Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak były palacz może zaoszczędzić na zakup nieruchomości

tagi tematyczne inwestowanie w nieruchomości Nieruchomości zakup działki zakup mieszkania
Bloki przy Wyczółkowskiego w Gorzowie Wielkopolskim
Bloki przy Wyczółkowskiego w Gorzowie Wielkopolskim

Palacze nie zdają sobie sprawy, jak duże kwoty każdego roku wydają na swój nałóg. Zaoszczędzone pieniądze mogliby spożytkować choćby na rynku nieruchomości. Jak wylicza Metrohouse, już po pierwszym roku oszczędzania można kupić małą działkę.

Według  badań Global Adult Tobacco Survey Poland do palenia papierosów przyznaje się 30,3 proc. dorosłych Polaków. Ponad połowa palaczy w Polsce deklaruje, że wypala nawet jedną paczkę papierosów dziennie. Poza negatywnymi dla zdrowia konsekwencjami swojego nałogu palacze muszą uświadomić sobie jeszcze jedno – wydatki związane z paleniem papierosów znacznie uszczuplają domowy budżet utrudniając tym samym realizację różnych planów. W tym tych związanych z inwestycjami na rynku nieruchomości.

Jak podaje portal CenyNaSwiecie.pl średnia cena kupowanej w Polsce paczki papierosów wynosi 13 zł. Jeśli w gospodarstwie domowym palą dwie osoby, to każdego dnia przeznaczają na swój nałóg 26 zł, w skali miesiąca jest to już 780 zł. Wykorzystując dobrodziejstwa jakie niesie za sobą procent składany przyjrzyjmy się, jak rezygnacja z nałogu może przełożyć się na realizację planów na rynku nieruchomości. Zakładamy, że środki gromadzimy na standardowej lokacie, uwzględniliśmy też należny podatek.

Efekty oszczędzania widać już po pierwszym roku – zaoszczędzona kwota pozwala zrealizować marzenie o własnym ogródku w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jak wynika z wyliczeń agencji Metrohouse po kilku latach oszczędzania będzie nas stać nawet na zakup niedużej kawalerki, którą możemy przeznaczyć na wynajem, a tym samym tworzyć własny portfel nieruchomości inwestycyjnych.

lata oszczędzania kwota, zł Co można kupić na rynku nieruchomości?
Propozycje
1 9 465 działka o powierzchni 300 m2 położona w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, z małą altanką lub z domkiem letniskowym,
garaż
2 19 162
3 29 098 działka letniskowa za miastem,
działki budowlane w dalszej odległości od dużych miast,
nieduża kawalerka za ok. 50 000 zł, w Łodzi lub jednym z wielu miast powiatowych,
garaż  
4 39 278
5 49 708
6 60 395  działka siedliskowa z domem i innymi zabudowaniami 
7 71 344
8 82 562  dwupokojowy apartament w Bułgarii.
9 94 055  lokale użytkowe na wynajem
10 105 832  kawalerka w Warszawie
15 169 200 2 pokoje w Warszawie (wielka płyta) lub w Krakowie,
2-3 pokoje w Poznaniu, Wrocławiu
3 pokoje w Gdańsku
20 240 740
źródło: Metrohouse

Jaką nieruchomość kupimy po 5 latach oszczędzania?
Już po roku oszczędzania rodzina ex-palaczy może rozglądać się na rynku za zakupem działki w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Choć kwota jaką należy zapłacić za prawo do użytkowania działki wynosi, w zależności od miasta i standardu altanki, nawet do 50 000 zł, to już za kilka tysięcy można nabyć prawa do użytkowania ogródka działkowego. Jeśli nie zależy nam na wysokim standardzie domu, to do 20 000 zł bez problemu znajdziemy ciekawą ofertę w jednym z licznych ROD. Wszystko to już po dwóch latach odkładania pieniędzy, które wcześniej były przeznaczane na zakup papierosów. W zależności od miasta już po 2-3 latach oszczędzania można stać się posiadaczem garażu lub miejsca parkingowego w garażu podziemnym. W cenie do 50 000 zł. bez większych problemów kupimy też działkę letniskową za miastem (zwykle nieogrodzoną, do zagospodarowania). W niektórych  regionach w Polsce można kupić za taką kwotę całe siedlisko z zabudowaniami gospodarczymi. Ponadto kwota w okolicach 50 000 zł daje możliwość zakupu małego mieszkania np. w Łodzi. Takie mieszkanie można przeznaczyć np. pod wynajem.

Od 5 do 10 lat oszczędzania
Jeśli ex-palacze zdecydują się na oszczędzanie w dłuższej perspektywie czasu, rynek nieruchomości zaoferuje jeszcze bardziej atrakcyjne rozwiązania. W cenie od 60 000 do 80 000 zł można kupić działkę letniskową z niewielkim domem. Jak zauważają doradcy Metrohouse taka kwota jeszcze nie pozwala na celowanie w najbardziej znane pod względem turystycznym regiony w kraju, ale w wielu przyjaznych krajobrazowo lokalizacjach znajdziemy np. ciekawe siedliska. Jeśli chcielibyśmy połączyć inwestowanie w nieruchomości i rozwiązać nasze wakacyjne dylematy, to już od ok. 70-80 tys. zł można stać się właścicielem niewielkiego apartamentu w jednej z nadmorskich lokalizacji w Bułgarii. Powierzając lokal firmie zarządzającej wynajmem możemy liczyć na dochody z wynajmu apartamentu w sezonie turystycznym. Natomiast mając kwotę bliską 100 000 zł można także pomyśleć o znalezieniu interesującej oferty z grupy lokali użytkowych, które pozwalają osiągnąć wyższą rentowność z wynajmu niż popularne mieszkania.

Ponad 10 lat oszczędzania
Długoterminowe oszczędzanie to rozwiązanie dla najbardziej cierpliwych inwestorów. Jeśli dalej będziemy odkładać równowartość dwóch paczek papierosów dziennie, to po 15 latach bez problemu będzie stać nas na kupno kawalerki w największych miastach Polski, a w wielu lokalizacjach taka kwota pozwoli na zakup dwu- albo nawet trzypokojowego mieszkania. Nie uwzględniamy tu jednak inflacji oraz zmian w cenach nieruchomości, co jest trudne do prognozowania w tak odległych odstępach czasu. Każdy kolejny rok oszczędzania pozwali nam kupić jeszcze większe mieszkania w coraz lepszym standardzie.

Rezygnację z nałogu można rozpatrywać również kontekście oszczędzania na zakup większego mieszkania, ew. poprawę standardu obecnego lokalu. Odkładanie niewielkich kwot może mieć również znaczenie dla osób, które planują wkrótce zakup swojego pierwszego mieszkania. Wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego do kredytu (obecnie to 10%) za 2 lata zwiększą się do poziomu 20%. Już teraz warto zastanowić się, czy nasz nałóg nie jest barierą w dostępie do własnego M. Barierą, którą możemy sami zlikwidować dzięki swojej silnej woli.

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse

aktualizacja: 19.03.2015

Polecane artykuły
Jak powiększyć mieszkanie - przedstawiamy kilka sztuczek
Każde mieszkanie prędzej czy później wydaje nam się za małe. Zwykle nie możemy pozwolić...
Dom w cenie do 350 tysięcy złotych – propozycje z całej Polski
Nieduży dom poza miastem można kupić w cenie zbliżonej do ceny dwu- lub trzypokojowego...
Mieszkania idealnie przygotowane do sprzedaży. Top 9
Pośrednicy nieruchomości coraz większą wagę przykładają do odpowiedniego przygotowania...
Drugie mieszkanie w górach
Polacy, o ile pozwalają im na to możliwości finansowe, coraz chętniej inwestują w...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.