Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy opłaca się kupować mieszkania pod wynajem?

tagi tematyczne mieszkania pod wynajem rentowność inwestycji rentowność wynajmu rynek wtórny wynajem mieszkań
Słoneczne Osiedle
Słoneczne Osiedle

Ceny mieszkań spadają, jest to więc korzystny czas na zakup mieszkania pod wynajem. Czy jednak zysk z wynajmu będzie na tyle wysoki, by taka inwestycja była rentowna?

Ile zarobimy na wynajmie mieszkania?
Zakładamy, że produktem inwestycyjnym jest mieszkanie dwupokojowe z segmentu popularnego (rynek wtórny) o powierzchni 50 mkw., zakupione po średnich cenach transakcyjnych z okresu VIII-X 2012 r. Przyjmujemy, że mieszkanie przez 1 miesiąc może stać puste. Zakładamy sumienne wywiązywanie się z opodatkowania umowy najmu (ryczałt 8,5 proc.). Do wyliczeń bierzemy aktualnie średnie ceny wynajmu w poszczególnych miastach. Nie uwzględniamy kosztów amortyzacji lokalu – potrzeb remontowych i napraw, które są nieuniknione podczas wynajmu.

Czytaj też: Czy warto spłacać kredyt hipoteczny przed terminem?

Spośród siedmiu miast teoretycznie największy zysk z wynajmu osiągniemy kupując mieszkanie w Katowicach. To jedyne z analizowanych miast, gdzie rentowność przekracza 5 proc. i wynosi 5,44 proc. W Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie rentowność z wynajmu mieści się w przedziałach od 4,05 (Łódź) do 4,55 proc. (Warszawa). Najmniejsze szanse na szybkie pomnożenie kapitału mają inwestorzy w Krakowie, gdzie średnia rentowność wynosi 3,95 proc.

  Miasto     Koszt zakupu mieszkania      Wysokość miesięcznego czynszu     Rentowność    
Katowice 170 000 1300 5,44%
Warszawa 357 700 2000 4,55%
Poznań 230 000 1400 4,46%
Wrocław 279 000 1600 4,39%
Gdańsk 249 800 1450 4,30%
Łódź 178 450 1100 4,05%
Poznań 284 850 1500 3,95%

Źródło: Metrohouse

W ostatnim czasie rentowność wynajmu nieco wzrosła
Na początku sezonu wakacyjnego średnia dla siedmiu analizowanych miast obliczona przez agencję Metrohouse wyniosła 4,17 proc. podczas gdy obecnie wzrosła do 4,45 proc. Wpływ na poprawę rentowności mają postępujące spadki cen mieszkań, które są stymulowane brakiem finansowania zakupów i dużą konkurencyjnością produktów mieszkaniowych (w ofercie deweloperów budujących w największych polskich miastach znajduje się ok. 60 tysięcy mieszkań). Na poprawę rentowności miały też wpływ sezonowe zwyżki cen czynszów, które zwykle normują się po zakończeniu szczytu na wynajem w końcówce roku.

Dylemat inwestora na rynku wynajmu
Z jednej strony inwestorzy wyczekują na najlepszy moment do zakupu mieszkań pod wynajem monitorując rynek w poszukiwaniu okazji, z drugiej narzekają na stosunkowo mało zachęcające poziomy rentowności. Obecna niepewność na rynkach gospodarczych i mało optymistyczne prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki sprzyjają jednak rynkowi wynajmu, który pozostaje alternatywą do zakupu własnego mieszkania. W czasach spowolnienia gospodarczego zakup mieszkania bywa odkładany na bliżej nieokreśloną przyszłość, co w rezultacie wzmacnia pozycję właścicieli mieszkań na wynajem, którzy stają się bezpośrednimi beneficjentami takiej sytuacji.

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy

aktualizacja: 19.11.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.