Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Osoby planujące zakup mieszkania spodziewają się spadków cen

tagi tematyczne Home Invest Warszawa
Nastroje nabywców determinują popyt
Nastroje nabywców determinują popyt

Czy oczekiwania klientów dotyczące dalszego spadku cen mieszkań okażą się mieć moc sprawczą? Jeśli nawet nie będą samospełniającą się przepowiednią, to dziś są powodem wstrzymywania się nabywców z ostateczną decyzją o zakupie.

Ankieta ING Bank Śląski przeprowadzona wśród 28 tysięcy osób wykazała, że aż 70 procent respondentów spodziewa się dalszego spadku cen nieruchomości w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Rok temu w spadek cen wierzyło tylko 40 procent ankietowanych.

Najważniejsze obecnie dla nabywców są rabaty. Większość osób zainteresowanych zakupem mieszkań na osiedlu Wola Prestige, zadaje mniej pytań o szczegóły dotyczące konkretnych lokali, czy inwestycji, niż o możliwy do uzyskania poziom rabatu. Twierdzą, że osiedle jest atrakcyjne, ale decyzję o nabyciu lokali odkładają o kilka miesięcy. Takich klientów jest około 80 procent. Pozostała część to nabywcy, którzy chcą podpisać umowy teraz, ale często okazuje się, że po miesięcznym oczekiwaniu na decyzję banku, nie mogą sfinansować zakupu – twierdzi Grzegorz Barbachowski, prezes Home Invest. Deweloper negocjował z PKO BP i teraz klienci mogą korzystać z najniższej siatki marż jaką oferuje bank. Ponadto bank zgodził się nie pobierać dodatkowych prowizji i opłat – tłumaczy Barbachowski.

Nastroje społeczne
Z badania nastrojów społecznych przeprowadzonego w styczniu 2009 roku przez CBOS wynika, że prawie połowa (47%) respondentów nie oczekuje zmian jeśli chodzi o obecną sytuację gospodarczą w kraju. Co piąty ankietowany (19%) liczy na jej poprawę w najbliższym czasie, a co czwarta osoba (27%) obawia się pogorszenia.
Zrównoważenie popytu i podaży nastąpi wtedy, gdy rynek wchłonie obecnie występującą nadwyżkę lokali. Większość osób zainteresowanych zakupem nowych mieszkań w stolicy, poszukuje takich lokali, w których cena metra kwadratowego nie przekraczałaby 8 000 zł i właśnie w takiej średniej kwocie sprzedawały się mieszkania na rynku pierwotnym w styczniu bieżącego roku.

Zachowanie banków
Zablokowanie przez banki dostępu do łatwych kredytów hipotecznych jest drugim, po negatywnym nastawieniu do zakupu klientów, czynnikiem mającym wpływ na zahamowanie sprzedaży mieszkań. O zmianie sytuacji na rynku nieruchomości zadecydują, więc dalsze działania kredytodawców. Sprzedaż zintensyfikuje się, gdy nastąpią dalsze spadki oprocentowania kredytów hipotecznych i banki złagodzą rygory warunkujące ich przyznawanie. Na brakujące w Polsce 1,5 mln mieszkań z pewnością znają się chętni, których dziś też nie brakuje, jeśli banki będą pożyczać pieniądze.

autor: źródło: Prestige Public Relations

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.