Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ceny mieszkań w 2011 roku

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy inwestycje mieszkaniowe KNF kredyty hipoteczne kredyty mieszkaniowe mieszkania na sprzedaż Nieruchomości raport rekomendacja t Rodzina na swoim sprzedaż mieszkań
bloki Miesteczko Wilanów
bloki Miesteczko Wilanów

Czy czekają nas podwyżki cen mieszkań? Polityka deweloperów w tym zakresie w br. roku zmierza w kierunku delikatnego podnoszenia ceny metra kwadratowego lokali oddawanych do użytku. Trudno jednak w tej chwili przesądzać o skali podwyżek i o zasięgu zmian. Wpływ na ceny będzie mieć klika czynników. Zmiany cen będą też zależeć od segmentu rynku

Ceny pod presją kosztów
W ocenie CEE Property Group cena metra kwadratowego nowych mieszkań - jak pokazał początek roku - będzie rosła w najbliższych miesiącach z powodu wyższych kosztów ponoszonych przez deweloperów. Chodzi przede wszystkim o koszty materiałów i usług budowlanych firm wykonawczych. Ceny części materiałów budowlanych w ostatnich 6 miesiącach poszły w górę o 10-15 proc. Dodatkowo, od połowy br. roku, po otwarciu rynków pracy w Niemczech i Austrii, spodziewamy się wzrostu kosztów siły roboczej. Będzie on wynikiem emigracji zarobkowej, która ograniczy podaż pracowników budowlanych na rynku krajowym i zmusi wiele firm do podwyżek płac.

Nowe inwestycje mieszkaniowe >>>

Kupujący dyktują warunki

Poza rosnącymi kosztami deweloperzy kalkulując ceny wyjątkowo wnikliwie przyglądają się zachowaniom kupujących. Ten rok, naszym zdaniem, jest okresem szczególnie wysokiej wrażliwości cen na popyt.
Stronę popytową na rynku pierwotnym zdominowały rodziny kupujące swoje pierwsze mieszkanie, ubywa ważnych w ubiegłych latach, klientów nabywających lokale w celach spekulacyjnych lub na wynajem.
Pierwszorzędną determinantą wyboru nieruchomości dla największej grupy kupujących jest ich zdolność kredytowa, w tym roku ograniczona regułami rekomendacji T, a także możliwość skorzystania z rządowego programu Rodzina na Swoim (RnS). O decyzjach zakupowych nabywców, w mniejszym stopniu niż miało to miejsce do tej pory, przesądza powierzchnia lokalu i koszt metra kwadratowego a na plan pierwszy wysuwa się całkowity koszt nieruchomości, ograniczony wysokością kredytu, która w tym roku średnio wynosi 230 tys zł. W rezultacie, spodziewamy się, że:

- w segmencie mieszkań popularnych najbardziej będzie rósł popyt na lokale kompaktowe (1-,2-,3-pokojowe o powierzchni do 55 mkw w cenie maksymalnej do 300 tys. zł) i tu szacujemy możliwe podwyżki cen przez deweloperów o 10 do 15 proc. w porównaniu z rokiem minionym,

- w segmencie mieszkań popularnych - klasycznych (o powierzchni do 85 mkw i cenie do 650 tys. zł) przewidujemy stabilizację lub lekki spadek cen ze względu na wysoką podaż tego rodzaju nieruchomości z lat ubiegłych,

- na rynku mieszkań dużych i apartamentów naszym zdaniem popyt pozostaje bez zmian, a więc nadal jest niewielki, w rezultacie należy się tu liczyć z głęboką przeceną wartości lokali i daleko idącymi upustami.

VAT, grunty, oferta gotowych mieszkań

Wśród czynników wpływających w tym roku na ceny nowych mieszkań za neutralną uważamy: podwyżkę podatku VAT na sprzedaż nowych lokali z 7 do 8 proc. Naszym zdaniem zmiana ta jest minimalna i nie wpływa na wzrost ceny metra kwadratowego. Negatywny, marketingowy efekt tej podwyżki deweloperzy neutralizują podając ceny brutto.
Spodziewamy się, że pewien wpływ na wysokość cen mają drożejące grunty. W ocenie CEE Property Group tegoroczna zmiana może sięgać w niektórych przypadkach (dobre lokalizacje) 5-10 proc. Pamiętać jednak trzeba, że jest to jedynie powolne odrabiane przez rynek strat z lat 2008-2009, kiedy doszło do poważnej przeceny działek budowlanych, średnio nawet o 30 proc.
Wpływu droższych gruntów na finalną cenę nieruchomości spodziewać się możemy tylko w przypadkach, kiedy deweloper realizuje projekt na nowo zakupionym gruncie. Natomiast inwestycja na własnej działce pozostanie niewrażliwa na rynkowy wzrost cen gruntów.
W naszej ocenie niewielki wpływ na spadek cen mieszkań mieć będzie stopniowe obniżanie (skala zależy od miasta) poziomu limitowanej ceny metra kwadratowego w ramach programu RnS. Jego pułap wymusi na deweloperach dostosowanie się ze swoimi cennikami. Dotyczyć to jednak będzie tylko pewnej części rynku (nabywców kwalifikujących się do programu), a nie jego całości.
Uważamy, że pewien wpływ na ceny u deweloperów cały czas ma polityka marketingowa banków. Przede wszystkim liczba, atrakcyjność i częstotliwość promocji kredytów mieszkaniowych. Reperkusje cenowe tego zjawiska są trudne do oszacowania.

Nowe vs. używane mieszkania
W tym roku liderem cenowym pozostanie pierwotny rynek mieszkaniowy. Ceny używanych mieszkań w tym roku pozostają niższe od nowo oddawanych. Trend ten jest kontynuacją zjawiska z trzech minionych lat.
Nie przewidujemy by uległ on odwróceniu. Nie ma bowiem ku temu racjonalnych powodów. Wiarygodność i rzetelność deweloperów jest już na tyle wysoka, że nie odstręcza nabywców od projektów finansowanych z ich pieniędzy. A to strach przed niepewną “dziurą w ziemi” był przed laty czynnikiem napędzającym ceny i obroty na wtórnym rynku mieszkaniowym.
Niższe ceny nieruchomości z drugiej ręki z pewnością są pozytywnym sygnałem dla kupujących dysponujących mniejszymi środkami, poszukujących tańszych, mniejszych mieszkań typu kompaktowego, których podaż na rynku jest bardzo wysoka.

Sytuacja makroekonomiczna a ceny
Założenia budżetowe na 2011 rok przewidują, że w tym roku polski PKB wzrośnie o 3,5 proc., wobec 3,3 proc. szacowanej jego dynamiki w 2010 roku. Rząd zakłada też, że przy 2,3 proc. inflacji płace realne wzrosną o 1,4 proc., a bezrobocie ponownie spanie poniżej 10 proc. Wskaźniki te są zatem znacznie lepsze niż w minionym 2010 roku, co powinno korzystnie wpływać na kształtowanie się popytu konsumpcyjnego, w tym także na mieszkania. A zatem, dobra koniunktura i rosnący popyt z pewnością mają wpływ na ceny.

Tabela. Czynniki wpływające na wzrost cen mieszkań w 2011 roku

    Wpływ     ujemny           neutralny      słaby          silny   
Sytuacja makroekonomiczna     x  
Popyt       x
Wzrost kosztów       x
Program RnS x      
Podwyżka VAT   x    
Ceny gruntów   x    
Sytuacja na rynku wtórnym     x  
Niesprzedana oferta z ubiegłych lat     x  
Źródło: Opracowanie własne CEE Property Group

autor: CEE Property Group

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.