Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Bierzemy kredyt na zakup działki budowlanej

tagi tematyczne działka budowlana kredyt hipoteczny kredyt na działkę i budowę domu zakup działki krok po kroku
dzałka budowlana
dzałka budowlana

Zakup działki budowlanej to pierwszy krok do spełnienia marzeń o budowie własnego domu jednorodzinnego. Na ten cel można zaciągnąć kredyt hipoteczny, jednak nie w każdym banku. Jakie są kolejne kroki przy ubieganiu się o kredyt na zakup działki?

Krok 1. Sprawdzenie zdolności kredytowej
Kredyt na budowę domu, to właściwie taki sam kredyt, jak na zakup mieszkania czy gotowego domu. Zakup działki budowlanej jest jednym z celów kredytowania, podobnie, jak zakup domu czy mieszkania. Obecnie, właściwie większość banków akceptuje taki cel kredytu i stawia kredytobiorcom podobne wymagania, jak w przypadku standardowego kredytu mieszkaniowego. Przede wszystkim bank nie udzieli kredytu, jeśli osoba się o niego ubiegająca, nie będzie miała zdolności kredytowej, a więc odpowiednio wysokich i stałych dochodów, które pozwolą kredytobiorcy na regularne spłacanie miesięcznych rat i jednocześnie na opłacenie rachunków i innych kosztów związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego.

Wyszukaj: działka budowlana do 1000 m2

Krok 2. Hipoteka, czyli zabezpieczenie kredytu
Każdy kredyt hipoteczny zabezpieczany jest na nieruchomości, a węc zabezpieczeniem kredytu na zakup działki budowlanej, również będzie nieruchomość. Nie ma problemu, jeśli kredytobiorca bierze jednocześnie kredyt na zakup działki i budowę domu, wtedy bank zabezpieczy się na nowo wybudowanej nieruchomości. Jednak, jeśli kupujemy działkę i to ona ma być zabezpieczeniem kredytu, to nie wszystkie banki będą skłonne udzielić takiego finansowania, ponieważ część banków nie przewiduje możliwości ustanowienia zabezpieczenia kredytu na niezabudowanej działce, dlatego w takim przypadku musimy przedstawić inną nieruchomość, jako zabezpieczenie kredytu na zakup działki. Tylko w taki sposób uzyskamy kredyt na zakup działki w Pekao SA i BPH.

Krok 3. Wybór banku, który udzieli kredytu na zakup działki

Aktualnie z około 25 banków na rynku, które udzielają kredytów hipotecznych, tylko 13 jest gotowych sfinansować zakup działki budowlanej. Są to praktycznie takie same oferty jak w przypadku zakupu gotowego mieszkania lub domu, czy kredytu na budowę. O oprocentowaniu decyduje kwota kredytu i poziom wskaźnika LTV. Kredyt na zakup działki może zostać udzielony na maksymalny okres 35 lat.

Należy dobrze przeanalizować oferty banków, ponieważ często pojawią się znaczące różnice między kredytem na zakup działki, a zakupem nieruchomości mieszkalnej. Na przykład w Raiffeisen Polbanku kwota kredytu na zakup działki nie może być wyższa niż 50% jej wartości, co oznacza konieczność wniesienia aż 50% wkładu własnego. Ponadto, kredyt taki nie może zostać udzielony na okres dłuższy niż 20 lat. W przypadku Deutsche Banku kredytobiorca musi dodatkowo posiadać nadwyżkę zdolności kredytowej w wysokości 150 tysięcy złotych lub udokumentować posiadanie majątku o takiej wartości. Warto także pamiętać o ograniczeniach w powierzchni nabywanej działki – w mBanku działka budowlana nie może być większa niż 1 hektar.

Krok 4.  Przygotowanie dokumentów dla banku

Przy kredycie na zakup działki, bank będzie wymagał dokumentu potwierdzającego przeznaczenie działki, a więc sprawdzi, czy na działce rzeczywiście będzie można wybudować dom. Tak naprawdę jest to główny dokument dla banku w przypadku kredytowania zakupu działki budowlanej, ponieważ z reguły banki nie będą skłonne skredytować standardowym kredytem mieszkaniowym działki rolnej czy leśnej, dlatego wcześniej należy potwierdzić, jakie jest przeznaczenie danego terenu. Do tego należy dostarczyć do banku decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ewentualnie zaświadczenia o przeznaczeniu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie tych dokumentów możliwe jest określenie statusu działki - czy jest to rzeczywiście działka, na której możliwe będzie wybudowanie domu. Ponadto banki wymagają także dostarczenia aktualnego wypisu i wyrysu z rejestru gruntów oraz przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że osoba sprzedająca jest rzeczywiście prawnym właścicielem ziemi.

Lista dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku:
- odpis księgi wieczystej gruntu;
- decyzja podziałowa, jeśli działka będzie wyodrębniana z innej;
- wypis z ewidencji gruntów i kopia mapy ewidencyjnej;
- dokument potwierdzający przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową (decyzja o warunkach zabudowy lub zaświadczenie o przeznaczeniu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego);
- umowa przedwstępna.

Krok 5. Finansowanie budowy domu
Ze względów proceduralnych, korzystniejsze jest wcześniejsze zakupienie działki na kredyt lub ze środków własnych i dopiero później ubieganie się o kredyt na budowę. Ten cel kredytowania można wówczas połączyć z refinansowaniem kredytu przeznaczonego na zakup działki i zaciągnięcie jednego dużego kredytu. Mając już pozwolenie na budowę, możemy wówczas ubiegać się o kredyt na budowę domu niemal we wszystkich bankach. Wybór ofert jest wtedy znacznie szerszy. Ubieganie się jednocześnie o kredyt na zakup działki i budowę domu znacznie ogranicza możliwości wyboru banków. Nie mając jeszcze pozwolenia na budowę i chcąc zaciągnąć kredyt na zakup działki i budowę domu możemy wnioskować w Getin Noble Banku, Banku Millennium czy Eurobanku.
Kiedy zaciągamy jeden kredyt na zakup działki i budowę domu lub też refinansujemy wydatki przeznaczone na zakup i dopiero na tym etapie wspomagamy się kredytem, wybór oferty powinien przebiegać praktycznie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku kredytu na zakup gotowego domu czy mieszkania. Finansując budowę możemy uzyskać kredyt na 95 procent wartości nieruchomości, inwestując tylko wymagane 5 procent środków własnych.


Oferty banków w przypadku zaciągnięcia kredytu w wysokości 300 tysięcy złotych na budowę domu o wartości 320 tysięcy. Czas spłaty kredytu wynosi 30 lat.

W przypadku wnioskowania jednocześnie o kredyt na zakup działki i budowę domu należy rozróżnić dwie sytuacje. Jeśli sprzedający działkę ma już pozwolenie na budowę, to wówczas do wniosku kredytowego należy dołączyć pozwolenie na budowę oraz projekt budowlany. Po przyznaniu kredytu bank uruchomi środki na zakup działki, a pozostała część kredytu na budowę zostanie wypłacona dopiero po przepisaniu pozwolenia na budowę na kredytobiorcę. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy sprzedający nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Tylko nieliczne banki pozwalają wówczas na jednoczesne wnioskowanie o środki na budowę domu. Jednak w tej sytuacji także do wniosku musimy dołączyć projekt budowlany, aby bank mógł oszacować koszty budowy i wartość nieruchomości. W tym przypadku o pozwolenie na budowę należy wystąpić po zakupie działki i dopiero po otrzymaniu tego dokumentu bank uruchomi środki na budowę.

autor: źródło: Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Ubezpieczenie mieszkania – co trzeba wiedzieć?
Ze statystyk policyjnych wynika, że liczba kradzieży z włamaniem maleje z roku na rok....
Wzrost cen gruntów rolnych w województwie dolnośląskim
Ceny gruntów rolnych sprzedawanych z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych w województwie...
Bierzemy kredyt hipoteczny. Jak poprawić zdolność kredytową?
Zamierzasz kupić mieszkanie i wziąć na ten cel kredyt hipoteczny? Sprawdź, jak poprawić...
We dwoje lżej spłacać kredyt hipoteczny
Zakup większego mieszkania we dwoje i wspólne spłacanie kredytu hipotecznego jest...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.