Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Domy i mieszkania energooszczędne - czyli jakie?

tagi tematyczne domy energooszczędne domy pasywne mieszkania energooszczędne pompa ciepła rekuperator
Dom pasywny
Dom pasywny

Domy energooszczędne charakteryzują się niższym, niż w przypadku budynków tradycyjnych zapotrzebowaniem na ciepło. Dzięki temu takie domy są tańsze w eksploatacji, przyjazne dla człowieka i środowiska. Jakie rozwiązania projektowe i techniczne przyczyniają się do energooszczędności? Jakie korzyści ma użytkownik domu energooszczędnego?

Energooszczędne domy z dopłatą
W pierwszym kwartale 2013 roku ruszą dopłaty NFOŚiGW dla nabywców zainteresowanych mieszkaniem w budynkach o niskim zużyciu energii. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby planujące budowę domu lub zakup lokum - domu lub mieszkania od dewelopera. Dopłaty do domów jednorodzinnych będą dotyczyły dwóch kategorii energetycznych: domów pasywnych o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania (EUco) na poziomie 15kWh/(m2rok) – tu dotacja ma wynosić 50 tys. zł brutto oraz domów energooszczędnych, dla których EUco będzie wynosić ≤ 40kWh/(m2rok) – z dopłatą 30 tyś. zł brutto. Dotacje w przypadku mieszkań będą nieco mniejsze - odpowiednio 16 i 11 tys. zł. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o kredycie hipotecznym z rzeczoną dopłatą warto jednak sprawdzić, co dla nabywcy oznacza, że jego przyszły dom będzie energooszczędny?

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek, który poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii - zwłaszcza termicznej - przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie dom taki zapewnia mieszkańcom komfortowe warunki do życia.

Uzyskanie standardu energetycznego NF40 (dla domu energooszczędnego) lub NF15 (dla domu pasywnego) zmusza inwestorów do wprowadzenia kompleksowych zmian w wymaganiach dotyczących izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, rodzaju systemu wentylacji oraz szczelności powietrznej domu. W jaki sposób można to osiągnąć?

Czytaj też: Ceny mieszkań w Polsce. Sprawdź, gdzie jest najtaniej >>


Dom pasywny
Dom pasywny w Słomczynie pod Warszawą
fot.: Mariusz Bykowski
dom energooszczędny
dom energooszczędny
fot.: Piotr Mastalerz

Odpowiednia izolacja termiczna
Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiednia izolacja termiczna budynku i ograniczanie strat ciepła. - W przypadku budynków jednorodzinnych największy udział w stratach ciepła mają okna zewnętrzne, wentylacja, ściany zewnętrzne i dach. Konieczna jest izolacja cieplna okien, drzwi balkonowych i zewnętrznych, ścian, dachów, stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie. Oznacza to również, że dom energooszczędny powinien mieć zwartą bryłę, wykształconą w sposób eliminujący mostki termiczne - tłumaczy Henryk Świtowski z Pro-Eco Invest, firmy, która wraz z krakowskim deweloperem Wawel Service realizuje osiedle domów energooszczędnych „Dom dla Każdego” w Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem. - Dzięki odpowiednio zaprojektowanej bryle i odpowiedniemu dociepleniu budynku współczynnik przenikania ciepła w najmniej korzystnym miejscu ściany zewnętrznej może wynieść ok. 0,07 W/m2K – dodaje. Im bardziej zwarta bryła budynku, bez dużej ilości lukarn, wykuszy i balkonów tym również łatwiejszy etap wykonawczy i mniejsze koszty budowy.

Ważny jest także materiał, z którego dom jest wykonany, coraz częściej wykorzystuje się beton komórkowy, cegłę silikatową, technologię szkieletową bądź elementy prefabrykowane. - Opatentowany przez naszych inżynierów system wznoszenia domów ze spienionego polistyrenu tzw. Neopor®-u1  pozwala na rezygnację z typowych materiałów budowlanych – cegły i betonu. Materiał ten ma doskonałe parametry termiczne i umożliwia nam w łatwy i tani sposób osiągnięcie standardów domu pasywnego – mówi Henryk Świtowski.

Rekuperatory, pompy ciepła - rozwiązania dla energooszczędnych

Inwestorzy, którym zależy na uzyskaniu jak najmniejszego poziomu zużywania energii w trakcie eksploatacji domu lub mieszkania stosują szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych - najczęściej rekuperatory, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Tzw. zielone źródła energii pozwalają im zużywać ok. 70 proc. mniej energii niż w domach budowanych w technologii tradycyjnej.

Pompy ciepła to urządzenia, które umożliwiają ogrzewanie pomieszczeń i wody przy wykorzystaniu ciepła pobranego z otoczenia - z gruntu, wody lub powietrza. Dzięki takiej pompie, w sposób ekonomiczny wytwarzane jest ciepło. Urządzenie nadaje się zarówno do obiektów nowych, jak i modernizowanych, ponieważ można je bez przeszkód łączyć z istniejącymi już systemami grzewczymi.

Uzyskanie standardu domu energooszczędnego lub pasywnego będzie wymagało również ograniczenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania nawiewanego powietrza zewnętrznego. W domach o niższym zużyciu energii zastępuje się więc wentylację grawitacyjną - wentylacją mechaniczną nawiewno - wywiewną. System taki składa się z dwóch wentylatorów - nawiewnego i wywiewnego. Powietrze zewnętrzne dostaje się do środka głównym kanałem wentylacyjnym, a mniejsze przewody rozprowadzają powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Powietrze zużyte usuwane jest kanałem zbiorczym, który znajduje się na zewnątrz budynku.

W systemach wentylacyjnych stosuje się rekuperatory, czyli instalacje umożliwiające odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku oraz ciągłą wymianę powietrza – co niesie za sobą kolejne plusy. - System wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza współpracującego z pompą ciepła typu powietrze – woda zapewnia nie tylko ekonomiczne ogrzewanie zimą, ale również komfortowe chłodzenie pomieszczeń latem. Wszystkie te rozwiązania zapewniają duże oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku – dodaje Henryk Świtowski. Taka wentylacja zapewnia również doskonały mikroklimat wnętrz bez względu na warunki atmosferyczne - dzięki filtracji powietrza uwalnia mieszkańców od wszelkich alergenów.

Pompa ciepła powietrze-woda w domach energooszczędnych
Pompa ciepła powietrze-woda w domach energooszczędnych
fot.: źródło: Cloud9
System rekuperacji w domach energooszczędnych
System rekuperacji w domach energooszczędnych
fot.: źródło: Cloud9

autor: źródło: Cloud9

aktualizacja: 20.12.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.