Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Będzie trudniej o kredyt hipoteczny?

tagi tematyczne kredyt hipoteczny marża kredytu zakup mieszkania
Domy w Warszawie. Ogrody Jeziorowa
Domy w Warszawie. Ogrody Jeziorowa

Pod koniec 2012 roku nastąpiło zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów hipotecznych. Pomimo tego, popyt na kredyty pozostawał na stałym poziomie. W I kwartale tego roku polityka kredytowa zostanie zaostrzona tylko w niewielkim stopniu, a jej złagodzenie ograniczają niekorzystne prognozy sytuacji gospodarczej.

Taki obraz rynku kredytowego przedstawiony został w raporcie NBP. Jako główną przyczynę zaostrzenia polityki kredytowej przedstawiciele banków podawali ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą. Kredytobiorcy odczuli to w największym stopniu w zakresie wyższych kosztów kredytowych. Wzrost marż potwierdziło 36% banków (w ujęciu netto), a jedna czwarta banków podwyższyła marże na kredytach obarczonych wyższym ryzykiem. Jednocześnie banki podwyższały także koszty pozaodsetkowe (np. prowizje) oraz zwiększały kryteria dotyczące wkładu własnego.

Czytaj też: Im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena metra kwadratowego

Według wyliczeń Domu Kredytowego Notus, w ostatnich miesiącach średnie marże kredytowe wzrosły. Dla kredytu w wysokości 250 tysięcy złotych, przy założeniu posiadania 20% wkładu własnego, na koniec roku marża wynosiła 1,79 p.p. i była wyższa o 0,15 p.p. niż 3 miesiące wcześniej.

W ostatnim kwartale w ujęciu netto banki nie odczuły znaczącej zmiany w zakresie popytu na kredyty mieszkaniowe, jednak NBP wskazuje na duże zróżnicowanie odpowiedzi. Aż 40% ogółu banków wskazywało w swoich ocenach na wzrost lub spadek popytu. Banki, które odczuły spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, jako najważniejsze tego przyczyny wskazywały prognozy na rynku mieszkaniowym, a także czynniki związane z sytuacją ekonomiczną i zmianami w wydatkach gospodarstw domowych. Z kolei wzrostowi popytu w części banków sprzyjało przede wszystkim zakończenie programu Rodzina na swoim oraz zaostrzenie polityki kredytowej w innych bankach.

Pierwsze miesiące 2013 roku nie powinny przynieść żadnych znaczących zmian w polityce kredytowej banków w zakresie kredytów mieszkaniowych. Ponadto banki spodziewają się w I kwartale spadku popytu na kredyty mieszkaniowe.

Jedną z przyczyn spadku popytu będzie zakończenie programu Rodzina na Swoim. Chcąc otrzymać dopłaty wielu klientów przyspieszało decyzję o zakupie nieruchomości, podpisując umowę i składając wniosek jeszcze w starym roku. Skumulowanie dużej liczby wniosków pod koniec 2012 roku będzie oznaczało zmniejszenie akcji kredytowej na początku 2013 roku. Swoją rolę odgrywać będzie także czynnik sezonowy. Niemal co roku I kwartał jest słabszym okresem na rynku kredytowym i zauważalny jest wówczas spadek popytu i akcji kredytowej. Dopiero wraz z wiosną następuje ożywienie na rynku.

Trudniej o kredyt także w innych segmentach
Podobne zaostrzenie polityki kredytowej nastąpiło również w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych. Tu także banki podwyższyły marże oraz oczekiwały lepszych zabezpieczeń. W przeciwieństwie do kredytów mieszkaniowych spadł w ujęciu netto także popyt na kredyty konsumpcyjne i dla przedsiębiorstw. Rok 2013, a przynajmniej jego pierwszy kwartał, także nie przyniesie wzrostu zainteresowania takimi kredytami. Ograniczenie wydatków konsumpcyjnych oraz niekorzystne prognozy sytuacji gospodarczej będą ograniczały popyt i nie będą skłaniały do zliberalizowania polityki kredytowej.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 03.01.2014

Polecane artykuły
W 2014 roku nie otrzymasz kredytu hipotecznego bez wkładu własnego
Zgodnie z nową Rekomendacją S, kredyt hipoteczny na 100 procent wartości nieruchomości...
ATAL buduje w Łodzi kolejny etap osiedla Nowe Polesie
Inwestycja realizowana jest przy ulicy Pienistej w dzielnicy Polesie. Deweloper oferuje...
Inwestycja Grazioso Apartamenty oddana do użytkowania
Warszawski deweloper Eko-Park uzyskał pozwolenie na użytkowanie inwestycji Grazioso...
Sklep, bankomat, restauracja, czyli jak zarabiają wspólnoty mieszkaniowe
Wspólnoty mieszkaniowe próbują zarabiać na wynajmie powierzchni, które wchodzą w skład...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.