Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy to dobry moment na kupno nieruchomości?

tagi tematyczne ceny nieruchomości Rodzina na swoim
Teren budowlany w Górach Sowich
Teren budowlany w Górach Sowich

Rok 2008 upłynął pod znakiem dużych obniżek cen na rynku nieruchomości. Czy w 2009 roku ceny nadal będą spadać? Czy będzie to odpowiedni czas na kupno wymarzonej nieruchomości?

Pytań w ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo, a odpowiedzi jest jak na lekarstwo. Wszyscy obserwujemy z niepokojem słabnącą polską walutę. Informacje makroekonomiczne również nie napawają optymizmem, do tego dochodzi rosnące bezrobocie, upadające firmy i głęboki kryzys w dużej ilości branż. Ostatnia zła informacja dla rynku nieruchomości to mniejsza ilość udzielanych kredytów dla osób planujących zakup nieruchomości oraz stopniowe wycofywanie się banków z udzielania kredytów w walutach obcych, które są znacznie niżej oprocentowane. Komisja Nadzoru Finansowego wydała w tym celu tzw. rekomendacje „T”, która wyraźnie wskazuje aby ograniczyć kredytowanie w walutach obcych oraz zwiększyć wysokość wkładu własnego.

Ceny na rynku nieruchomości w 2008 roku spadły w niektórych rejonach kraju nawet o 20%. Taka sytuacja miała miejsce zwłaszcza w miastach, które w ostatnich latach hossy (2004-2007) najbardziej zyskiwały - Warszawa, Kraków, Wrocław. Analitycy PÓŁNOC Nieruchomości S.A., zaobserwowali również znaczne osłabienie popytu w miejscowościach turystycznych, czyli tych, w których klienci poszukiwali tzw. „drugiego domu”. W Zakopanem, w najlepszych lokalizacjach trzeba było zapłacić nawet do 20.000 zł za mkw. W Krynicy i w Sopocie cena mkw. często przekraczała 20.000 zł. W chwili obecnej mimo, że ceny nieruchomości mocno spadły to popytu prawie w ogóle nie ma. Klienci zaczynają się zastanawiać podobnie jak miało to miejsce ok. 10 lat temu „po co mi drugi dom?”, skoro taniej jest wynająć i jeździć w różne lokalizacje na odpoczynek. Analitycy uważają, że po części jest w tym racja i doradzają osobom posiadającym nadwyżkę gotówki, żeby przemyślały taki zakup. Aktualnie ceny w kurortach spadły. W Zakopanem można kupić apartament już od 6-7 tys. zł za mkw., podobnie jest w Wiśle czy Szczyrku. Wielu klientów pamiętających absurdalne ceny jest zdania, że na chwilę obecną warto się wstrzymać z kupnem nieruchomości, ponieważ nie ma sensu przepłacać. Ceny za pensjonat wahające się od 2 do 4 mln zł odchodzą do lamusa. Każdy bierze kalkulator i liczy ile z tego może zostać przy spadającym obłożeniu i mniejszych wydatkach na turystykę. Klienci też są bardziej wymagający niż kilka lat temu. Wtedy przeciętny właściciel gospodarstwa czy pensjonatu myślał, że można przeliczać zyski przez ilość łóżek, dziś tylko i wyłącznie przez ilość pokoi, a i tak należy założyć brak pełnego obłożenia w najbliższych latach. Najbardziej stabilne ceny nieruchomości były i są nadal w mniejszych miastach jak Rzeszów, Białystok czy Lublin.


Podobnie jest ze stawkami wynajmów, które utrzymywały się w ostatnich miesiącach na dość stabilnym poziomie. Dużym popytem cieszyły się powierzchnie magazynowe i biurowe. W 2009 roku ilość nowo oddawanych powierzchni biurowych wzrośnie, dlatego też należy się spodziewać delikatnego spadku cen przy wzroście ilości oddawanych biurowców oraz wyższym kursie euro, po którym najczęściej firmy przeliczają wartość zawieranych kontraktów z najemcami.


W 2009 roku wzrośnie udział kredytów w programie „Rodzina na swoim”, w którym Państwo dopłaca połowę odsetek. Ceny w miastach, które zostały zaakceptowane do programu, obejmują dużą ilość inwestycji w trakcie realizacji lub już gotowych. Gwarantuje to poprawę sprzedaży wśród deweloperów. Spadające ceny mieszkań w dużych aglomeracjach są coraz bardziej zachęcające dla kupujących. Nikt w obecnej sytuacji nie wie, w którym dokładnie momencie może nastąpić odbicie rynku. To jak wróżenie z fusów. Oprócz programu „rodzina na swoim”, dużym plusem będzie spadające oprocentowanie kredytów w polskiej walucie. Niższe ceny nieruchomości będą coraz bardziej kusiły posiadaczy wolnej gotówki, której na depozytach bankowych nie brakuje, a których oprocentowanie będzie spadać, co spowoduje ich mniejszą atrakcyjność. W ubiegłym roku, klienci wycofali dziesiątki miliardów złotych z funduszy inwestycyjnych, które teraz w dużej części zostaną ulokowane w nieruchomościach. Ograniczona budowa nowych mieszkań oraz domów też będzie miała wpływ na odbicie cen na rynku. Dziś deweloperzy produkują zaledwie 15% tego co jeszcze rok temu.


Jak wiać, plusów jest bardzo dużo, co oznacza, że w którymś momencie nastąpi przełamanie rynku i popyt znowu będzie rósł, co spowoduje na nowo powolny wzrost cen nieruchomości. Inwestycja w nieruchomości w polskim przekonaniu jest bardzo dobrą i pewną lokatą kapitału, co na nowo będziemy obserwować w najbliższych miesiącach. Według analityków PÓŁNOC Nieruchomości S.A., już teraz należy szukać okazji cenowych, a tych niewątpliwie na rynku nie brakuje.autor: opracował: mz

aktualizacja: 13.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.