Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Preferencje osób planujących zakup mieszkania

tagi tematyczne deweloperzy GFK Polonia kredyty hipoteczne Murator EXPO preferencje klientów deweloperów zakup mieszkania
Trzeba wiedzieć, jakie i gdzie
Trzeba wiedzieć, jakie i gdzie

Deweloperzy mają coraz większe problemy ze sprzedażą mieszkań, a ich klienci są coraz bardziej wymagający. Znajomość preferencji zakupowych osób nabywających mieszkanie jest obecnie bardzo ważna dla firm deweloperskich.

Pomocny może się tu okazać raport „Domy, mieszkania, kredyty” przygotowany przez GFK Polonia i Murator EXPO. Przedstawia on co prawda preferencje potencjalnych nabywców mieszkań i domów na rynku warszawskim, ale wyniki podlegają pewnemu uogólnieniu. Opracowanie jest skierowane jest przede wszystkim do deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych, firm konsultingowych, instytucji finansowych, pośredników i doradców rynku nieruchomości.

Dane do analizy zostały zebrane podczas dwóch ostatnich edycji targów mieszkaniowych Murator EXPO (wrzesień-listopad 2008). W badaniu wzięło udział 877 osób zainteresowanych kupnem mieszkania, domu oraz wzięciem kredytu na zakup nieruchomości, z którymi przeprowadzono bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe (face-to-face).

Kryteria i potrzeby nabywców są różne
Cicha, spokojna okolica z dala od zgiełku i głównych ulic stanowi według 63% respondentów najważniejsze kryterium podczas poszukiwania mieszkania. Najmniej znaczącym czynnikiem jest prestiż dzielnicy (ważny jedynie dla 8%). Aż 81% zapytanych podaje go jako istotny czynnik, a brak balkonu może nawet przyczynić się do rezygnacji z konkretnej oferty. Zainteresowanie przy wyborze mieszkania budzą okna drewniane w standardzie wykończenia (64%). Lokalizacja mieszkania w budynku typu wieża w centrum miasta nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem (tylko 20%). Jak wynika z raportu, 54% respondentów rozważa zakup mieszkania wykończonego pod klucz.


Osoby zainteresowane kupnem mieszkania zwykle szukają go w dzielnicy, którą obecnie zamieszkują, jednakże poziom „lojalności” jest różny dla różnych dzielnic. Istnieje szereg czynników związanych z infrastrukturą samego osiedla i standardu wykończenia mieszkań, które silnie wpływają na preferencje klientów. Potencjalni nabywcy domów i mieszkań pod względem wielu z tych preferencji są bardzo podobni, ale ostateczne kryteria wyboru są całkowicie różne. Wynika to nie tyle z innego typu poszukiwanej nieruchomości, co z innej charakterystyki socjo-demograficznej obu grup. Najbardziej powszechnym sposobem na finansowanie zakupu mieszkania lub domu jest kredyt hipoteczny, najczęściej w CHF. Jednakże bieżące kredyty oraz maksymalna wysokość raty jaką nabywcy są skłonni płacić z tytułu (nowego) kredytu hipotecznego świadczy o realnym potencjale nabywczym badanej grupy. Najciekawsze dane raportu są utajnione i do wglądu tylko przez nabywców tego opracowania.

Raport "Domy, Mieszkania, Kredyty – Monitoring Warszawskiego Rynku Mieszkaniowego", to w obecnej, trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym niezwykle użyteczne i precyzyjne narzędzie, które wielu deweloperom ułatwi podejmowanie trafnych decyzji inwestycyjnych -  podkreśla Jacek Oryl – prezes Murator EXPO.

Obecnie prezentowany raport jest absolutnie unikalnym przedsięwzięciem. Badania na największych targach mieszkaniowych w Polsce pozwoliły nam na dotarcie do ludzi silnie zaangażowanych w proces poszukiwania mieszkania, czy domu. Udało nam się wyjść poza tradycyjną życzeniowość i deklaracje ludzi – większość przecież marzy o zmianie mieszkania na większe, zamianie mieszkania na dom, kupnie mieszkania dla dzieci, itd. Jednakże realne możliwości zakupowe ma bardzo wąska grupa – my ją zbadaliśmy i będziemy to robić cztery razy w roku - zapewnia Marcelin Matusiak, menager GfK Polonia, kierujący tym projektem.

autor: zdjęcia: Marta Jamrozy

aktualizacja: 13.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.