Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny w miesiąc?

tagi tematyczne kredyt hipoteczny wniosek kredytowy
Miasteczko Wilanów
Miasteczko Wilanów

Teoretycznie jest to możliwe, ale w praktyce trwa to nieco dłużej. Przeciętnie od złożenia wniosku do podpisania umowy kredytowej upływa około 5 tygodni.

Niezależnie od warunków rynkowych, od ofert banków, czy oprocentowania kredytów, czas oczekiwania na kredyt właściwie się nie zmienia od wielu miesięcy - od momentu złożenia kompletnego wniosku kredytowego do podpisania umowy upływa od 31 do 38 dni. Pod koniec 2014 roku raczej należy oczekiwać wydłużenia „kolejek”, niż przyspieszenia analiz w bankach. Obserwowany jest w tym obszarze także pewien rodzaj sezonowości uzależniony od zmian proceduralnych. Na przykład dłuższy czas analizy na początku 2014 roku wynikał z dwóch przyczyn – okresu świąteczno-noworocznego oraz wprowadzenia wymogu wniesienia 5 procent wkładu własnego od 1 stycznia 2014 roku. Podobną sytuację będziemy prawdopodobnie obserwować na przełomie 2014 i 2015 roku. Od 1 stycznia wchodzą bowiem kolejne obostrzenia związane z wyższym wkładem własnym, możemy zatem spodziewać się powtórki z roku poprzedniego, czyli większej liczby wniosków kredytowych i dłuższego czasu oczekiwania na kredyt.

Średnia liczba dni oczekiwania od złożenia wniosku do podpisania umowy

  sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
2013 37 40 33 33 35 33 33 37 34 34 34 32
2014 37 34 31 32 35 35 36 38 36 34 35  
źródło: Dom Kredytowy NOTUS

Analiza wniosku kredytowego przez bank. Na czym to polega?
Rozpatrzenie wniosku kredytowego to proces składający się z wielu etapów. Na początku klient jest weryfikowany we wszystkich dostępnych bazach, między innymi w rejestrze Biura Informacji Kredytowej (BIK). Sprawdzana jest w ten sposób wiarygodność klienta oraz jego dotychczasowa historia kredytowa. Ponadto weryfikowane są dochody – wysokość oraz ich stabilność. Jednym z etapów zajmującym relatywnie dużo czasu jest wycena nieruchomości. Bank musi zweryfikować wartość nieruchomości, jej stan techniczny oraz sytuację prawną. Także w sytuacji gdy to klient wraz z wnioskiem dostarcza własną wycenę, rzetelność jej wykonania musi zostać zweryfikowana przez kredytodawcę. Po pozytywnej decyzji kredytowej i spełnieniu wszystkich warunków przygotowywana jest umowa kredytowa. Warto mieć świadomość, że w wielu instytucjach jej przygotowanie może zająć nawet kilka dni, co może także wydłużyć czas oczekiwania na kredyt. Dopiero po podpisaniu umowy kredytowej mamy pewność, że bank przyznał nam kredyt. Wiążącym dokumentem jest właśnie umowa, a nie decyzja kredytowa. Decyzja może bowiem ulec zmianie. Banki często proszą o dostarczenie dokumentów uzupełniających i jeśli na ich podstawie stwierdzone zostaną określone wątpliwości dotyczące np. wiarygodności klienta, to pozytywna decyzja może zmienić się na odmowę udzielenia kredytu.

Jak przyspieszyć analizę wniosku kredytowego?
Podstawową zasadą o jakiej należy pamiętać jest kompletność wniosku. Każdy bank ma określoną listę wymaganych dokumentów, a złożenie wniosku zgodnie z nią na pewno pozwoli na szybszą analizę. Uzupełnianie braków „na raty” na pewno nic nie przyspieszy, a wręcz może opóźnić całą procedurę. Analizy wniosku nie przyspieszy także wpisanie bardzo krótkiego terminu na zawarcie ostatecznego aktu notarialnego, czy wpłatę środków do dewelopera. Takie działanie na pewno nie zmobilizuje pracowników banku, a może wręcz spowodować wydłużenie czasu i dodatkowe formalności. Jeśli przed wydaniem decyzji, czy podpisaniem umowy kredytowej upłynie zawarty w umowie przedwstępnej czy deweloperskiej termin na wpłatę środków, bank może domagać się aneksu do umowy i przesunięcia terminu. Z tego powodu przy podpisywaniu umowy przedwstępnej z deweloperem warto pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego terminu w jakim możemy ubiegać się o kredyt.

autor: Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus

aktualizacja: 08.12.2014

Polecane artykuły
Kredyt mieszkaniowy – które parametry w ofertach banków są najważniejsze?
Kredyt mieszkaniowy tylko na pozór jest produktem takim samym w każdym banku. Nawet,...
Odwrócona hipoteka – najważniejsze informacje
Odwrócona hipoteka to rodzaj kredytu wypłacanego w zamian za przeniesienie prawa...
Który kredyt hipoteczny jest tańszy - we frankach czy w złotówkach?
Kredytobiorcy zadłużeni we frankach szwajcarskich są obecnie w dość trudnej sytuacji. Z...
 Czy mieszkania blisko metra są droższe?
Home Broker przyjrzał się transakcjom dokonanym przez swoich klientów i sprawdził, jak...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.