Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Deweloperzy zostali skontrolowani przez UOKiK

tagi tematyczne klauzule niedozwolone w umowach deweloperskich mieszkanie od dewelopera prospekt informacyjny dewelopera umowa z deweloperem UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustawa deweloperska
Nowe osiedle, Miasteczko Wilanów
Nowe osiedle, Miasteczko Wilanów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy deweloperzy przestrzegają przepisów. Zbadano ponad 1,1 tys. wzorców umów stosowanych przez deweloperów oraz prawie 500 prospektów informacyjnych. Niemal 500 postanowień umownych wzbudziło zastrzeżenia UOKiK.

Od 29 kwietnia 2012 roku obowiązuje Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Po roku obowiązywania nowych przepisów,  UOKiK przeprowadził kontrolę firm deweloperskich. Sprawdzono, czy deweloperzy wywiązują się z obowiązków zdefiniowanych w ustawie. Podczas kontroli trwającej od kwietnia do grudnia 2013 r. przeanalizowano 1162 wzorce umów sprzedaży mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, 565 prospektów informacyjnych oraz 1239 faktycznie zawartych kontraktów. Celem kontroli było wyeliminowanie niekorzystnych dla konsumentów praktyk i postanowień wzorców umownych, a także weryfikacja przestrzegania przez deweloperów przepisów nowej ustawy.

Podczas badania Urząd skontrolował 93 przedsiębiorców świadczących usługi deweloperskie, w tym 9 spółdzielni. Zastrzeżenia wzbudziły praktyki 89 podmiotów, wobec których UOKiK podjął działania. W sumie zakwestionowano 470 niedozwolonych postanowień umownych.

Jak są chronione środki finansowe kupujących mieszkania?
Ustawa deweloperska nałożyła na przedsiębiorców szereg zobowiązań, mających w rezultacie lepiej chronić interesy konsumentów. Najważniejszym z nich jest zapewnienie środka ochrony finansów klientów w razie bankructwa dewelopera — jest nim mieszkaniowy rachunek powierniczy w czterech możliwych konfiguracjach. Może to być zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci gwarancji ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej, bądź otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy bez dodatkowych zabezpieczeń. Tylko jeden ze skontrolowanych deweloperów nie przestrzegał tego obowiązku, UOKiK postawił mu zarzut stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Każdy deweloper ma obowiązek sporządzić prospekt informacyjny

UOKiK skontrolował 565 prospektów informacyjnych przekazanych przez 84 deweloperów. Pomimo obowiązku ustawowego, 9 przedsiębiorców nie zamieściło w nich wymaganych informacji. W takim przypadku nabywca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 30 dni bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Najczęściej brakowało harmonogramu prac (7 przypadków) oraz informacji o prawie do odstąpienia od umowy i wymaganych załącznikach (np. rzutu kondygnacji z zaznaczeniem lokalu). Pominięcie ważnych informacji przez dewelopera, zdaniem Urzędu, może znacząco wpływać na decyzję nabywcy. Tym bardziej, że w wielu przypadkach decyzja podejmowana jest  wyłącznie w oparciu o prospekt, bez możliwości obejrzenia  budowanego mieszkania lub domu. W związku z niekompletnymi prospektami UOKiK postawił 11 zarzutów.

Jakie informacje powinny znaleźć się w umowie podpisywanej z deweloperem?

Przepisy nakazują zamieszczanie w umowie określonych informacji np. ceny, opisu zasad działania rachunku powierniczego, powierzchni lokalu i sposobu jej pomiaru, terminu rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych oraz przeniesienia praw na nabywcę. Brak którejkolwiek informacji uprawnia konsumenta do bezkosztowego odstąpienia od umowy.

Spośród skontrolowanych deweloperów, 10 nie zamieściło w treści umów informacji wymaganych przez ustawę. W związku z pomijaniem w nich ważnych informacji, UOKiK postawił 12 zarzutów.

Ponadto podczas badania wzorców umownych zakwestionowano 470 klauzul tożsamych z wpisanymi do rejestru, czyli niedozwolonych. Najczęściej kwestionowane było wyłączanie lub ograniczanie odpowiedzialności deweloperów za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. 75 przedsiębiorców unikało odpowiedzialności m.in. za nieterminowe oddanie lokalu, zmianę jego powierzchni, wady w wykonaniu czy wprowadzenie zmian w projekcie. Ponadto deweloperzy uniemożliwiali odstąpienie od umowy w przypadku zmiany ceny, nakładali na konsumenta nieuzasadnione obowiązki, np. ubezpieczenia czy wykończenia lokalu i nie zamieszczali w umowach danych wymaganych przez ustawę.

Przeczytaj także:

autor: źródło: UOKiK

aktualizacja: 27.03.2014

Polecane artykuły
Ile lat Polak musi oszczędzać, aby kupić mieszkanie za gotówkę?
Czy osoba, która nie ma żadnych zasobów finansowych i nie korzysta z kredytu hipotecznego...
Jak zgodnie z prawem połączyć dwa mieszkania w jedno? Czy potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?
Zakupiłeś dwa sąsiadujące mieszkania i zamierzasz połączyć je w jedno? Oczywiście jest to...
J.W. Construction buduje mieszkania w Katowicach. Osiedle Nowe Tysiąclecie
Spółka J.W. Construction rozpoczęła sprzedaż mieszkań w Katowicach na osiedlu Nowe...
Czy wszyscy właściciele mieszkań w bloku muszą płacić za windę?
Winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą mieszkańcy muszą ponosić...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.