredytowej i spowodować wzrost sprzedaży mieszkań.

Obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) i oświadczenie, iż będzie stabilizował je na bardzo niskim poziomie, w okolicach 0,25% (spadek o połowę) oraz interweniował na rynku, by osłabić notowania swojej waluty to dobry znak dla obecnych i przyszłych posiadaczy pożyczek w CHF, których obecnie udziela sześć banków. W najbliższym czasie powinno się to przełożyć na obniżenie ich oprocentowania, które w tej chwili wynosi od 3,5 nawet do 7%.

Najatrakcyjniejsze na rynku są dziś kredyty z państwową dopłatą. W lutym br. banki udzieliły ich dwukrotnie więcej, niż w styczniu. Od wejścia w życie nowelizacji ustawy o rządowych dopłatach do kredytów hipotecznych limit ceny mkw. dla tej pożyczki wynosi dla Warszawy 7 142 zł (wcześniej 6 633 zł). Dlatego w inwestycjach zaliczanych do segmentu popularnego nastąpiło ożywienie sprzedaży. – Od nowego roku znacznie wzrosło zainteresowanie nabywców zakupem mieszkań na naszym osiedlu Alpha w Ursusie, ponieważ na wszystkie oferowane na nim lokale można teraz zaciągnąć kredyt z państwową dopłatą. Korzystają z niego młode małżeństwa, które kupują mieszkania głównie 2- i 3-pokojowe. Ponieważ jednak kwalifikujące się do tej pożyczki mieszkanie może mieć do 75 mkw., możemy na życzenie klienta zaprojektować na tej powierzchni nawet cztery pokoje – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development. 

Zyskowność kredytu z państwową dopłatą

Przy obecnych marżach kredytów hipotecznych w PLN, kształtujących się na poziomie od 1,2 do 3,5%, w przypadku pożyczki w wysokości 350 tys. zł, na 25 lat, bez wkładu własnego, rata kredytu z dopłatą wyniesie około 1 660 zł, natomiast rata zwykłego kredytu to aż 2 500 zł. Kwota odsetek przy kredycie z dopłatą po 8 latach będzie wynosiła 73 922,67 zł, natomiast w przypadku zwykłego kredytu sięgnie 173 257 zł. Oszczędność to prawie 100 tys. zł ponieważ odsetki, do których dopłaca państwo nie są naliczone od rzeczywistego oprocentowania kredytu, ale według korzystniejszej dla kredytobiorców stopy referencyjnej publikowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wzrost średniej kwoty udzielanych kredytów

Według obliczeń doradców finansowych w lutym wzrosła też nieco wysokość kredytów udzielanych we wszystkich walutach i wynosi obecnie średnio: 213 tys. zł dla kredytu w PLN, 163 tys. zł przy kredycie w CHF i 169 tys. zł w EUR. W przypadku kredytów w PLN wzrost średniej zdolności kredytowej w porównaniu ze styczniem wyniósł 12 tys. zł i jest to już kolejny miesiąc, w którym rośnie. Pojawiła się więc nadzieja na odwrócenie tendencji spadkowej trwającej od połowy 2007 roku, kiedy średnia wynosiła około 313 tys. zł.

Państwowa gwarancja bezpieczeństwa kredytów

Na ilość udzielanych przez banki pożyczek znaczny wpływ może mieć opracowywana przez rząd ustawa gwarantująca pomoc w spłacaniu kredytów hipotecznych osobom, które utracą pracę. Mają być one przez rok dotowane zwrotną, nieoprocentowaną pożyczką. Na wsparcie bezrobotnych kredytobiorców rząd zamierza przeznaczyć ok. 400 mln zł z Funduszu Pracy. Dotacja ma wynosić od 500 do 1 200 zł miesięcznie. Pierwsze dopłaty mają być wypłacane już w kwietniu br., a program ma trwać do końca 2010 r.

Nie ulega wątpliwości, że na kondycję rynku nieruchomości zasadniczy wpływ ma postawa banków, czyli skala i zasady na jakich udzielają kredytów hipotecznych. Złagodzenie zasad z kolei uzależnione będzie przede wszystkim od powstającego obecnie projektu ustawy, która ma stanowić system gwarancji zabezpieczających banki ze strony państwa.

autor: opracował: mz

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.