Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ceny działek budowlanych od kilku lat utrzymują się na stałym poziomie

tagi tematyczne ceny działek działki budowlane
działka budowlana
działka budowlana

Na rynku działek budowlanych położonych w obrębie dużych miast panuje stabilizacja. Ceny nie rosną, a obniżki nie są duże - maksymalnie 10-procentowe.

Właściciele działek budowlanych nie są skłonni do zmian cen ofertowych, wolą raczej nie sprzedać, niż pozbyć się nieruchomości niezgodnie ze swoimi oczekiwaniami, a oczekiwania na ogół mają wysokie. Większe obniżki możliwe są wówczas, gdy sprzedający z jakichś przyczyn potrzebuje gotówki.

W sezonie jesienno-zimowym popyt na rynku działek był niski. Wraz z nadejściem wiosny i sezonu budowlanego – nieznacznie wzrósł, ale nie na tyle, by mówić o zmianie trendu. Wciąż hamująco działają ceny ofertowe, zbyt wysokie dla potencjalnych kupujących.

Ceny działek budowlanych są bardzo zróżnicowane i w głównej mierze zależą od lokalizacji. W obrębie dużych miast zawierają się na ogół w przedziale od 200 do 500 zł za metr kwadratowy. W bezpośrednim sąsiedztwie granic miejskich wahają się od 70 do 250 zł za m2. Im dalej od miasta tym niższa cena. W odległych miejscowościach można kupić działkę budowlaną nawet za około 20 zł za m2.

Prywatni nabywcy szukają okazji, tanich gruntów, ponieważ w 95% kupują na własne potrzeby mieszkaniowe – muszą więc brać pod uwagę wszystkie składowe całości inwestycji. Według pośredników z biura WGN, kupujący nie są zainteresowani drogimi działkami, nawet gdy lokalizacja jest atrakcyjna. Wyjątkiem są inwestorzy planujący budowę kameralnych willi miejskich mieszczących kilka luksusowych apartamentów. Tacy klienci są gotowi zapłacić za działkę w atrakcyjnej, miejskiej lokalizacji nawet ponad 1000 zł/m2. Luksusowe mieszkania w niewielkich apartamentowcach cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w największych ośrodkach miejskich oraz znanych kurortach. Muszą jednak rzeczywiście spełniać kryteria apartamentów, aby sprostać oczekiwaniom bardzo wymagających klientów.

Większe spadki cen ofertowych działek budowlanych, dochodzące nawet do 30%, można było zaobserwować w lokalizacjach podmiejskich. Główną przyczyną obniżek jest niski popyt utrzymujący się w ostatnich latach.

Preferencje co do wyboru działki pod budowę domu jednorodzinnego nie zmieniają się od lat – najszybciej znajdują nabywców grunty na obszarach z opracowanym planem miejscowym albo z aktualnym studium do planu. Jest wówczas możliwość sprawdzenia przeznaczenia samej działki oraz terenów sąsiednich – czy faktycznie jest gruntem pod budowę domu mieszkalnego, czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie powstanie wkrótce uciążliwy obiekt usługowy, przemysłowy albo hałaśliwa trasa komunikacyjna.
W przypadku rejonów pozamiejskich ważna jest lokalizacja przy utwardzonej drodze publicznej oraz szybkie połączenie z miastem. Jednak najważniejszym parametrem, w największym stopniu wpływającym na cenę działki, jest uzbrojenie w media – obecność przyłącza wodociągowego i energii elektrycznej.
Najczęściej poszukiwane są działki o wielkości od 800 do 1200 m2. W szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach miejskich akceptowalne są mniejsze powierzchnie - nawet 700 m2.

Ogłoszenia z całej Polski: Działki budowlane

W przypadku działek miejskich, bardzo ważnym parametrem jest dobre skomunikowanie z resztą miasta. Kupujący zwracają uwagę zarówno na dogodny dojazd do przyszłego miejsca zamieszkania komunikacją miejską, jak i samochodem. Szybki dojazd do pracy, szkoły czy obiektów handlowo-usługowych jest obecnie koniecznością. Młodzi ludzie, czynni zawodowo nie chcą tracić cennego czasu na stanie w korkach albo długie oczekiwanie na autobus. Dlatego też rynek działek przegrywa aktualnie konkurencję z obszerną ofertą gotowych mieszkań w dużych miastach – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Od jesieni 2013 roku wzrósł popyt ze strony większych inwestorów. Deweloperzy wykorzystują obniżki cen gruntów budowlanych. Według danych WGN, w ciągu ostatnich kilku lat obniżki sięgnęły nawet 65% pierwotnych cen z okresu szczytowego. Zakupy dotyczą raczej większych terenów - od 4000 m2 do kilku hektarów, z możliwością zabudowy budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi albo obiektami usługowymi, biurowymi lub przemysłowymi.
Zwiększyło się także zainteresowanie działkami pod usługi w pobliżu tras komunikacyjnych i węzłów drogowych, pod warunkiem łatwej dostępności do takiej działki i połączenia bezpośrednim zjazdem. Preferowane są lokalizacje w niewielkiej odległości od ośrodków miejskich, do około 20 kilometrów. Ceny kształtują się od 60 do 80 zł za metr kwadratowy w przypadku terenów powyżej 1 hektara. Mniejsze powierzchnie wyceniane są średnio od 110 zł do 360 zł za metr kwadratowy, co biorąc pod uwagę lokalizacje peryferyjne, jest wysoką ceną.

autor: Małgorzata Battek, WGN

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Bierzemy kredyt na zakup działki budowlanej
Zakup działki budowlanej to pierwszy krok do spełnienia marzeń o budowie własnego domu...
Limity cen w programie Mieszkanie dla Młodych
Od początku kwietnia 2014 r. obowiązują nowe limity cen w programie Mieszkanie dla...
Inwestorzy chętnie kupują działki rekreacyjne
Działki rekreacyjne to ciekawy segment rynku gruntów. Ich ceny, podobnie jak ceny ziemi...
Bierzemy kredyt hipoteczny. Słowniczek pojęć kredytowych
W umowie kredytu hipotecznego można spotkać się z różnymi skrótami i pojęciami, które dla...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.