Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Czy w Polsce można kupić kościół?

tagi tematyczne kościół na sprzedaż nieruchomości komercyjne
Wałbrzych, kościół na sprzedaż
Wałbrzych, kościół na sprzedaż

W krajach Europy Zachodniej coraz więcej budynków sakralnych przekształcanych jest w miejsca o przeznaczeniu komercyjnym. W dawnych kościołach powstają więc galerie, kluby, restauracje a nawet supermarkety. Do Polski ten trend jeszcze nie dotarł, a na rynku nieruchomości sporadycznie pojawiają się kościoły na sprzedaż. Zwykle są to dawne obiekty ewangelickie.

Na Zachodzie kościoły pustoszeją. Wynika to z postępującej laicyzacji społeczeństwa. Opustoszałe świątynie wystawiane są na sprzedaż, a następnie przekształcane w miejsca o zupełnie innym przeznaczeniu. Tak stało się na przykład w Irlandii, gdzie na pub przerobiono były kościół pod wezwaniem św. Marii. Elementy sakralne, między innymi wielkie zabytkowe organy stanowią część wystroju klubu. Miejsce stało się kultowym w Dublinie.
Również we włoskim Mediolanie ze świątyni uczyniono nocny klub, zresztą ceniony na imprezowej mapie miasta. Chodzi o Il Gattopardo Café. Natomiast w miejscowości Bournemouth w Wielkiej Brytanii dawny kościół Metodystów dziś funkcjonuje jako hipermarket Tesco.

Najczęściej jednak byłe obiekty sakralne działają jako muzea, księgarnie, galerie. Tak jest na przykład w krajach Beneluksu i w Niemczech. W brukselskim kościele Chapel of Brigittines, który pełnił m.in. funkcję apteki, sali tanecznej i sortowni listów jest obecnie Centrum Sztuki Współczesnej. Zdarzają się także kościoły przekształcane w lokale mieszkalne.

The Church w Dublinie
The Church w Dublinie
fot.: www.thechurch.ie
Il Gattopardo Café w Mediolanie
Il Gattopardo Café w Mediolanie
fot.: źródło: www.ilgattopardocafe.com

Współcześnie mieszkańcy Europy Zachodniej nie potrzebują już tylu świątyń co dawniej. W Holandii z 19 tysięcy kościołów obecnie działa około 7 tysięcy. Dostosowanie starych obiektów sakralnych do nowych funkcji to często jedyny sposób na ich renowację i ochronę przed zniszczeniem. Na szczęście rewitalizacje kościołów prowadzone są w taki sposób, by zachować w jak największym stopniu oryginalny wygląd budynku. Dzięki temu współcześni Europejczycy nadal mogą podziwiać wspaniałą architekturę i zachować przy tym śwadomość kulturowego i religijnego dziedzictwa.

Bournemouth, UK Spermarket w dawnym kościele
fot.: źródło: dailymail.co.uk
Bruksela, Chapel of Brigittines
fot.: źródło: fab-arch.be
Centrum Sztuki Galeria EL
fot.: źródło: elblag.wortale.net

autor: Iwona Hryncewicz, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 21.04.2015

Polecane artykuły
Super posiadłości w Polsce. Galeria zdjęć
Pałac lub dwór plus kilkuhektarowy park to posiadłości dla osób skłonnych zainwestować na...
Nieruchomości unikatowe - zabytkowe dworki
Zabytkowe dworki szlacheckie są coraz chętniej rewitalizowane. Inwestorzy doceniają ich...
Cena nieruchomości w akcie notarialnym – czy fiskus może ją zakwestionować?
Urzędy skarbowe skrupulatnie sprawdzają akty notarialne pod kątem zgodności ceny...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.