Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Najem z opcją późniejszego wykupienia mieszkania

tagi tematyczne Alpha kredyt hipoteczny raport Real Estate Development Rodzina na swoim
Alternatywa dla sprzedaży mieszkań
Alternatywa dla sprzedaży mieszkań

W sytuacji malejącego popytu na mieszkania deweloperzy szukają innych rozwiązań na zagospodarowanie lokali, których nie udaje się sprzedać. Czy w 2009 roku najciekawszą okaże się propozycja najmu z możliwością wykupienia mieszkania, oferta kupna nowego mieszkania z rozliczeniem starego, czy też rynek zdominuje kredyt z państwową dopłatą? 

Istotny wpływ na rynek nieruchomości będzie miała wchodząca w styczniu 2009 roku nowelizacja ustawy o dopłatach do kredytów hipotecznych. Dzięki niej kredyt w złotych, objęty rządowym programem ,,Rodzina na swoim’’, w którym przez osiem lat państwo spłaca połowę miesięcznych odsetek, będzie obejmował znacznie większą pulę mieszkań niż dotychczas. Kredyt z dopłatą to korzystne rozwiązanie dla kupujących. Z symulacji kosztów kredytu we frankach i kredytu z dopłatą wynika, że w przypadku 75-metrowego mieszkania w Warszawie, miesięczna rata kredytu z dopłatą jest ponad 300 zł niższa niż rata kredytu we frankach. Przewidujemy, że sprzedaż w 2009 roku upłynie pod znakiem tego właśnie kredytu. Po nowelizacji ustawy i podniesieniu limitu ceny za mkw., wszystkie mieszkania na budowanym np. osiedlu Alpha w Ursusie znajdą się w jego zasięgu. Wobec rosnącej podaży, część deweloperów rozpatruje też możliwość wynajęcia lokali z możliwością wykupienia go na własność za kilka lat. Na rynku warszawskim, gdzie na nabywców czeka ok. 16 tys. mieszkań, pierwsze firmy wysunęły już taką propozycję. Firmy deweloperskie proponują również nowy sposób finansowania zakupu mieszkań, przyjmując w rozliczeniu posiadaną już przez kupującego nieruchomość. Nabywca pozostawia stare mieszkanie, które wycenia rzeczoznawca, nieruchomość jest przepisywana na dewelopera, a klient musi dopłacić za nowe mieszkanie tylko różnicę. Te nowe rozwiązania świadczą o tym, jak bardzo zmieniła się sytuacja na rynku w ostatnich miesiącach.

Kolejną propozycją, która ma przeciwdziałać zastojowi jest oddawanie mieszkań wykończonych pod klucz. Coraz większa liczba deweloperów wprowadza ofertę zakupu mieszkań nie tylko już gotowych, ale także w pełni urządzonych. Proponowane są różne warianty wykończenia. Do ceny mkw. trzeba wtedy dopłacić od min. 300–400 zł do nawet kilku tysięcy zł. Wykończenie takiego mieszkania ma jednak kosztować mniej niż urządzanego indywidualnie, ponieważ deweloperzy dostają wysokie zniżki w firmach produkujących materiały wykończeniowe. Nie jest wykluczone, że podczas zastoju na rynku dla niektórych ofert takie rozwiązanie będzie też proponowane klientom w ramach obecnej ceny lokalu.  Innym działaniem podejmowanym przez inwestorów jest zmiana profilu inwestycji. Sytuacja na rynku nieruchomości ustabilizuje się, jeśli nastąpią zapowiadane obniżki stóp procentowych kredytów złotowych. Drugim czynnikiem, który wpłynie na zmniejszenie się podaży będzie zawieszenie przez część deweloperów realizacji planowanych wcześniej inwestycji, co spowoduje spadek liczby nowych mieszkań oferowanych na rynku.

autor: źródło: RED-Real Estate Development

aktualizacja: 13.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.