Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Domki letniskowe i działki rekreacyjne – jakie ceny?

tagi tematyczne ceny działek domek letniskowy działki rekreacyjne
Kupujemy domek letniskowy
Kupujemy domek letniskowy

Najdroższe nieruchomości o charakterze letniskowym zlokalizowane są w rejonach atrakcyjnych turystycznie - nad morzem i na Mazurach. Jednak o cenie przesądzają nie tylko walory krajobrazowe okolicy, ale też odległość od dużego miasta. Domki letniskowe i działki rekreacyjne położone blisko miast są na ogół droższe o tych znajdujących się daleko od „cywilizacji”.

Według pośredników nieruchomości WGN, popyt na działki rekreacyjne jest aktualnie umiarkowany, zwłaszcza wśród osób poszukujących takich nieruchomości na własne potrzeby. Nieco większe zainteresowanie gruntami, bez względu na ich przeznaczenie, może pojawić się wśród inwestorów, którzy szukają atrakcyjnych gruntów z myślą np. o późniejszej ich odsprzedaży. Wynika to między innymi z planowanego na 2016 rok otwarcia rynku gruntów rolnych dla cudzoziemców. Można się spodziewać, że inwestorów zainteresują również działki rekreacyjne lub rolne i leśne, których sposób użytkowania będzie można zmienić.

Ceny działek rekreacyjnych
Ceny nieruchomości rekreacyjnych są mocno zróżnicowane. Najdroższe są  te zlokalizowane w znanych miejscowościach wypoczynkowych lub w popularnych regionach turystycznych czyli nad Bałtykiem, na Mazurach lub w górach. Średnia cen ofertowa działek rekreacyjnych z bazy WGN wynosi około 70 zł za metr kwadratowy. Przeciętnie za działkę o powierzchni od 1000 do 1500 m2 trzeba zapłacić około 70-95 tysięcy złotych. W atrakcyjnych lokalizacjach jest dużo drożej. Na przykład działka z linią brzegową, położona kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim, może kosztować nawet 300 zł za metr. Jedną z najdroższych lokalizacji w Polsce jest też Sopot i okolice Trójmiasta. Korzystnie położone działki w miejscowościach nadmorskich wycenia się na około 80-100 zł/m2. Podobnie na Mazurach. Działki z możliwością budowy domu całorocznego kosztują około 100 zł za metr. Natomiast ceny działek zabudowanych, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach, mogą kształtować się na poziomie od 250 do 300 zł za m2. W rejonie Olsztyna czy Giżycka standardowe stawki to około 80 zł/m2. Przeciętne ceny na Mazurach zawierają się w przedziale od 50 do 70 zł/m2. Podobne ceny ofertowe są w atrakcyjnych lokalizacjach górskich. Za działkę rekreacyjna w Żywcu trzeba średnio zapłacić około 90 zł/m2, w Zakopanem powyżej 100 zł. Podobne ceny są w Karpaczu. W pozostałych regionach kraju ceny są dużo niższe – zwykle od 20 do 50 zł/m2.

Co wpływa na wycenę działki? Oczywiście zabudowa bądź jej brak, lokalizacja, rodzaj drogi dojazdowej, ewentualne uzbrojenie, specyficzne walory przyrodnicze np. bezpośredni dostęp do jeziora.

Co można wybudować na działce rekreacyjnej?
W polskim prawie nie ma jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej. Jest to po prostu grunt, który w miejscowym planie zagospodarowania został przeznaczony pod rekreację. O tym, co można na takiej działce wybudować przesądza właśnie plan. Dlatego koniecznie należy ewentualną decyzję o kupnie działki poprzedzić wizytą w gminie. Warto zapoznać się z klasyfikacją gruntu, który zamierzamy kupić oraz planami dotyczącymi sąsiednich działek. Jeśli na przykład w pobliżu szykuje się duża inwestycja komercyjna, wówczas nasza działka zapewne straci rekreacyjny charakter. Natomiast przy zabudowie gruntu leśnego lub rolnego trzeba zapoznać się z dodatkowymi przepisami szczegółowymi.

Na działce rekreacyjnej możemy postawić domek rekreacyjny. Jest to obiekt przeznaczony do czasowego pobytu, o wysokości pomieszczeń nie mniejszej niż 2,2 m, który nie wymaga uzbrojenia działki i doprowadzenia mediów, ale musimy uzyskać na jego budowę pozwolenie (przepisy zmienią się w lipcu 2015 roku). Chyba, że planujemy realizację wolno stojącego domku parterowego – altany o powierzchni zabudowy do 25 m2 – wówczas wystarczy zgłoszenie budowy.

Kupując działkę warto pamiętać o dodatkowych, przyszłych kosztach. Wysokość podatku od nieruchomości dla domku rekreacyjnego jest dużo większa niż dla zwykłego domu jednorodzinnego. To minus, który często zniechęca ewentualnych kupujących. Stawka podatku zależy od klasyfikacji budynku – mieszkalny lub budynek o innym przeznaczeniu. Decyduje o tym dokumentacja budynku oraz sposób jego użytkowania. Ze względów podatkowych korzystniejszym rozwiązaniem może być kupno typowej działki budowlanej zlokalizowanej w atrakcyjnym przyrodniczo miejscu.

Sprawdź: Działki rekreacyjne z całej Polski

autor: WGN

aktualizacja: 16.06.2015

Polecane artykuły
Kupujemy domek letniskowy. GALERIA ofert
Domek letniskowy – na weekendowy wypoczynek czy na dłuższy urlop? Nad jeziorem, w...
Siedliska na Mazurach – GALERIA nieruchomości na sprzedaż
Siedlisko na Mazurach to marzenie wielu osób zmęczonych hałasem i tempem życia w mieście....
Mieszkanie nad morzem – na weekend, na wakacje, pod wynajem
Własne mieszkanie nad morzem to świetne miejsce na weekendowy lub wakacyjny wypoczynek....
Dom z pięknym ogrodem. GALERIA
Przydomowy ogród to wizytówka domu. Pięknie zagospodarowana działka z bujną i zadbaną...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.