Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ustawa deweloperska: nowe przepisy nie dotyczą wszystkich inwestycji deweloperskich

tagi tematyczne deweloperzy nowe mieszkania rynek pierwotny ustawa deweloperska zakup mieszkania
inwestycja mieszkaniowa
inwestycja mieszkaniowa

Weszła w życie nowa ustawa zwiększająca bezpieczeństwo osób kupujących mieszkania i domy od deweloperów. Jednak jeszcze przez wiele miesięcy będą w sprzedaży oferty nieruchomości nie objętych nowymi przepisami.

Ustawa deweloperska, która obowiązuje od 29 kwietnia 2012 r., przede wszystkim ma  zabezpieczyć kupujących mieszkania i domy przed utratą wpłaconych pieniędzy w przypadku upadłości dewelopera.

Obowiązkowy rachunek powierniczy
Najważniejszym elementem nowych przepisów jest to, że deweloper nie będzie już mógł dowolnie dysponować środkami uzyskanymi od kupujących. Będą one bowiem gromadzone na specjalnym koncie bankowym, do którego deweloper nie będzie miał bezpośredniego dostępu.

Pieniędzmi będzie dysponował bank. Zgodnie z prawem będzie on mógł przekazać je deweloperowi tylko w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja kiedy deweloper wybuduje nieruchomość i  przeniesie prawo własności na kupującego. Druga możliwość polega na tym, że w trakcie budowy bank będzie wypłacał deweloperowi środki potrzebne na wykonanie poszczególnych etapów inwestycji. Kolejna transza zostanie wypłacona dopiero wtedy, gdy bank upewni się, że poprzedni etap został zakończony.

Jeśli w trakcie budowy deweloper zbankrutuje, to pieniądze zgromadzone na takim specjalnym koncie nie przepadną. Wraz z prawem własności budowanej nieruchomości zostaną oddzielone od pozostałego majątku dewelopera i posłużą do zaspokojenia roszczeń kupujących.

Sprawdź także: nowe mieszkania, nowe inwestycje deweloperskie

Umowa przedwstępna z deweloperem wyłącznie w formie aktu notarialnego

Zgodnie z nowym prawem obowiązkowe jest zawieranie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Dzięki temu, jeśli deweloper nie przeniesie na kupującego prawa własności może go w tym zastąpić sąd. Nie jest to możliwe w przypadku popularnych obecnie umów przedwstępnych zawieranych bez udziału notariusza. Poza tym ustawa daje kupującemu prawo odstąpienia od umowy np. jeśli deweloper spóźni się z realizacją inwestycji.

Nowe przepisy nie obejmują wszystkich sprzedawanych mieszkań
Choć ustawa weszła w życie 29 kwietnia, to jeszcze przez wiele miesięcy w sprzedaży będą oferty nieruchomości nie objętych opisanymi przywilejami. Nowe zasady dotyczą jedynie przedsięwzięć, których sprzedaż rozpoczęła się po wejściu ustawy w życie. Rozważając ofertę należy więc sprawdzić, czy pieniądze trafią na bezpieczny rachunek powierniczy. Jeśli nie, to warto zainteresować się sytuacją finansową dewelopera. Jego upadłość może bowiem oznaczać utratę wpłaconych pieniędzy.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 30.04.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.