Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek nieruchomości - co nas czeka w II kwartale?

tagi tematyczne dolnośląskie nieruchomości domy sprzedaż działki sprzedaż lokale komercyjne sprzedaż Małopolska nieruchomości mieszkania sprzedaż Podlasie nieruchomości prognoza na II kwartał rynek nieruchomości w II kwartale rynek wtórny

Monitorując na bieżąco rynek, Północ Nieruchomości SA przedstawia nastroje sprzedających i kupujących w różnych rejonach kraju.

I. Małopolska

Mieszkania
Mieszkania w Małopolsce wykazują małe odbicie jedynie w segmencie popularnym (tanie mieszkania na rynku deweloperskim, bądź małe i średnie mieszkania w tzw. „wielkiej płycie”). Mieszkania o podwyższonym standardzie notują dalej słaby okres. To segment rynku, który najdłużej zapewne będzie lizał rany. Osoby, które było stać na takie lokum wypadły z rynku kredytów hipotecznych. Segment ten ratuje się obniżkami cen, ale długo potrwa zanim wyjdzie na prostą. Apartamenty notują również przeceny, co niewiele pomaga – decyduje o tym dość wąska klientela, z której odpadli już i tak w zeszłym roku inwestorzy zagraniczni.

Działki i domy
Obrót działkami budowlanymi nie zamarł zimą. Było to dla nas pewnym zaskoczeniem, gdyż doświadczenie pokazuje, iż zimowa pora nie sprzyja myśleniu i decydowaniu się o zakupie działek. Z przyjściem wiosny nasze placówki informują o trwałym utrzymaniu się, a nawet dalszym ożywieniu poszukiwania terenów pod zabudowę. W rezultacie tych czynników ceny działek przestały spadać, a czasami (te najatrakcyjniejsze) wykazują nawet tendencję wzrostową. Podobną charakterystyką wykazuje się rynek domów – zarówno tych wokół Krakowa, jak i usytuowanych w innych miejscach naszego regionu.

Rynek komercyjny
Zarówno powierzchnia biurowa jak i handlowa na dobre zagościły w strefie weryfikacji sił popytu i podaży. Rozpędzona podaż długo nie będzie w pełni wynajęta (dotyczy głównie powierzchni biurowej).

małopolska

II. Dolny Śląsk

Mieszkania
Zauważamy ruch w segmencie kawalerek i mieszkań dwupokojowych. Rynek mieszkań wykazuje ożywienie, ale związane jest ono jedynie z rynkiem małych i średnich mieszkań (do 50 mkw.). Mieszkania o większych metrażach są wciąż zmartwieniem dla sprzedających. Na rynku droższych mieszkań i apartamentów również przetasowanie – przykładowa Odra Tower nie powstaje w pierwotnym kształcie nie bez powodu.

Działki i domy
Wokół Wrocławia i w najładniejszych, górskich okolicach całych Sudetów i Kotliny Kłodzkiej widzimy, iż popyt utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Rynek komercyjny
We Wrocławiu wzrost podaży był cały czas dopasowany do popytu. Nie było (jak np. w Krakowie) huraoptymistycznego budowania gdzie popadnie drogich biur wedle zasady „wszystko i tak się wynajmie”. W efekcie nie mamy dzisiaj tak dużej jak w stolicy Małopolski dysproporcji która powodowałaby wyraźne spadki czynszów (efekt nadpodaży). Podobnie rzecz się ma w przypadku powierzchni handlowej.

dolny śląsk

autor: Autor: Witold Zamorski, Dział analiz rynku nieruchomości - Północ Nieruchomości S.A.

aktualizacja: 22.04.2010

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.