Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Deweloperzy będą budować małe mieszkania

tagi tematyczne ceny mieszkań deweloperzy kredyty hipoteczne mieszkania mieszkanie do dewelopera powierzchnia mieszkania raport rynek mieszkaniowy rynek nieruchomości rynek pierwotny sprzedaż mieszkań zakup mieszkania
Osiedle Kalinowe
Osiedle Kalinowe

Trend ograniczania powierzchni najpopularniejszych lokali 1-, 2- i 3-pokojowych jest faktem. Do łask wracają małe mieszkania: 25-metrowe kawalerki, 35-metrowe mieszkania dwupokojowe i trzy pokoje o powierzchni 45-55 mkw. Takie lokale - małe, ale "pakowne" nazywane są kompaktowymi

W kompaktach - w porównaniu do klasycznych mieszkań - znacznie mniejsze będą sypialnie i przedpokój, a kuchnię zastąpi aneks kuchenny. Będziemy mieli do czynienia z powrotem do realiów mieszkaniowych z lat 70. i 80. tyle, że w nowoczesnej architekturze i w wyższym standardzie wykonania.

Nowy trend przerywa trwający od 2001 r. nieustanny proces powiększania powierzchni użytkowej oddawanych mieszkań. W 2001 r. średnia powierzchnia sprzedawanych przez deweloperów lokali wynosiła 59,4 mkw., podczas, gdy w 2008 r. już 65,7 mkw.


Zdecydowały banki
Zasadniczym powodem powrotu deweloperów do budowy mniejszych mieszkań są zmiany po stronie popytu. A ten w chwili obecnej zdeterminowany jest niemal wyłącznie możliwościami finansowymi kupujących drastycznie zmniejszonymi z powodu polityki kredytowej banków. Jak ocenia CEE Property Group, jeszcze w 2007 r. "przeciętna rodzina" mogła uzyskać kredyt bankowy w wysokości 500 tys zł. Obecnie jest to kwota 230 tys. zł. Z tego powodu, zdaniem Pawła Grząbki, prezesa CEE Property Group, dla kupujących pierwszorzędne znaczenie ma teraz całkowity koszt lokalu a nie, jak w minionych latach, cena metra kwadratowego. - Dysponując znacznie mniejszą kwotą chcą kupić wielopokojowe mieszkania, siłą rzeczy muszą one być mniejsze - wnioskuje Grząbka. - Nowa strategia deweloperów ograniczania wielkości budowanych lokali jest już tylko konsekwencją tego typu zachowań kupujących.

Granica 300 tys. zł (lub mniej)
W tej chwili, jak wynika z naszych obserwacji, na rynku najlepiej sprzedają się mieszkania w cenie do 300 tys. zł w Warszawie, oraz do 250 tys zł w pozostałych największych aglomeracjach. I takich gotowych lokali brakuje na rynku.
Przewidujemy zatem, że większość nowych projektów deweloperskich - już w budowie bądź tych, które wystartują w tym roku i w latach następnych, będą uwzględniały ten fakt.

Skorzystają na tym kupujący, ponieważ na rynku pierwotnym pojawi się znacznie większa liczba kompaktów niż do tej pory, a oferta deweloperów będzie bardziej adekwatna do popytu. Nabywcy muszą się jednak liczyć z tym, że cena za metr kwadratowy tych lokali będzie o około 10-15 proc. wyższa niż klasycznych mieszkań 70-85 metrowych. Powodem są wyższe koszty budowy.


Skorzystają deweloperzy i banki
W tej chwili trudno jest oszacować udział mieszkań kompaktowych w całkowitej liczbie budowanych lokali i przygotowywanych projektów. Deweloperzy będą tu ograniczani nie tylko wyższymi kosztami budowy, ale też wymogami dotyczącymi miejsc parkingowych. - Im liczba mieszkań w budynku jest większa tym więcej potrzebnych jest miejsc parkingowych, a powierzchnia potrzebna do ich zbudowania tak pod budynkiem, jak i na wolnym powietrzu zawsze jest ograniczona - tłumaczy Grząbka.

Trend powrotu do budowy i sprzedawania mniejszych mieszkań jest korzystny dla deweloperów, ponieważ łatwiej i szybciej mogą sprzedać takie lokale. Cieszy również banki, kredytujące deweloperów, gdyż odpowiednia oferta gwarantuje bowiem sukces całego projektu.

Uważamy, że renesans mieszkań kompaktowych, dotyczyć będzie wyłącznie dużych aglomeracji, gdzie ceny były do tej pory znacznie wyższe niż w mniejszych miastach. Nie będzie też miał miejsca w miastach powiatowych, gdzie deweloperzy budują niemal wyłącznie małe mieszkania.

Ogłoszenia sprzedży: Kraków, małe mieszkania, do 25 m2

Wpływ na rynek
Ograniczone możliwości finansowe nabywców, naszym zdaniem, będą mieć wpływ na wtórny rynek mieszkaniowy, gdzie zasoby "kompaktów" są nieporównywalne z rynkiem pierwotnym i długo jeszcze tak pozostanie. Można się spodziewać, że wzrośnie na nim popyt oraz średnie ceny. Zjawisko dotyczyć będzie jednak wyłącznie najlepszych lokalizacji.

Średnia wielkość oddawanych do użytku mieszkań w latach 2000-2009
(w mkw.)
                     
  Średnia krajowa Mieszkania na sprzedaż/wynajem
2000  89,7
 62,8
2001  86,0
 59,4
2002  99,3
 59,3
2003  115,8
 60,6
2004  107,5
 60,9
2005  105,3
 62,6
2006  101,6
 64,6
2007  105,6   67,0
2008  104,0
 67,8
2009  99,6
 65,7

Źródło: GUS

autor: CEE Property Group

aktualizacja: 08.07.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.