Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Dom Development podsumował rok 2008

tagi tematyczne Dom Development SA raport Rodzina na swoim

Dom Development SA wypracował po czterech kwartałach 2008 roku przychody ze sprzedaży w wysokości 698,2 mln zł oraz zysk netto na poziomie 136,9 mln zł. W minionym roku spółka sprzedała łącznie 994 mieszkania. W tym samym czasie deweloper oddał do użytku 1 815 lokali mieszkalnych.

W związku z trudną sytuacją rynkową, spółka już w drugim półroczu 2008 roku podjęła działania mające na celu dostosowanie skali operacji i struktury oferty do panującej koniunktury, poprzez ograniczenie wydatków na zakup gruntów, zawieszenie rozpoczęcia realizacji inwestycji, jak również restrukturyzację zatrudnienia. Jednocześnie deweloper informuje o zachowaniu wysokiego stanu gotówki oraz bezpiecznej struktury posiadanego zadłużenia.

W IV kwartale 2008 roku spółka sprzedała 92 mieszkania, a w całym 2008 roku łącznie 994 lokale. W porównaniu z rokiem 2007 odnotowano spadek sprzedaży o 42%, co spowodowane było ogólną sytuacją na rynku mieszkaniowym oraz trudniejszym dostępem do kredytów hipotecznych w drugim półroczu 2008 roku. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w IV kwartale 2008 roku wyniosły 92,2 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł w tym okresie 33,8 mln zł, z kolei zysk netto 2,5 mln zł.

Spółka podejmuje działania, mające na celu zdynamizowanie sprzedaży m.in. poprzez  wprowadzenie na początku 2009 r. programu wsparcia kredytowego (wraz z  Bankiem Ochrony Środowiska). Dodatkowo około 50% oferty Dom Development spełnia kryteria rządowego programu „Rodzina na swoim”, polegającego na sfinansowaniu przez Państwo 50% odsetek od kredytu udzielonego na zakup mieszkania w ciągu pierwszych 8 lat od zakupu.

W związku z trudną sytuacją rynkową, Dom Development  już w drugim półroczu 2008 roku podjął działania mające na celu istotne zmniejszenie skali operacji i wielkości oferty poprzez ograniczenie wydatków na zakup gruntów i zawieszenie rozpoczęcia realizacji inwestycji. W  II półroczu 2008 roku wydatki na ziemię zostały ograniczone do 40 mln zł (przy wydatkach na poziomie 169 mln zł w I półroczu 2008). Od lipca 2008 roku Dom Development nie rozpoczął budowy żadnego nowego projektu, koncentrując się na budowie i sprzedaży projektów rozpoczętych we wcześniejszych okresach. Nowe projekty będą uruchamiane jedynie w sytuacji gdy staranna analiza rynkowa potwierdzi zasadność ich realizacji.

Spółka podjęła również działania mające na celu obniżenie kosztów ogólnych, między innymi przeprowadzając w czwartym kwartale 2008 roku redukcję zatrudnienia. Deweloper chce w ten sposób uzyskać oszczędności na poziomie ok. 5,5 mln PLN w skali roku. Firma planuje dalszą obniżkę kosztów ogólnych w pierwszym kwartale 2009 roku.

Obecnie celem strategii Dom Development SA jest utrzymanie i umacnianie pozycji wiodącego dewelopera na warszawskim rynku mieszkaniowym. Spółka nadal koncentruje się na działalności na terenie Warszawy oraz na segmencie mieszkań popularnych.

 

autor: opracował: ak
źródło: materiały prasowe dewelopera

aktualizacja: 13.06.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.