Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Coraz łatwiejsze negocjacje ceny zakupu mieszkania na rynku wtórnym

tagi tematyczne agencje nieruchomości ceny mieszkań czas sprzedaży mieszkania mieszkania Warszawa rynek wtórny zakup mieszkania
Osiedle w dzielnicy Piotrowice w Katowicach
Osiedle w dzielnicy Piotrowice w Katowicach

Na warszawskim rynku wtórnym widoczny jest znaczący wzrost możliwości negocjowania ceny zakupu mieszkania. Wydłużył się jednak czas oczekiwania na nabywcę – średnio wynosi on 162 dni.

Negocjacje cen mieszkań na warszawskim rynku wtórnym
Transakcje przeprowadzone w maju i w czerwcu na rynku wtórnym w Warszawie przyniosły nieoczekiwany wzrost średniego pułapu negocjacji ceny ofertowej. Jest to drugi w kolejności najwyższy wynik w historii publikacji przedmiotowych danych, czyli od początku 2009 r. W przeprowadzonych w tym czasie transakcjach kupującym udało się wynegocjować średnio 3,8 proc. ceny wystawionej przez sprzedających. W rzeczywistości kupujący obniżali ceny w jeszcze większym stopniu, ponieważ zdarza się, że cena oferowana na początku ekspozycji oferty, przed jej zgłoszeniem do biura pośrednictwa, bywa wyższa – wynika z obserwacji agencji Metrohouse.
Tylko w kilku zarejestrowanych transakcjach udało się wynegocjować więcej niż 10 proc. ceny początkowej. Na najwyższe upusty mogli liczyć nabywcy mieszkań w budynkach z lat osiemdziesiątych. Niektóre obniżki sięgały nawet 15 proc. Jednak nie wszystkie negocjacje kończyły się obniżką ceny mieszkania. W co dziesiątej transakcji kupującym nie udało się wynegocjować nawet najmniejszej kwoty. Bezskuteczne negocjacje zazwyczaj dotyczyły mieszkań o powierzchniach nie przekraczających 45 m2.

negocjacje ceny mieszkania

Źródło: Metrohouse & Partnerzy

Średnio 162 dni trzeba czekać na nabywcę mieszkania
Aby sprzedać mieszkanie nadal potrzebna jest duża doza cierpliwości. Do 162 dni wzrósł przeciętny czas oczekiwania na transakcję. Rekordzistą jest klient, który prawie trzy lata czekał na sprzedaż swojego trzypokojowego, 118-metrowego mieszkania na Woli. Twarde stanowisko negocjacyjne pozwoliło na sprzedaż mieszkania po cenie ofertowej. Nieco mniej, bo 2,5 roku trwała sprzedaż 4-pokojowego mieszkania w nowym budownictwie na Ursynowie. Statystycznie co siódme mieszkanie sprzedawane w Warszawie musi oczekiwać na sprzedaż dłużej niż 12 miesięcy. Do głównych przyczyn przedłużającej się sprzedaży należy zaliczyć nieprzystające do warunków rynkowych oczekiwania cenowe właścicieli mieszkań, mało funkcjonalny rozkład lokalu, a także duża powierzchnia mieszkania, która jest poszukiwana przez ograniczoną grupę nabywców.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 23.07.2013

Polecane artykuły
W Bytomiu można kupić mieszkanie już za 30 tysięcy złotych
Mieszkania w Bytomiu są bardzo tanie, jednak większość z nich zlokalizowanych jest w...
Duża podaż tanich mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach
W Katowicach najtańsze mieszkania oferowane są w śródmiejskich kamienicach i na osiedlach...
Wakacje kredytowe przy problemach ze spłatą kredytu
Wakacje kredytowe to zawieszenie spłaty kredytu na określony czas. Takie rozwiązanie...
Rynek mieszkaniowy okiem dewelopera
Na sytuację na rynku mieszkaniowym wpłynęło w ostatnich miesiącach kilka ważnych...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.