Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Bez zmian zdolność kredytowa Polaków

tagi tematyczne kredyt hipoteczny zakup mieszkania zdolność kredytowa

Po wielu miesiącach spadającej zdolności kredytowej, okres wakacyjny przyniósł względną stabilizację w tym zakresie. Również we wrześniu zdolność kredytowa Polaków utrzymuje się na podobnym poziomie, a nawet pojawiają się oznaki, że może ona w najbliższym czasie wzrosnąć.

Według wyliczeń doradców kredytowych, we wrześniu wzrosła zdolność kredytowa zarówno dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, jak i dla małżeństwa z dwójką dzieci. Singiel uzyskujący dochody na poziomie 7000 netto miesięcznie, który ma 20 procent wkładu własnego może uzyskać kredyt w średniej wysokości 633 tysięcy złotych. Jest to kwota wyższa o 9 tysięcy w porównaniu z sierpniem oraz większa o 15 tysięcy w porównaniu z lipcem. We wrześniu wyższą kwotę może uzyskać także rodzina z dwójką dzieci, zarabiająca 5000 netto miesięcznie. W tym przypadku średnia zdolność kredytowa to 352 tysiące i jest to o 6 tysięcy więcej niż miesiąc wcześniej.

Czytaj też: Jak nie stracić dopłat do kredytu hipotecznego w Rodzinie na swoim?

Wzrost zdolności kredytowej związany jest ze spadkiem stopy referencyjnej Wibor, która jest jednym z elementów decydujących o oprocentowaniu i racie kredytu. Stawka 3-miesięczna na początku września była niższa od tej z początku sierpnia o 0,13 punktu procentowego. Zatem niższy Wibor i praktycznie niezmieniony poziom średnich marż zaowocowały co prawda niewielkim, ale jednak zauważalnym wzrostem średniej zdolności kredytowej.

          kwiecień 2012   lipiec 2012        sierpień 2012            wrzesień 2012  
Singiel 639 405 619 001 624 506 633 563
Rodzina 4-osobowa 395 289 351 539 345 817 352 496
Założenia:
- singiel – dochód 7000 netto, brak zobowiązań, 20% wkładu własnego, kredyt na 25 lat;
- rodzina – małżeństwo z 2 dzieci, dochód netto 5000, brak zobowiązań, brak wkładu własnego, kredyt na 25 lat;

Źródło: Dom Kredytowy Notus S.A.

Na większe zmiany w zakresie zdolności kredytowej możemy jednak liczyć dopiero w sytuacji, gdy stawka Wibor spadnie w znacznie większym zakresie niż obserwowany w ostatnich tygodniach. Może to nastąpić już w najbliższych tygodniach, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych NBP. Gdyby w perspektywie kilku miesięcy Wibor spadł o 1,00 punkt procentowy, wówczas przy niezmienionym poziomie marż, zdolność kredytowa Polaków mogłaby wzrosnąć nawet o 10 procent. Zakres zmian może zostać dodatkowo poszerzony w chwili poluzowania polityki przyznawania kredytów na skutek zmian w Rekomendacjach S i T, które zapowiada Komisja Nadzoru Finansowego.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy NOTUS S.A.

aktualizacja: 12.09.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.