Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Kredyty mieszkaniowe: wzrasta ilość i wartość nowych kredytów

tagi tematyczne kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy zakup mieszkania
Domy w Warszawie. Ogrody Jeziorowa
Domy w Warszawie. Ogrody Jeziorowa

W I kwartale 2011 roku wzrosła wartość i liczba nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych  - minimalnie w ujęciu kwartalnym i bardzo znacząco w stosunku rok do roku. Natomiast po raz kolejny z rzędu, spadł udział kredytów udzielnych w walutach obcych.

Więcej nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych
Według danych zamieszczonych w raporcie AMRON-SARFiN, okresie styczeń - marzec 2011 r. wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 12,252 mld zł. i była o 0,12% wyższa niż w okresie październik - grudzień 2010 r. oraz, aż o 24,9% większa niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Z kolei ilość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniosła 57,578 tys. i była o 1,16% wyższa niż w okresie październik - grudzień 2010 r. oraz, aż o 19,16% większa niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Zapytaj Doradcę o kredyt mieszkaniowy >>>

Coraz mniej kredytów walutowych

Z raportu AMRON-SARFiN wynika też, że w okresie styczeń - marzec 2011 r. trzeci kwartał z rzędu w dół poszedł udział kredytów w walutach obcych w całości wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych. W I kw. br. wyniósł on jedynie 19,4%, wobec 23,4% w IV kw. 2010 r. oraz 22,8% w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeszcze większą różnicę uzyskamy przystawiając najnowsze dane do tych za całe poprzednie lata. W 2010 r. było to 25,4%, w 2009 r. 27,2%, a w roku 2008, aż 70,0%.
W okresie styczeń - marzec 2011 r. kredyty w euro stanowiły 13,2% wszystkich nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych (w IV. kw. było to 17,3%), kredyty we franku szwajcarskim stanowiły 6,1% (bez zmian), a te w dolarze odpowiadały za 0,1% całej akcji kredytowej (0,0% w okresie październik - grudzień ub.r.).

Dane za I kw. br. dotyczące ponownego spadku udziału kredytów udzielnych w walutach obcych w całości wartości nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych nie są dla analityków  zaskoczeniem. Kolejne rekomendacje KNF zrobiły swoje, a możliwości zaciągnięcia przez Polaków kredytu walutowego w bankach są coraz mniejsze. Szacunki z pierwszej połowy kwietnia 2011 r. wskazywały na to, że w I kw. udział wartości kredytów we franku szwajcarskim na całym rynku spadł do poziomu 5,7% z 6,1% w kw. IV, ale jak widać nie uległ on zmianie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dane pochodzą z Raportu AMRON-SARFiN - ogólnopolskiego raportu o kredytach mieszkaniowych i cenach transakcyjnych nieruchomości, opracowywany w Związku Banków Polskich we współpracy z Centrum AMRON, Komitetem ds. Finansowania Nieruchomości ZBP i prof. SGH Jackiem Łaszkiem.

autor: Marek Nienałtowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.