Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy poszukujący nieruchomości wspólpracują z pośrednikami?

tagi tematyczne Metrohouse raport
Czy poszukujący nieruchomości wspólpracują z pośrednikami?
Czy poszukujący nieruchomości wspólpracują z pośrednikami?

Zaledwie 20% osób poszukujących nieruchomości współpracuje z pośrednikami - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie sieci biur nieruchomości Metrohouse S.A.

Na zlecenie sieci biur nieruchomości Metrohouse S.A., firma Millward Brown SMG/KRC przeprowadziła badania na temat korzystania z usług pośredników przez osoby poszukujące nieruchomości. Wyniki badań powstały w opraciu o przeprowadzone1500 ankiet telefonicznych i wywiadów face-to-face z osobami w wieku 25-65 lat z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Poznania i Wrocławia.

Usługi pośredników w obrocie nieruchomościami w porównaniu do sytuacji w Europie Zachodniej, czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemal każda transakcja jest nadzorowana przez brokera, są w Polsce nadal umiarkowanie popularne. Wśród badanych respondentów deklarujących chęć zakupu nieruchomości 20% twierdzi, że przy poszukiwaniach będzie wspierać się pośrednikiem, natomiast 40% respondentów zamierza poszukiwać ofert bezpośrednio. Znamienny jest fakt, że aż 34% badanych pomimo faktu poszukiwania nieruchomości w najbliższej przyszłości nie potrafi odpowiedzieć, czy będzie poszukiwać na własną rękę, czy też wspierać się biurem pośrednictwa.

Dla osób, które zdecydowały się na współpracę z pośrednikiem największe znaczenie ma bogata oferta prezentowana przez biura nieruchomości, fachowa i profesjonalna pomoc i doradztwo, a także bezpieczeństwo transakcji, a co za tym idzie pewność dokonywanego zakupu.

W badaniu zapytano respondentów, które z oferowanych przez biuro nieruchomości usług są dla nich najbardziej istotne. Największy odsetek poszukujących mieszkań uważa za bardzo ważne „szczegółowe sprawdzenie nieruchomości pod względem prawnym i technicznym” (48%). Również wyszukiwanie nieruchomości oraz pomoc prawna przy transakcji mają dla respondentów szczególnie istotne znaczenie (odpowiednio 43% i 42%).

Komentarz: Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse S.A.

Badania wskazują, że co piąta osoba poszukująca nieruchomości korzysta z usług pośrednika. W porównaniu do USA i krajów zachodnioeuropejskich jest to słaby wynik. W USA transakcje bezpośrednie należą do rzadkości, nawet pomimo tego, że koszt usługi pośrednika jest wyższy niż w Polsce. Jednak tam, w przeciwieństwie do naszego kraju, system pracy pośrednika opiera się na umowach z klauzulą wyłączności, i co istotne, wynagrodzenie brokera jest pobierane tylko od strony sprzedającej nieruchomość.
Respondenci przywiązują dużą wagę do prezentowanej przez pośredników oferty oraz oczekują fachowego i profesjonalnego doradztwa. Szczególnie cenią weryfikację oferty przez biuro, co w dużym stopniu daje im gwarancję poprawnie przeprowadzonej transakcji. Nie może to dziwić w sytuacji, kiedy pośrednik uczestniczy w czynnościach, których efektem jest podjęcie wieloletnich zobowiązań kredytowych klientów.
34% respondentów nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy przy poszukiwaniu nieruchomości będzie wspierać się usługami pośrednika. Jest to wyraźny sygnał dla całego środowiska, że dbałość o wizerunek zawodu pośrednika i propagowanie zalet współpracy z agentem powinno przysporzyć biurom w najbliższym czasie wielu nowych klientów zainteresowanych współpracą.

autor: źródło: Metrohouse S.A.

aktualizacja: 12.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.