Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Coraz lepiej sprzedają się mieszkania z rynku wtórnego

tagi tematyczne ceny mieszkań licencje MdM PFRN pośrednik nieruchomości rejestr pośredników rynek wtórny
Złote Łany, Bielsko-Biała
Złote Łany, Bielsko-Biała

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w pierwszych miesiącach 2014 roku przeprowadzili więcej transakcji sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.

Pierwszy kwartał 2014 r. – większa sprzedaż mieszkań i nieco wyższe ceny
Z danych uzyskanych w cyklicznym sondażu Puls rynku PFRN* wynika, że u 53% pośredników wzrosła liczba transakcji przeprowadzonych w pierwszych miesiącach 2014 r. w porównaniu do I kwartału 2013 r. Mediana wzrostu liczby zrealizowanych zleceń wyniosła 30%. Niemal połowa ankietowanych przez Polską Federację Rynku Nieruchomości zanotowała ponadto wzrost kwot transakcji – w tym przypadku mediana utrzymała się także na poziomie 30%. Mniej transakcji zrealizowało 27% pośredników w obrocie nieruchomościami, a 20% badanych raportowało stabilizację. Dla niecałej jednej trzeciej podmiotów zmalały kwoty przeprowadzonych transakcji, a dla 24% - pozostały bez zmian.
Na kolejne kwartały 2014 roku pośrednicy prognozują delikatne ożywienie. Zaobserwowano pierwsze oznaki poprawy koniunktury w różnych sektorach rynku nieruchomości. Wzrost liczby transakcji może być zróżnicowany w zależności od regionu.
- Rok 2014 powinien być zdecydowanie lepszym okresem. Zaobserwowaliśmy zwiększony popyt. Klienci wycofują gotówkę z banków ze względu na niskie oprocentowanie i inwestują w nieruchomości. Z kolei deweloperzy poszukują nowych gruntów – ocenia Jarosław Kopeć z biura Metropolia Nieruchomości w Krakowie.

Jakie mieszkania na rynku wtórnym kupowane są najczęściej?
Nadal zdecydowana większość Polaków najchętniej wybiera na rynku wtórnym mieszkania 2-pokojowe o metrażach nie przekraczających 50 m2, Jednak na rynku coraz silniej zaczyna zaznaczać się nowy trend. Powoli wzrasta popyt na droższe lokale. Rośnie zainteresowanie większymi mieszkaniami (3-, 4-pokojowymi) usytuowanymi często w ścisłym centrum metropolii, a także domami na obrzeżach miast i gruntami przeznaczonymi pod budownictwo jedno- lub wielorodzinne.
- Klienci są coraz bardziej wymagający również co do stanu mieszkania. Ładnie wyremontowane, w dobrej lokalizacji zaczynają się sprzedawać coraz częściej, mimo wysokiej ceny – zauważa Tomasz Płonka z Brokerson Gliwice.

Mieszkanie dla Młodych bez wpływu na mieszkaniowy rynek wtórny
Średnio od 50% do 80% klientów kupuje mieszkania zaciągając kredyt w banku. Co ciekawe, mimo wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. obowiązku wniesienia 5-procentowego wkładu własnego, liczba lokali finansowanych kredytem nie zmalała – pozostaje na dotychczasowym poziomie. Z informacji Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w I kwartale 2014 r. udzielono 4395 dopłat do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym w ramach uruchomionego w tym roku rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Jednak ankietowani pośrednicy w obrocie nieruchomościami ocenili, że MdM nie ma dotychczas prawie żadnego wpływu na rynek mieszkań z drugiej ręki.

Rynek wtórny po deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości

Podsumowując I kwartał 2014 r., Polska Federacja Rynku Nieruchomości zwraca uwagę, że mimo iż rządowa deregulacja zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości funkcjonuje dopiero 3 miesiące, to Polacy już powoli przyzwyczajają się do weryfikowania kwalifikacji specjalistów działających na rynku nieruchomości. Sprawdzają m.in. poziom ich wykształcenia, doświadczenie, przestrzeganie etyki zawodowej, czy szukają informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej.
Według pośredników stowarzyszonych w PFRN, konsumenci zaczynają rozumieć, że nieruchomość, która jest często dobytkiem ich całego życia, należy powierzać tylko wykwalifikowanym osobom z licencjami. Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN jest coraz częściej odwiedzany. W rejestrze funkcjonującym od 1 stycznia 2014 roku można znaleźć dane około 4000 osób posiadających licencje nadane przez PFRN. Strona rejestru: www.rejestr.pfrn.pl

* sondaż przeprowadzono wśród pośredników w obrocie nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

autor: PFRN

aktualizacja: 23.04.2014

Polecane artykuły
Negocjacje ceny przy kupnie mieszkania. Rekordzistom udaje się obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent
Negocjacje ceny są szczególnie ważne przy zakupie dóbr o dużej wartości na przykład...
Limity cen w programie Mieszkanie dla Młodych
Od początku kwietnia 2014 r. obowiązują nowe limity cen w programie Mieszkanie dla...
Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania
Typowym sposobem zakończenia umowy najmu mieszkania jest jej wypowiedzenie. Umowę może...
Inwestorzy chętnie kupują działki rekreacyjne
Działki rekreacyjne to ciekawy segment rynku gruntów. Ich ceny, podobnie jak ceny ziemi...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.