Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Wola Justowska - dzielnica luksusowych nieruchomości

tagi tematyczne domy Kraków luksusowe domy Wola Justowska
Dzielnica luksusu
Dzielnica luksusu

W każdym dużym mieście jest przynajmniej jedna taka dzielnica, która wyróżnia się popularnością ze względu na swój wyjątkowy charakter, ciekawe usytuowanie oraz prestiż, jakim mogą cieszyć się właściciele zlokalizowanych na jej terenie nieruchomości. W Krakowie takim miejscem jest Wola Justowska.

W czym tkwi siła Woli
W Krakowie jednym z takich obszarów jest niewątpliwie Wola Justowska, stanowiąca część Zwierzyńca, który z kolei pełni funkcję poddzielnicy Krowodrzy.
Nazwa tego prestiżowego rejonu Krakowa pochodzi od imienia Justusa Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego. Justus – znany w Krakowie jako osoba wpływowa i powszechnie szanowana – zakupił w 1528 roku tereny obecnej Woli Justowskiej i wybudował tu pałacową rezydencję w stylu renesansowym, wzorowaną pod względem architektonicznym na osławionych wówczas w Europie posiadłościach w Rzymie i Florencji. Nowa budowla zajęła miejsce istniejącego wcześniej dworu. Dziś stanowi jeden z najznamienitszych przykładów zabudowy rezydencjonalnej w kraju, będąc jednocześnie częścią zespołu pałacowo-parkowego na Woli.
Sam park urzeka swoją urodą i klimatem, które zawdzięcza m.in. wspomnianej Willi Decjusza, galerii rzeźb i malarstwa znanego rzeźbiarza Bronisława Chromego, czy też pomnikowi Piwnicy pod Baranami autorstwa tego samego artysty. Wola Justowska to rejon, w którym duże znaczenie ma rozwój kulturalny. W parku, a przede wszystkim w pałacu, który obecnie pełni rolę siedziby Stowarzyszenia Willa Decjusza, odbywają się różnego rodzaju spotkania, konferencje, koncerty i prezentacje. Jest to również miejsce wizyt artystów z Polski i z zagranicy.

Ciekawe adresy
Dzielnicę wyróżniają ciekawe nazwy ulic, z których większość pochodzi od nazw drzew, np. Świerkowa, Dębowa, aleja Kasztanowa czy aleja Sosnowa. Inne z kolei nawiązują do nazw kwiatów i krzewów (Chabrowa, Agrestowa) albo zwierząt (Lisia, Kukułcza, Rysi Stok). Pozostałe sympatyczne nazwy to np. Wiosenna, Legendy, Przyjemna. Najdłuższą wolską ulicą jest ulica Królowej Jadwigi, która wykracza poza wolskie granice, łącząc się z aleją Focha. Wola jest pełna uroczych zakątków i zacisznych alejek. Obfituje w tereny zielone, czego przykładem jest nie tylko Park Decjusza, ale również liczne drzewa i krzewy, które ożywiają dzielnicę szczególnie w wiosenne i letnie miesiące. Mnóstwo zieleni i małe, kameralne uliczki sprawiają, że ta część Krakowa jest wyjątkowo cicha i sprawia wrażenie zamkniętej enklawy w środku miasta.
Do Woli należy również rezerwat krajobrazowy Panieńskie Skałki, zajmujący północną część Lasu Wolskiego. Obiektem, o którym warto wspomnieć jest również Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, utworzone w latach sześćdziesiątych w forcie Skała.

Wśród klimatycznych uliczek
Przechodząc ulicami Woli możemy trafić na niejeden przeznaczony na sprzedaż dom lub mieszkanie. I tak na ulicy Królowej Jadwigi, w okolicy Parku Decjusza zlokalizowany jest dwupoziomowy apartament o powierzchni całkowitej 104 mkw., zajmujący drugie piętro i poddasze. Z tarasu o metrażu 12 mkw. roztacza się widok na park. Wszystkie pomieszczenia na drugim poziomie są klimatyzowane.
Również w pobliżu parku trafimy na trzykondygnacyjny dom o powierzchni 270 mkw., którą zajmuje m.in. sześć pokoi i trzy łazienki. Głównym pomieszczeniem na parterze jest salon z kominkiem. Do domu przynależy garaż z miejscem na dwa samochody.
Kolejna nieruchomość w tej okolicy to dom z 2002 roku o powierzchni całkowitej 400 mkw. Składają się na niego trzy poziomy, z których pierwszy (parter) stanowi otwartą przestrzeń, na której znajdują się m.in. salon, kuchnia i jadalnia.
Również na terenie Woli, na zamkniętym osiedlu, czeka na nowych mieszkańców dwupoziomowy bliźniak, którego część przeznaczona jest na sprzedaż. Wyróżniki zarówno tego budynku, jak i całego osiedla to niestandardowe materiały i futurystyczny wygląd.

Kolejna przeznaczona na sprzedaż nieruchomość przy Królowej Jadwigi to czteropokojowe mieszkanie o powierzchni 90 mkw. Lokal usytuowany jest na trzecim piętrze kamienicy z 1920 roku. Przy tej samej ulicy, w otoczeniu zieleni, zlokalizowany jest również trzypiętrowy blok wzniesiony w 2000 roku. Na jego ostatnim piętrze mieści się mieszkanie z trzema niezależnymi pokojami, w którym uwagę przyciąga ciekawy wystrój wnętrza i starannie dobrane dodatki.
Na koniec zajrzymy ponownie w okolice Parku Decjusza. Tu zlokalizowany jest dom, stanowiący połowę bliźniaka. 108 metrów kwadratowych zostało zaaranżowane tak, by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych mieszkańców. Funkcjonalność, komfort i luksus – to określenia, które najlepiej oddają charakter wnętrza. Całości dopełniają dodatki, dobrane zarówno pod względem praktycznym, jak i kolorystycznym.

Przedstawione nieruchomości łączy jedno: lokalizacja – prestiżowa i jak najbardziej pożądana. Szczególnie jeśli ceni się ciszę i pozbawiony nerwowego pośpiechu tryb życia.

Więcej ofert sprzedaży i wynajmu nieruchomości, nie tylko na Woli Justowskiej, można znaleźć w serwisie tuznajdziesz.pl.

autor: opracował: Marta Tomasiuk
zdjęcia: Magdalena Zborowska

aktualizacja: 13.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.