Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Bezpieczny wynajem mieszkania. Jak przygotować umowę najmu?

tagi tematyczne najem Najem okazjonalny umowa wynajmu mieszkania wynajem mieszkań
Poznań-Piątkowo, Osiedle Sobieskiego. Nr oferty: 35204
Poznań-Piątkowo, Osiedle Sobieskiego. Nr oferty: 35204

Osoby, które wynajmują swoje mieszkania, często borykają się z wieloma problemami. Zdarza się, że najemcy nie płacą czynszu, dewastują mieszkanie lub podnajmują je osobom trzecim. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie? Przede wszystkim trzeba zadbać o podpisanie prawidłowo przygotowanej umowy najmu.

Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące umowy najmu znajdują się w Kodeksie cywilnym w artykułach od 659 do 692, a także w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie mieszkania, dobrze byłoby się z nimi zapoznać lub wybrać się na konsultację do radcy prawnego, który pomoże nam zabezpieczyć całą procedurę.

Jakie dane i zapisy powinna zawierać umowa najmu?
Im dokładniejszą spiszemy umowę najmu, tym spokojniej będziemy spali. Dokument ten powinien chronić interesy oraz określać prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć dane osobowe właściciela mieszkania i lokatora. Konieczne jest także podanie adresu wynajmowanej nieruchomości, jej powierzchni i liczby pomieszczeń. Kluczowym elementem umowy jest jasno określony czas najmu oraz okres, sposób i przyczyny ewentualnego wypowiedzenia. Należy sprecyzować, w jaki sposób będzie regulowany czynsz za wynajem mieszkania, określić terminy płatności, a także opisać inne koszty, jakimi obciążony jest najemca (czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, opłaty za media).

Przygotowując umowę trzeba mieć na uwadze to, że jej zadaniem jest określanie praw i obowiązków obu stron – właściciela mieszkania i lokatora. – Pamiętajmy o załączeniu protokołu zdawczo-odbiorczego do umowy najmu. Powinien on zawierać opis wyposażenia mieszkania, a także stan liczników w dniu przekazania lokalu najemcy. Do protokołu warto dołączyć zdjęcia mieszkania, dzięki którym w łatwy sposób będzie można udowodnić, czy w trakcie trwania umowy stan mieszkania uległ pogorszeniu – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego rozliczana będzie ewentualna kaucja, dlatego też poprawne sporządzenie tego dokumentu leży zarówno w interesie wynajmującego, jak i najemcy. Ważne jest także to, żebyśmy precyzyjnie określili w umowie przeznaczenie przedmiotu najmu, np. na cele mieszkaniowe.


Gdy najemca mieszkania zalega z opłatami   

Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się wynajmujący, jest niepłacenie przez najemcę czynszu i opłat za media. Terminowe opłacanie ustalonego wcześniej czynszu jest podstawową powinnością najemcy, dlatego też obowiązujące prawo daje właścicielowi mieszkania konkretne możliwości nacisku.
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, gdy na nasze konto nie wpływają pieniądze jest pisemne wezwanie najemcy do zapłaty zaległych i bieżących opłat, a także uprzedzenie go o zamiarze wypowiedzenia umowy w sytuacji, gdy nie zastosuje się do wezwania. W wezwaniu musimy wyznaczyć dodatkowy miesięczny termin zapłaty zaległości. Jeśli najemca nie potraktuje wezwania poważnie, możemy podejmować kolejne kroki. Najistotniejszym przepisem regulującym problem niepłacenia czynszu przez najemcę jest artykuł 672 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, to wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.  Nie możemy zapomnieć o tym, że wypowiedzenie musi być poprzedzone wezwaniem do zapłaty i musi mieć formę pisemną. Ustne zerwanie umowy jest nieważne. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których mimo wypowiedzenia umowy najmu, najemca nie chce opuścić naszego mieszkania. W takiej sytuacji możemy wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję niechcianego lokatora. Jeśli sąd wyda wyrok eksmisyjny najemca będzie musiał opuścić lokal.

Ciekawą, dość bezpieczną, ale mało popularną w Polsce formą umowy najmu jest umowa o najem okazjonalny. Dużym plusem, odróżniającym ten dokument od jego tradycyjnej formy jest to, że pozwala właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania takiego najemcy, który nie przestrzega wcześniej uzgodnionych warunków najmu. Przy umowie najmu okazjonalnego konieczne jest poświadczone notarialnie oświadczenie, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić z mieszkania na żądanie właściciela. Dodatkowo najemca musi wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać, na co wyraża zgodę właściciel wskazanej nieruchomości.

Wynajęcie mieszkania to dobry sposób na dodatkowe wpływy zasilające domowy budżet. Trzeba jednak pamiętać, że najem jest jedną z trudniejszych transakcji na rynku nieruchomości. Jeśli chcemy bezproblemowo i sprawnie wynająć mieszkanie musimy być do tego prawidłowo przygotowani. A więc poza własną wiedzą i doświadczeniem, czasami warto skorzystać z pomocy prawnika.

autor: źródło: LTM Comunikations

aktualizacja: 28.05.2014

Polecane artykuły
Rynek najmu – powstało Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem
W połowie lutego 2012 rozpoczęło działalność ogólnopolskie Stowarzyszenie Właścicieli...
Kijów i Warszawa – tu opłaca się inwestować w apartamenty na wynajem
Spośród krajów biorących udział w EURO 2012 najwyższe stopy zwrotu z inwestycji na rynku...
Czy opłaca się kupować mieszkania pod wynajem?
Ceny mieszkań spadają, jest to więc korzystny czas na zakup mieszkania pod wynajem. Czy...
Mieszkania w blokach z wielkiej płyty najtańsze na rynku
Mieszkania w blokach, wybudowanych w epoce kiedy w budownictwie dominowała wielka płyta,...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.