Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Dom pasywny i inteligentny zarazem

tagi tematyczne dom pasywny domy energooszczędne inteligentny dom
Dom pasywny w podwarszawskim Słomczynie
Dom pasywny w podwarszawskim Słomczynie

Dom pasywny charakteryzuje się nawet ośmiokrotnie mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż dom wybudowany w technologii tradycyjnej. Przy wysokich cenach prądu i ogrzewania wizja niższych rachunków sprawia, że tego typu nieruchomości zdobywają coraz większą popularność. Tym bardziej, że zarządzanie nimi coraz częściej ułatwiają nowoczesne technologie. Dzięki temu energooszczędne prowadzenie gospodarstwa domowego jest możliwe bez większego wysiłku. 

Idea budownictwa pasywnego narodziła się w Niemczech pod koniec lat 70. XX wieku.  Pierwszy taki obiekt został wybudowany w 1991 roku w niemieckim Darmstadt. W Polsce pierwszy certyfikowany dom pasywny powstał 15 lat później w Smolcu koło Wrocławia. Choć takich budynków w naszym kraju nadal jest niewiele, to rozwiązania pozwalające oszczędzać energię wykorzystujemy coraz chętniej. Pojawiają się także nowinki technologiczne, które umożliwiają zmniejszenie niepotrzebnych strat prądu i ciepła, przyczyniając się do jeszcze większej energooszczędności.

Czym charakteryzuje się dom pasywny?    
Wielu z nas przez pojęcie „dom pasywny” rozumie budynek energooszczędny. Tymczasem, choć nieruchomości te mają pewne cechy wspólne, to nie można postawić pomiędzy nimi znaku równości. Energooszczędny (inaczej niskoenergetyczny) dom to oczywiście taki, w którym wykorzystuje się nowoczesne, a zarazem ekologiczne technologie, na przykład te pozwalające na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. W tym przypadku mamy większą dowolność w zakresie projektu czy wyboru stosowanych rozwiązań pozwalających na oszczędzanie prądu i ciepła. Zbudowanie domu pasywnego wiąże się z koniecznością spełnienia bardziej wyśrubowanych kryteriów. Podstawowa różnica związana jest z zapotrzebowaniem na ciepło – w budynku pasywnym nie może ono przekraczać 15 kWh na 1 m2 powierzchni w ciągu roku (w energooszczędnym – 70 kWh).

Zamierzasz kupić dom? Sprawdź aktualne ogłoszenia sprzedaży domów


 

Dom pasywny w podwarszawskim Słomczynie
Dom pasywny w podwarszawskim Słomczynie
fot.: Mariusz Bykowski
Dom pasywny w podwarszawskim Słomczynie
Dom pasywny w podwarszawskim Słomczynie
fot.: Mariusz Bykowski

To jednak nie jedyne wymaganie, jakiemu musi sprostać tego typu nieruchomość. Ważny jest sposób ogrzewania budynku – dom pasywny powinien być ogrzewany przede wszystkim za pomocą tak zwanych pasywnych źródeł energii, na przykład promieni słonecznych – stąd stosowanie ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, pomp ciepła czy mat i paneli grzewczych. W takim obiekcie wykorzystuje się też energię, która powstaje w gospodarstwie domowym na co dzień, na przykład tę wytwarzaną przez pracujący piekarnik czy telewizor. W budownictwie pasywnym bardzo istotne jest też zastosowanie takich technik budowlanych, które pozwalają na oszczędzanie jak największej ilości energii. Dlatego niezbędna jest bardzo dobra izolacja termiczna. Istotna jest także bryła budynku, która powinna mieć prosty i zwarty kształt. Ważne jest również rozmieszczenie okien, które powinny znajdować się przede wszystkim na najbardziej nasłonecznionej stronie południowej, co pozwala najlepiej wykorzystać ciepło słoneczne. Szacuje się, że takie rozwiązania pozwalają na zredukowanie kosztów ogrzewania nawet o 75-90 procent.

Oszczędny dom z wyższym IQ

Może się nam wydawać, że zapanowanie nad wszystkimi rozwiązaniami zastosowanymi w domu pasywnym bądź energooszczędnym jest trudne i czasochłonne. By ułatwić sobie zarządzanie nimi, można wykorzystać  system inteligencji budynkowej. Pozwala on zarówno na zintegrowanie, jak i kontrolę pracy poszczególnych elementów oszczędnej nieruchomości. – Do inteligentnego systemu możemy podłączyć nie tylko domową elektronikę, ale też na przykład pompy ciepła, kolektory słoneczne czy centrale rekuperacyjne – mówi Maciej Fiedler z Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej Fibaro. To właśnie między innymi energooszczędność stała u podstaw systemów inteligencji budynkowej. Pozwalają one bowiem na uzyskanie większej kontroli nad zużyciem energii i rachunkami. Ta technologia umożliwia zdalne sterowanie elektronicznymi urządzeniami, także wtedy, gdy jesteśmy poza domem, ponieważ z inteligentnym systemem możemy połączyć się bezpośrednio za pomocą komputera, smartfona czy tabletu. W ten sposób włączamy i wyłączamy ogrzewanie, oświetlenie czy sprzęty RTV i AGD. Inteligentny budynek sam reaguje też na określone sytuacje, na przykład gasi światło w pokoju, w którym nikogo nie ma czy wyłącza klimatyzację po otwarciu okien. Możemy tak zaoszczędzić nawet 30 proc. energii elektrycznej i do 23 proc. energii cieplnej.

Przez cały czas mamy możliwość wglądu w stan aktywności urządzeń odpowiedzialnych na przykład za oświetlenie czy ogrzewanie. Możemy też sprawdzać poziom poboru energii w domu lub w poszczególnych pomieszczeniach, zarówno na bieżąco, jak i przeglądając historię jej zużycia na czytelnych wykresach w służącym do zarządzania interfejsie. W ten sposób możemy też sprawdzić, które urządzenia zużywają najwięcej prądu.

autor: źródło: LTM Communications

aktualizacja: 10.05.2013

Polecane artykuły
Niskie ceny nieruchomości w USA przyciągają kupujących z całego świata
Ceny mieszkań i domów w niektórych miastach USA spadły w ostatnich latach nawet o...
Wymarzony dom: mały, tani, ale nowoczesny
Choćby mały, ale własny dom – to marzenie wielu Polaków, jednak wciąż trudne do...
Dofinansowanie do budowy domu ekologicznego
Trwa moda na ekologię. Kupujemy ekologiczną żywność, ekologiczną odzież, ekologiczne...
Niższe ceny domów
Podczas gdy mieszkania tanieją od długiego czasu, ceny domów utrzymywały się od kilku lat...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.