Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Centra handlowe w Polsce – przybędzie ponad 800 tysięcy mkw. powierzchni handlowej

tagi tematyczne centra handlowe nieruchomości komercyjne powierzchnie handlowe
Galeria Dębiec w Poznaniu
Galeria Dębiec w Poznaniu

Na polskim rynku powierzchni handlowych, oprócz niedużych centrów zakupowych, w bieżącym roku pojawią się również duże obiekty handlowe. W trakcie realizacji jest między innymi galeria handlowa Poznań City Center oraz krakowska Galeria Bronowice.

W Polsce jest dziś w budowie blisko 800 tys. m2 powierzchni handlowej. W 2013 roku, w przeciwieństwie do roku minionego, poza mniejszymi lokalnymi centrami handlowymi, planowane są też duże obiekty. Mimo to zainteresowanie inwestorów niedużymi centrami handlowymi, służącymi do robienia wygodnych i szybkich zakupów nie słabnie, zwracają uwagę analitycy Colliers International.

Zobacz także oferty sprzedaży i wynajmu: lokale handlowe i biurowe

Dzięki dużej aktywności deweloperów oferta rynku zwiększy się w tym roku o około 600 tys. m2, wynika z szacunkowych danych tej firmy. To znacznie więcej niż przyrost podaży zanotowany w 2012 roku, kiedy oddane zostało 485, 6 tys. m2 nowoczesnej powierzchni handlowej. Przy czym nowa podaż zdominowana była przez mniejsze obiekty handlowe, a jedynym większym centrum handlowym była ukończona Galeria Rzeszów (42 tys. m2).

Boom w mniejszych miejscowościach
Jak podaje Jones Lang LaSalle, w Polsce jest teraz ok. 400 centrów handlowych, w których znajduje się w sumie 9,2 mln m2. Miniony rok był okresem handlowego boomu w mniejszych miastach, liczących nawet mniej niż 100 tys. mieszkańców. Centra handlowe stanęły m.in. w Ciechanowie, Bełchatowie, Tczewie, Grudziądzu, Świdnicy, Kluczborku czy Kędzierzynie-Koźlu.

Aktualnie w małych miastach w budowie znajduje się ok. 20 projektów, oblicza Cushman & Wakefield. Nowe obiekty handlowe powstają  m.in. w Chojnicach, Czechowicach-Dziedzicach, Ełku, Inowrocławiu, Łomży, Nowym Sączu oraz w Siedlcach.

W niedużych miastach powstają różnego rodzaju placówki, zarówno duże centra handlowe o profilu regionalnym (np. Brama Pomorza w Chojnicach), parki handlowe typu „zakupy codzienne" (Park Handlowy Grudziądz), jak i miejskie centra handlowe (Galeria Veneda Łomża).

Powrót do dużych miast
Deweloperzy wciąż eksplorują nowe koncepty i lokalizacje, dopasowując rozwiązania do potrzeb konkretnego rynku. Nawet na tzw. nasyconych rynkach znajdują miejsca na niszowe, profilowane inwestycje, jak outlety, czy retail parki skupiające najemców reprezentujących poszczególne branże, np. elektroniczną, meblową czy budowlaną.

W 2013 roku znacznie więcej niż w 2012, bo ponad 40 proc. powierzchni handlowej powstanie w dużych aglomeracjach. Inwestorzy wyraźnie zaczęli znów interesować się większymi miastami i poszukują w nich lokalizacji możliwych do zagospodarowania. Starają się uzupełnić istniejącą tam ofertę, rozpoczynając realizację projektów o zróżnicowanym formacie handlowym.

Galeria Dębiec w Poznaniu
Galeria Dębiec w Poznaniu
fot.: RED Real Estate Development
Kraków: Galeria Bronowice
fot.: galeriabronowice.pl

Nowe wielkomiejskie centra
W 2012 roku w Warszawie oddane zostało do użytku jedno centrum handlowe – pierwsza faza Auchan Łomianki (18 tys. m2). W budowie znajdują się trzy duże projekty: Galeria Miejska Plac Unii, Galeria Podkowa oraz Factory Annopol i prowadzone są dwie rozbudowy (Galeria Mokotów i II faza Auchan Łomianki).

W Poznaniu w fazie budowy jest galeria handlowa Poznań City Center (58 tys. m2) połączona z dworcem kolejowym, a do użytku został właśnie oddany wielofunkcyjny obiekt Galeria MM (ok. 5 tys. m2). Niebawem ruszy też budowa Galerii Dębiec (9,7 tys. m2), która będzie pierwszym nowoczesnym obiektem handlowym na poznańskim Dębcu. Umożliwi okolicznym mieszkańcom robienie zakupów w pobliżu domu w szybki i komfortowy sposób. Przede wszystkim zaś tym zamieszkującym w budowanym opodal osiedlu Red Park, w którym powstanie 600 mieszkań. Operatorem spożywczym w nowym obiekcie będzie market Biedronka, który zajmował będzie ponad 1500 m2.

Z kolei we Wrocławiu nie ma obecnie żadnych projektów w budowie, a w 2012 roku oddane zostało jedno centrum handlowe – Sky Tower (25 tys. m2). W Krakowie w trakcie realizacji jest jeden projekt – Galeria Bronowice (60 tys. m2).

W Trójmieście w ubiegłym roku ukończono dwa projekty – Galerię Szperk i Centrum Kowale i rozbudowano trzy istniejące. Obecnie w rozbudowie jest centrum handlowe Wzgórze w Gdyni.

Drugi co do wielkości rynek handlowy w naszym kraju - Górny Śląsk, zwiększy w tym roku potencjał aż o ponad 120 tys. m2. W aglomeracji planowane jest ukończenie dwóch dużych centrów handlowych - Europa Centralna i Galeria Katowicka.

W Łodzi w minionym roku pojawiło się centrum wyprzedażowe – Ptak Outlet (pierwsza faza 12,6 tys. m2). Podobnie jak w Szczecinie, w którym ukończone zostało centrum wyprzedażowe - Outlet Park Szczecin (16,5 tys. m2).

autor: RED Real Estate Development

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Galeria handlowa nie tylko w dużym mieście
W Polsce buduje się coraz więcej galerii handlowych, których powierzchnie nie...
Ponad 600 nowych mieszkań – projekt Espresso na warszawskiej Woli
Deweloper Ronson realizuje duży projekt mieszkaniowy przy ulicy Jana Kazimierza w...
Czy home-staging zyska popularność w Polsce?
Coraz częściej słyszymy o nowej usłudze przy sprzedaży nieruchomości, jaką jest...
Niskie ceny nieruchomości w USA przyciągają kupujących z całego świata
Ceny mieszkań i domów w niektórych miastach USA spadły w ostatnich latach nawet o...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnym



Na sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.