Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Coraz tańsze mieszkania - zaoszczędzisz nawet kilkadziesiąt tys. zł

tagi tematyczne ceny mieszkań kredyt hipoteczny tanie mieszkania zakup mieszkania zdolność kredytowa
bloki Miesteczko Wilanów
bloki Miesteczko Wilanów

Za mieszkanie o powierzchni 60 mkw. zapłacimy nawet o 40 tys. mniej niż przed rokiem. Na tańsze mieszkanie zaciągamy mniejszy kredyt, a więc oszczędzamy również na odsetkach. Łącznie można zyskać nawet 90 tys. zł. Dodatkowo, niższe ceny chronią nas przed skutkami spadku zdolności kredytowej.

W czasie ostatnich dwunastu miesięcy ceny mieszkań zauważalnie spadły. Osoby, które obecnie decydują się na zakup mogą sporo zaoszczędzić. Z analiz ekspertów rynku nieruchomości wynika, że ceny transakcyjne w Poznaniu i Krakowie są aż o 10 proc. niższe niż rok temu. W innych miastach spadki cen były tylko nieznacznie mniejsze. Dzięki temu przy zakupie mieszkania można zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych.

średnie ceny
średnie ceny

Średnie ceny ofertowe mieszkań w Poznaniu i w Warszawie w I półroczu 2012 r. (źródło: Tuznajdziesz.pl)


Najwięcej zyskują osoby kupujące mieszkania w Warszawie i Krakowie. Mieszkanie o powierzchni 60 mkw. jest w tych miastach tańsze o około 40 000 zł niż przed rokiem. W Warszawie ceny co prawda spadły w mniejszym stopniu (o 8,6 proc.) niż we wspomnianym Poznaniu i Krakowie, jednak ponieważ mieszkania w stolicy są najdroższe, nawet nieco mniejszy spadek procentowy przynosi wymierne korzyści dla kupujących.

Czytaj też: Rynek pierwotny - rekordowa podaż mieszkań

Niższa cena zakupu przynosi także inne korzyści. Zdecydowana większość mieszkań jest kupowana na kredyt. Spadek cen oznacza, że aby kupić przykładowe mieszkanie o powierzchni 60 mkw. można zaciągnąć niższy kredyt, a to z kolei oznacza niższe odsetki. Kupując teraz mieszkanie w Warszawie lub Krakowie w całości na kredyt łącznie zaoszczędzimy aż ok. 90 000 zł. W Poznaniu oszczędność ta wyniesie 73 000 zł.

Obniżki cen mają jeszcze jeden pozytywny efekt – łagodzą spadek naszej zdolności kredytowej. Jest to istotne, gdyż banki przyznają obecnie niższe kredyty niż przed rokiem. Dla przykładu, 4-osobowa rodzina z dochodem 8 tys. zł netto otrzyma dziś aż o 74 000 zł mniejszy kredyt niż przed rokiem. W rezultacie, gdyby nie spadek cen mieszkań, część osób musiałaby się zadowolić mniejszym metrażem.

autor: Jarosław Sadowski, Analityk firmy Expander

aktualizacja: 08.01.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.