Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Apartament czyli luksusowe mieszkanie

tagi tematyczne apartament apartamenty Kraków apartamenty Warszawa cechy apartamentu duże mieszkania komfortowe mieszkania luksus luksusowe mieszkania Kraków luksusowe mieszkania Warszawa luksusowe mieszkanie luxus super lokale
Apartament, Kraków-Krowodrza
Apartament, Kraków-Krowodrza

Apartament to luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie położone w prestiżowej okolicy.

Aby właściwie zrozumieć pojęcie apartament, proponuję wyobrazić sobie lokal mieszkalny położony nad bulwarem w okolicach Wawelu, z indywidualną windą, satelitarnym łączem, garażem wielopoziomowym, telewizją wewnętrzną, własną serwerownią, centralnym klimatyzatorem, kominkiem, balkonem z trawnikiem, basenem, SPA, portierem i lądowiskiem dla helikoptera.

Apartamenty w Krakowie. Ogłoszenia sprzedaży

Apartament, według definicji to luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie lub podobne pomieszczenie w hotelu. Apartament dawniej to reprezentacyjne wnętrze pałacowe, natomiast dzisiaj, to coraz częściej pojęcie odnoszące się do zwykłego mieszkania, używane w celu jego werbalnej nobilitacji. Poprawnie słowo apartament powinno być rozumiane jako synonim lokalu mieszkalnego o parametrach przekraczających ogólnie przyjęte normatywy służące zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych użytkownika. Cechami charakterystycznymi apartamentów są elementy o wyższym, niż w ”zwykłym” mieszkaniu, standardzie. Ta nadwyżka jakościowa służy podkreśleniu prestiżu i elitarności apartamentu w porównaniu ze standardowym mieszkaniem.

Apartament czy mieszkanie?

Wytyczne dotyczące projektowania mieszkań i apartamentów są podobne. Na przykład elementy struktury przestrzennej czy dostęp do światła dziennego są identyczne. Cechą charakterystyczną apartamentu jest wyeksponowanie motywu lub motywów podkreślających jego odmienność i wyjątkowość względem powszechnie przyjętych, przeciętnych standardów. Może to być otwarta przestrzeń wewnętrzna, wewnętrzne schody, antresole czy oranżeria. Elementy te nie mają większej użyteczności praktycznej tworzą jednak niepowtarzalny klimat i podkreślają wyjątkowość lokalu mieszkalnego.

Wymienione tu rozwiązania mają także istotne znaczenie dla deweloperów oferujących apartamenty do sprzedaży. Dużo łatwiej zwrócić uwagę klienta drogimi materiałami użytymi do wykończenia ścian, czy prywatną fontanną. Można powiedzieć, że inwestorzy wyposażając apartamenty w różnego rodzaju „fajerwerki” stosują swoisty kod, za pomocą którego informują potencjalnych nabywców o poziomie atrakcyjności apartamentu.

Współczesne apartamenty spełniają role nie tylko mieszkalne i reprezentacyjne, są także doskonałą lokatą kapitału oraz źródłem sporych zysków. Najważniejszą rolą apartamentu jest jednak podkreślenie statusu materialnego jego właściciela. Wejście w posiadanie apartamentu to wyznacznik pozycji społecznej i jeden dowodów finansowego sukcesu.

Apartament, Kraków, Kazimierz
fot.: ofertybezposrednio.com
Apartament, Kraków, ul. Srebrnych Orłów
fot.: ABC DOM
Apartament, Kraków-Krowodrza
fot.: Activ
Apartament, Kraków, ul. Sławkowska
fot.: Firma Kontrakty Nieruchomości
Apartament, Kraków, ul. Ludwinowska
fot.: Bracia Sadurscy

Lokalizacja, miejsce i położenie

- W praktyce nieruchomistów powiada się, że dla oceny wartości  nieruchomości ważne są trzy elementy, mianowicie lokalizacja, po drugie położenie i po trzecie  miejsce. Tak więc pojęcie „apartament” jest nierozerwalnie złączone z miejscem, gdzie ów się znajduje. Parametry otoczenia i sąsiedztwa w przemożny sposób wpływają na decyzje związane z lokowaniem apartamentów – mówi architekt Paweł Sroga właściciel pracowni projektowej P.S.J. w Proszowicach.

Okazuje się zatem, że wpływ na to czy dany lokal mieszkalny nazywamy apartamentem czy nie, obok powierzchni mieszkalnej i standardu wykończenia, ma także jego lokalizacja. Z drugiej strony zdarza się, że budynek położony w mało atrakcyjnej okolicy nazywany jest apartamentowcem. Przeciętny obiekt mieszkalny wykonany według najnowszych technologii i z użyciem drogich materiałów, w otoczeniu znacznie mniej reprezentacyjnych budynków urasta do miana apartamentowca.

Jednak prawdziwy apartament musi być zlokalizowany w doskonałym miejscu. Tylko wówczas zaspokoi oczekiwania klientów. Lokalizacja w prestiżowej dzielnicy, blisko centrum czy w pobliżu znanych miejsc jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność apartamentu. Świadomość doskonałego sąsiedztwa to swego rodzaju wartość dodana, którą otrzymuje kupujący i za którą jest gotów słono zapłacić.

Z punktu widzenia architektów najkorzystniej jest projektować budynki apartamentowe w prestiżowych lokalizacjach. Wówczas inwestorzy oczekują wyjątkowych projektów, charakteryzujących się niekonwencjonalnymi rozwiązaniami oraz użyciem drogich lub bardzo drogich materiałów wykończeniowych.

Apartament, Sopot, ul. Sobieskiego
fot.: Orfin Nieruchomości
Apartament, Sopot, ul. Armii Krajowej
fot.: Russjan Nieruchomości
Apartament, Wrocław, Stare Miasto
fot.: Panorama Center

autor: Jarosław Mydlarczyk, PÓŁNOC Nieruchomości

aktualizacja: 16.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.