Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Dom jednorodzinny – lepiej wybudować czy kupić gotowy? Co się bardziej opłaca?

tagi tematyczne budowa domu ceny domów dom jednorodzinny zakup domu
Dom na sprzedaż
Dom na sprzedaż

Wielu indywidualnych inwestorów boryka się z dylematem – wybudować dom jednorodzinny własnym sumptem czy kupić gotowy na rynku pierwotnym lub wtórnym. Według analityków rynku nieruchomości obecnie jest dobry czas na rozpoczęcie budowy domu. Jak kształtują się ceny domów i dlaczego opłaca się samodzielnie budować dom?

Sieciowa agencja nieruchomości – WGN, przeanalizowała oferty sprzedaży domów znajdujące się w bazie firmy. Rozpatrywano ceny domów jednorodzinnych o powierzchni najbardziej popularnej w Polsce czyli od 120 do 140 m2. Według danych GUS, przeciętna powierzchnia domu zrealizowanego przez inwestora indywidualnego wynosi około 130-140 m2.

Pytanie o stawki za domy jednorodzinne jest zasadne właśnie teraz, ponieważ według analityków obecnie mamy dobry czas, by rozpocząć budowę i jest to bardziej opłacalne niż zakup gotowego domu. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z obniżek cen materiałów budowlanych, łatwiejszego dostępu do kredytów, możliwości negocjacji cen za budowę domu z ekipami budowlanymi (pracy dla budowlańców jest zdecydowanie mniej – w drugim kwatrale 2013 roku liczba rozpoczętych budów spadła o ponad 30 proc. w porównaniu do roku 2012) oraz z faktu, że jeszcze tylko za ten rok będzie można uzyskać częściowy zwrot podatku VAT za zakupione materiały budowlane. Zgodnie z zapowiedzią rządu, w 2014 roku ulga z tego tytułu ma być, jeśli nie całkowicie zlikwidowana, to bardzo ograniczona. Dlatego też warto ruszyć z budową jeszcze w 2013 roku. Osoby, które przed 1 stycznia 2014 r. poniosą wydatki na zakup materiałów budowlanych (i uzyskają przed tą datą fakturę), będą miały 5 lat na uzyskanie zwrotu VAT. Za budową domu przemawiają też spadające ceny działek budowlanych. Do końca 2013 roku, stawki, według obserwatorów rynku, spadną o 4–5 procent.

Ogłoszenia sprzedaży działek budowlanych >>

 

Dom na sprzedaż
Dom na sprzedaż, Stefanów Ruszkowski. Nr oferty w serwisie 5376600
fot.: WGN
Dom na sprzedaż
Dom na sprzedaż, Łęcze. Nr oferty w serwisie 5384267
fot.: WGN


Jak kształtują się ceny domów jednorodzinnych na rynku wtórnym? 

We Wrocławiu dom o powierzchni całkowitej wynoszącej 120 m2 można kupić za 5500 zł za metr kwadratowy. Tyle kosztuje nieruchomość w dzielnicy Fabryczna. Dom jest w zabudowie szeregowej. Bliźniak (104 m2) w tej samej lokalizacji kosztuje 420 tys. zł, czyli stawka za metr kwadratowy wynosi w tym przypadku 4000 zł.

W Krakowie za 120 m2 domu na Podgórzu (budynek z 1970 r.) trzeba zapłacić 695 tys. zł, czyli 5700 zł/m2. Jeśli szukamy wysokiego standardu i nowego budynku, stawka wzrośnie nawet o 1/3. Dom o powierzchni 104 mkw. z 2011 roku w Woli Justowskiej wyceniany jest na ponad 8300 zł/m2. Trafiają się również dużo tańsze oferty. Na krakowskim rynku pierwotnym 130–metrowy dom w zabudowie szeregowej w stanie deweloperskim, z 2012 roku, kupimy w cenie 4118 zł/m2. Natomiast 4300 zł za metr to z kolei koszt zakupu 140-metrowego domu z 2011 roku w lokalizacji Krowodrza.

W rejonie Gdańska za 5800 zł za metr można kupić dom jednorodzinny, wolno stojący, zlokalizowany w Pruszczu Gdańskim. W samym Gdańsku za dom szeregowy z 2000 roku, na osiedlu Łostowice, zapłacimy 5200 zł za metr kwadratowy. Z kolei dom wolno stojący w rejonie Stargardu Gdańskiego będzie kosztować 4200 zł/m2. Bliźniak w stanie deweloperskim w Pruszczu Gdańskim (rok budowy 2011) to koszt 3490 zł/m2.

Pod względem cen domów bardzo atrakcyjnie wypada Poznań – 120-metrowy dom kupimy za 4200 zł/m2. Tyle kosztuje szeregowiec z 2006 roku w Komornikach. Z kolei cena ofertowa domu jednorodzinnego do remontu, położonego na Górczynie, wynosi 3700 zł/m2.

Wymienione stawki dotyczą cen ofertowych domów zlokalizowanych w dużych miastach. Zupełnie inne ceny obowiązują w małych miastach i na wsiach. Na przykład w atrakcyjnej turystycznie Polanicy–Zdrój, 120-metrowy dom jednorodzinny (do remontu), można kupić za 2300 zł/m2. W Zgorzelcu mały, parterowy dom jednorodzinny (96 m2) na rynku pierwotnym kosztuje 219 tys. zł., czyli 2200 zł za metr. W Lubinie połówka bliźniaka w stanie surowym zamkniętym (120 m2) wyceniana jest na 2500 zł/m2.

Widać więc, że średnia cena metra kwadratowego domu, uwzględniając małe miejscowości i duże ośrodki, kształtuje się w przedziale 3000–3500 zł/m2.

Planujesz zakup domu? Sprawdź najnowsze ogłoszenia sprzedaży z całej Polski >>


Po przeanalizowaniu cen gotowych domów jednorodzinnych, wydaje się, że niższe koszty poniesiemy budując dom samodzielnie. Przyjmuje się bowiem, że średni koszt budowy metra kwadratowego domu to około 2200-2500 zł. Według części ekspertów jest jeszcze taniej, ponieważ spadły ceny materiałów budowlanych i obecnie koszty budowy domu zbliżone są do tych, jakie były w 2009 roku. Największe spadki cen materiałów budowlanych dotyczą m.in. płyt z wełny mineralnej przeznaczanych do ocieplania budynków, farb i impregnatów, a także styropianu. Niewielkie spadki dotyczą natomiast cen betonu.
Mniej zapłacimy też za wykonawstwo - w pierwszym półroczu 2013 r. stawki robocizny dla budownictwa mieszkaniowego były niższe o 1,1 proc. wobec czwartego kwartału 2012 r. Niższe stawki wynikają z ogólnej dekoniunktury. Pracy jest mniej, przez co ceny są niższe. Deweloperzy zwlekają z rozpoczynaniem nowych inwestycji (liczba rozpoczętych budów wg GUS jest o ponad 20 proc. niższa niż w ubiegłym roku) i ciągle jeszcze mają sporo zapasów mieszkaniowych do zbycia.
Za rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego przemawiają też spadające ceny działek budowlanych, które po kilkunastoprocentowej korekcie w 2012 roku, również w 2013 roku spadną o kolejne kilka procent. Wszystko to sprawia, że budowa własnego domu jest obecnie dobrym pomysłem.

autor: Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 28.05.2014

Polecane artykuły
Jak pozyskać kredyt na budowę domu?
Kredyt na budowę domu systemem gospodarczym jest podobny do kredytu hipotecznego...
Stałe oprocentowanie kredytu – czy to się opłaca?
Niski poziom stopy WIBOR ma wpływ na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Dlatego...
Najmniejsze mieszkania w Polsce. Metraż poniżej 20 mkw.
Jak małe może być mieszkanie? Okazuje się, że nawet na 11 metrach kwadratowych można...
Sprzedaż nieruchomości – ważna jest dobrze przygotowana prezentacja w internecie
Obecnie oferty sprzedaży nieruchomości zamieszczane są przede wszystkim w internecie....

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnym



Na sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.