Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Zakup mieszkania - zdolność kredytowa ważniejsza niż lokalizacja mieszkania

tagi tematyczne Home Invest Kraków kredyty hipoteczne mieszkania osiedle Wola Prestige Warszawa

Utrudnienia w dostępie do kredytów hipotecznych spowodowały, że nabywcy mieszkań zmuszeni zostali do przewartościowania kryteriów jakimi kierowali się wcześniej przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania.

Pierwszoplanowa kiedyś lokalizacja ustąpiła dziś miejsca liczbie pokoi w mieszkaniu, na jakie możemy sobie pozwolić, aby w ogóle móc uzyskać kredyt. Jeszcze rok temu to właśnie usytuowanie mieszkania było najważniejszym czynnikiem decydującym. Wybieraliśmy dzielnicę w jakiej chcieliśmy mieszkać, lub nawet jej część i w jej obrębie poszukiwaliśmy lokum. Czas dojazdu do pracy, rozwinięta infrastruktura i ilość terenów zielonych w pobliżu, liczyły się bardziej niż wielkość samego mieszkania. Dlaczego? Dlatego, że banki bez ograniczeń udzielały kredytów hipotecznych i kupujący mogli bez większych przeszkód zaciągać pożyczki na wysokie kwoty.

Teraz dla 5 tysięcy osób, zainteresowanych zakupem mieszkania w największych miastach, które wzięły udział w ankiecie Home Broker w I kwartale br. lokalizacja to dopiero szósty w kolejności czynnik, który wpływa na ich wybór. Co zatem liczy się najbardziej? Ważna jest minimalna liczba pokoi (91 %). Istotne jest, aby mieszkanie miało co najmniej 2 pokoje. To obniżenie wymagań kupujących spowodowane zostało przez drastyczne ograniczenie możliwości finansowania zakupu. Na drugim miejscu wśród kryteriów wyboru plasuje się cena, na którą wskazuje 77 % badanych. Kwota jaką kupujący mają możliwość przeznaczyć na lokal jest nierozerwalnie związana z jego powierzchnią. Wielkość mieszkania jest kolejnym zatem ważnym czynnikiem dla przeważającej większości zainteresowanych kupnem. Decydujące znaczenie metrażu dla nabywców potwierdza Marzena Nawrocka, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu w Home Invest - Osoby zainteresowane zakupem na osiedlu Wola Prestige pytają przede wszystkim o najmniejsze dostępne w ofercie mieszkania. Ściślej mówiąc o mieszkania dwupokojowe o jak najmniejszej powierzchni. Kolejne pytanie dotyczy wysokości rabatu, jaki mogą otrzymać na konkretny lokal. Poszukiwanie mniejszych i tańszych lokali ma ścisły związek ze zdolnością kredytową. Dlatego uzgodniliśmy z bankiem, który finansuje inwestycję, że nasi klienci otrzymają w nim niższą marżę wyjściową i zostaną zwolnieni z dodatkowych opłat – mówi Nawrocka.

Kupujący skłaniają się najczęściej ku niewielkim lokalom, choć nie są to już, jak wcześniej kawalerki, kupowane zwykle w celu inwestycyjnym. Obecnie poszukiwane są dwupokojowe mieszkania o powierzchni od 40 do 58 mkw. Lokalizacja istotna jest jedynie dla 58 % ankietowanych. Teoretycznie, życzeniem klientów warszawskich firm deweloperskich byłoby zamieszkanie na Mokotowie, Ursynowie lub Woli, a w dalszej kolejności na Żoliborzu, Ochocie i Bielanach, ale faktyczny wybór pada na Bemowo lub Białołękę, gdzie można kupić jedne z najtańszych mieszkań w mieście. Warszawiacy chcą wydać na mieszkanie do 450 tys. PLN, a mieszkańcy pozostałych miast do ok. 300 tys. Nie jest niespodzianką, że kwoty te są bardzo zbliżone do cen rynkowych najbardziej poszukiwanych lokali.

autor: źródło: Prestige Public Relations

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.