Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy mieszkania blisko metra są droższe?

tagi tematyczne ceny mieszkań mieszkania Bielany mieszkania Mokotów mieszkania Ursynów mieszkania Żoliborz
Warszawa, okolice stacji Kabaty
Warszawa, okolice stacji Kabaty

Home Broker przyjrzał się transakcjom dokonanym przez swoich klientów i sprawdził, jak bliskość stacji metra wpływa na cenę mieszkania. Analiza cen w dzielnicach wzdłuż pierwszej linii warszawskiego metra pokazuje, że czynnik ten ma spore znaczenie.

Choć pierwsze plany budowy metra w Warszawie pojawiły się niemal sto lat temu, to dopiero jesienią 2008 roku budowa została oficjalnie zakończona. Otwarto wówczas trzy ostatnie stacje na warszawskich Bielanach. Deweloperzy już kilkanaście lat temu zachęcali do zakupu mieszkań przy metrze, którego jeszcze nie było i... nadal tak robią. Problem polega jednak na tym, że zbudowanie osiedla w pobliżu stacji metra nie jest proste – brakuje tam bowiem wolnych działek, a więc nieruchomości są drogie.

Home Broker wziął pod lupę ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie i na tej podstawie policzył o ile różnią się w poszczególnych dzielnicach ceny mieszkań przy metrze od cen mieszkań oddalonych od metra. W analizie nie uwzględniono Śródmieścia, ponieważ w tej dzielnicy na wysokie ceny ma wpływ nie tylko bliskość metra. Statystykę mogłyby tu zaburzyć na przykład wysokie ceny na Starym Mieście i wzdłuż Traktu Królewskiego oraz w apartamentowcach budowanych na Powiślu. W analizie uwzględnione zostały więc Ursynów, Mokotów, Żoliborz i Bielany. Ceny nieruchomości wzdłuż drugiej linii metra to materiał na oddzielną analizę.

Przeciętna cena metra kwadratowego mieszkania w zależności od odległości od stacji metra

dzielnica z dostępem do metra bez dostępu do metra różnica
Ursynów 8 629 zł 7 576 zł 13,9%
Mokotów 8 697 zł 7 743 zł 12,3%
Żoliborz 8 888 zł 7 324 zł 21,4%
Bielany 7 383 zł 6 889 zł 7,2%
Źródło: transakcje klientów Home Broker. Założenie: „z dostępem do metra” oznacza w promieniu 400 m od stacji

Mieszkania przy metrze droższe o kilkanaście procent
Z danych pochodzących z transakcji przeprowadzanych przez Home Broker wynika, że na Ursynowie metr mieszkania położonego nie dalej niż 5 min. marszu od stacji metra kosztuje przeciętnie 8629 zł. Jest to jednak trzecia pod względem wielkości dzielnica w mieście (większa niż całe Krosno czy Słupsk) i oferta nieruchomości jest tu bardzo zróżnicowana. Już oddalenie się od stacji metra o 600-800 metrów powoduje spadek cen mieszkań. Przeciętna cena transakcyjna mieszkania bez bliskiego dostępu stacji metra to 7576 zł za m2. To oznacza, że mieszkania przy ursynowskim metrze są droższe o 13,9 proc.

Podobna dysproporcja występuje na Mokotowie. Przy czym tutaj należy zwrócić uwagę na prężnie rozwijający się obszar Służewca i Służewa, gdzie zlokalizowane jest duże centrum biurowe, które przyciąga także deweloperów. Do metra stamtąd blisko nie jest, ale ceny bywają wysokie. Bilansuje się to jednak z tańszymi mieszkaniami na Dolnym Mokotowie, który jest oddalony od pierwszej linii stołecznego metra. W efekcie mokotowskie mieszkania położone przy stacjach metra kosztują przeciętnie 8697 zł za m2, czyli o 12,3 proc. więcej niż inne nieruchomości w tej dzielnicy, ale bez szybkiego dostępu do podziemnej kolejki (7743 zł za m2).

Zróżnicowane ceny mieszkań na Żoliborzu
Największą różnicę w cenach mieszkań, jeśli chodzi o te w pobliżu metra i dalej od niego, pośrednicy zaobserwowali na Żoliborzu. Tu najdroższe mieszkania zlokalizowane są w okolicy Placu Wilsona (z dostępem do stacji metra o tej samej nazwie), jednak nie brakuje też relatywnie niedrogich osiedli wybudowanych kilkadziesiąt lat temu (np. na Sadach Żoliborskich). Przeciętna cena mieszkania na Żoliborzu w pobliżu stacji metra to 8888 zł za m2, podczas gdy poza obszarem z nim sąsiadującym jest to 7324 zł za m2. Różnica wynosi 21,4 proc.

Idąc dalej na północ docieramy na Bielany. To dzielnica, w której najpóźniej pojawiły się stacje pierwszej linii. Tutaj również za mieszkanie w pobliżu metra trzeba zapłacić więcej. Jednak różnica jest skromniejsza niż w przypadku Ursynowa, Mokotowa i Żoliborza. Metr mieszkania w pobliżu którejś z czterech bielańskich stacji kosztuje średnio 7383 zł, czyli o 7,2 proc. więcej niż metr mieszkania położonego daleko od kolejki (6889 zł za m2).

Zainteresowanie mieszkaniami przy metrze jest bardzo duże. Obszar wzdłuż linii metra to jedna z najpopularniejszych lokalizacji w stolicy. Metro nie ma awarii, jeździ punktualnie, nie stoi w korkach i pozwala szybko przemieścić się z jednej dzielnicy do drugiej. Nic więc dziwnego, że ceny mieszkań położonych blisko stacji są wyższe.

autor: Home Broker

aktualizacja: 19.01.2015

Polecane artykuły
Zmiana mieszkania – 5 powodów, dla których decydujemy się na przeprowadzkę
Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu - pochłania zgromadzone...
Jakie mieszkania sprzedają się najtrudniej?
Oczywiście najdłużej sprzedają się mieszkania drogie oraz te o dużych metrażach....
Ceny mieszkań bez większych zmian
Ceny mieszkań od wielu miesięcy utrzymują się na stałym poziomie. Jedynie w kilku...
Kolejne mieszkania na Białołęce w Warszawie. Osiedle Classic
Warszawska Białołęka wiąż się rozbudowuje. Kolejne mieszkania w tej lokalizacji...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.