Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Co warto sprawdzić przed zakupem działki

tagi tematyczne dostęp do mediów działka działka bez mediów działki budowlane grunty nieruchomości gruntowe służebność sprzedaż działek zakup działki
działka
działka

Specjaliści opisują autentyczne sytuacje z rynku nieruchomości oraz doradzają jak szukać rozwiązań pozwalających zarówno kupującym, jak i sprzedającym realizować bezpieczne transakcje gruntami.

 

Media na mapie to nie wszystko
Kupując działkę nabywca zażądał mapy zasadniczej z naniesionymi mediami. Sprawdzając położenie mediów, ustalił że prąd, wodociąg oraz gazociąg są zlokalizowane w pobliżu granicy działki. Ponieważ pozostałe parametry działki były dla niego odpowiednie, nabył nieruchomość. Kiedy po upływie roku rozpoczął starania o pozwolenie na budowę, nie otrzymał zgody na doprowadzenie przyłącza wodociągu do swojej działki. Co prawda, wodociąg znajduje się w ustalonym rok wcześniej miejscu, jednak ze względu na zbyt małe ciśnienie wody nie ma możliwości przyłączania kolejnych domów. W tej sytuacji właściciel działki mógł doprowadzić wodę do miejsca położonego około 200m od jego posesji lub wykopać studnię. Należy podkreślić, że ułożenie 200m linii wodociągowej wymaga zazwyczaj zgody właścicieli działek, przez które będzie przebiegał wodociąg. To z kolei wiąże się z dodatkowymi opłatami i koniecznością ustanowienia służebności.

Nieruchomista radzi:
w opisanym przypadku, należało zwrócić się do odpowiednich urzędów z prośbą o opinie dotyczące możliwości skorzystania z istniejących sieci przesyłowych przed zakupem nieruchomości. Można także zażądać takich opinii od sprzedającego. Jeśli ten ostatni nie ma złych zamiarów, powinien przedstawić takie dokumenty bezzwłocznie. Gdyby jednak okazało się, że z jakichś przyczyn nie przedstawia kupującemu wspomniany opinii, lepiej zrezygnować z zakupu nieruchomości.

Działki w Krakowie i okolicach >>>


Działka bez dostępu do mediów
Kupujący nabył okazyjne, działkę budowlaną wraz z udziałem w prywatnej drodze dojazdowej. Sprzedający miał długi, więc wbrew rodzinie sprzedał działkę znacznie poniżej ceny rynkowej. Niedługo potem zmarł, a jego syn odziedziczył między innymi udział w tej samej drodze. Po pewnym czasie okazało się, że gazociąg trzeba doprowadzić do budowanego domu właśnie tą drogą lub poprzez inną działkę spadkobiercy. Ten jednak nie wyrażał zgody na przeprowadzenie mediów przez jego nieruchomości.

Nieruchomista radzi: nabywca odciętej od mediów działki może próbować pertraktacji z nowym współwłaścicielem drogi. Jednak doświadczenia rynkowe wskazują, że w takich sytuacjach odstępne jest bardzo wysokie. W omawianym przypadku można także próbować rozstrzygnąć sprawę na drodze sądowej. Zablokowanie dostępu do mediów w sytuacji, gdy jedna osoba jest właścicielem gruntów otaczających działkę z trzech stron, a zarazem jest współudziałowcem drogi zamykającej dostęp z czwartej strony, może być dla sądu, w niektórych przypadkach, podstawą do wydania decyzji sprzyjającej właścicielowi odciętej działki. Uniknięcie takiej sytuacji jest stosunkowo proste. Przy kupnie działki, należy wpisać do umowy a potem do księgi wieczystej odpowiednią służebność. Wówczas każdy właściciel udziału w drodze byłby zobowiązany do wyrażenia zgody na przeprowadzenie mediów przez drogę. Pamiętajmy, że sprzedający dla zrealizowania transakcji zgadzają się na wiele. Jednak po podpisaniu umowy sprzedaży często odstępują od wcześniejszych ustaleń, co niejednokrotnie w istotny sposób zmienia sytuację nabywcy.

Kupując niezabudowaną nieruchomość gruntową należy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

możliwość zabudowy – czy działka leży na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który pozwala na zabudowę działki według naszych oczekiwań lub czy dla działki zostały wydane warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego czyli dokument wydawany przez odpowiedni urząd w sytuacji gdy nie ma MPZP.
wielkość i kształt - najlepiej kupować działki kwadratowe lub prostokątne
wymiary - pożądana szerokość to nie mniej niż 25 m, choć 20 m jest tolerowane
nachylenie i ekspozycja - najlepiej kupić działkę płaską zlokalizowaną nieco powyżej drogi
media czyli prąd, gaz, woda, kanalizacja, telefon (również zasięg komórki), najlepiej gdy są na działce lub w drodze publicznej lub można je z niedaleka doprowadzić naszą drogą.
możliwości zalania i osuwania się terenu – powodzie zdarzają się stosunkowo rzadko, ale musimy pamiętać o możliwości ich pojawienia się.
dostęp do drogi publicznej – pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów związanych z służebnością lub współwłasnością.
sąsiedztwo - tu kryteria zależą od indywidualnych potrzeb kupującego, choć generalnie nikt nie lubi mieszkać w pobliżu ruchliwej drogi, zakładów produkcyjnych czy linii kolejowych Zwróćmy uwagę na plany rozwoju infrastruktury gmin i dzielnic miast, w których zamierzamy kupić działkę.
odległość od miasta - najlepiej blisko granic miasta, koniecznie z dobrą komunikacją miejską. Unikajmy działek z jedną drogą dojazdową. W miarę pojawiania się nowych domów w okolicy będzie przybywać samochodów, a to może spowodować znaczne wydłużenie czasu komunikacji.
Warto także sprawdzić nośność gruntu – należy przeprowadzić wiercenia geologiczne

Rynek nieruchomości gruntowych ustabilizował się, warto więc rozpocząć poszukiwania działki budowlanej. Przedstawiamy dwie oferty sprzedaży niedużych, tanich działek zlokalizowanych w okolicach Krakowa.

Siepraw, działka z pięknym widokiem
Działka o powierzchni 1600 mkw., w kształcie prostokąta, delikatnie nachylona. Do nieruchomości doprowadzony jest prąd i woda, a przyłącze gazowe znajduje się po drugiej stronie drogi. Działka objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tylko 15 km do Krakowa.

Siepraw, działka budowlana
Siepraw, działka budowlana
Siepraw, działka budowlana
Siepraw, działka budowlana

Koźmice Wielkie, działka z dobrym dojazdem
Działka w pięknej okolicy, niedaleko Wieliczki; 1003 mkw., media w sąsiedztwie; 110 zł za metr. 

autor: Jarosław Mydlarczyk, PÓŁNOC Nieruchomości; Agnieszka Karpińska, Tuznajdziesz.pl

aktualizacja: 06.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.