Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Dotacje unijne na modernizację windy

tagi tematyczne dotacje unijne dźwig osobowy modernizacja windy spółdzielnia mieszkaniowa windy wspólnota mieszkaniowa
Osiedle mieszkaniowe, bloki
Osiedle mieszkaniowe, bloki

Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, Polacy uczą się pozyskiwać i wykorzystywać dotacje unijne. Dzięki funduszom europejskim możliwe są duże inwestycje w infrastrukturę. O pieniądze może starać się również niewielka wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa.

Spółdzielnie mieszkaniowe, zarządzające dużymi osiedlami z wielkiej płyty, często zmagają się z problemami finansowymi. Starsze budynki wymagają remontu elewacji, wymiany okien czy drzwi. Coraz częściej kapitalnego remontu potrzebują także windy, a koszt ich wymiany znacznie przewyższa standardowe prace modernizacyjne. Jeżeli więc w budynku zawiedzie winda, spółdzielnie najczęściej decydują się na jej renowację, a nie wymianę.

Czytaj też: Łódź chce zatrzymać absolwentów. Wynajmie im mieszkania

W Polsce nie ma specjalnych programów, w ramach których można przeprowadzić modernizację przestarzałych wind – mówi Grzegorz Cabaj z firmy Schindler, produkującej windy. Z tego powodu właściciele nieruchomości nie mogą liczyć na dedykowane kredyty lub dopłaty, mimo że wymiana windy jest inwestycją w energooszczędność, na którą tak stawia Europa. Jednak skąpa oferta pomocy wcale nie musi ograniczać wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni. Dotacje unijne na wymianę dźwigów można zdobyć z programów rozwoju regionalnego. W ich wykorzystaniu przoduje Warmia.

Olsztyn: budynki spółdzielni mieszkaniowej Pojezierze
fot.: Źródło: Core PR
fot.: Źródło: Core PR

Taką drogą poszła właśnie olsztyńska spółdzielnia mieszkaniowa „Pojezierze”, w której aż 70 proc. dźwigów wymagało szybkiej modernizacji. Jej zarząd nie chciał w nieskończoność czekać na wolne środki w budżecie. Postanowiono zdobyć je z regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Od uzyskania dotacji dzieliła ich procedura pięciu kroków. Pieniądze zostały przyznane i dziś spółdzielnia wymieniła już 51 z 87 dźwigów osobowych. Zamontowano nowe i energooszczędne dźwigi.
Uzyskanie pieniędzy nie było jednak takie proste. Największe problemy spotkały spółdzielnię na poziomie samorządowym, kiedy trzeba było przekonać urzędników, że „Pojezierze” rzeczywiście potrzebuje unijnej pomocy.
Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury, z którego skorzystała spółdzielnia, dotuje regionalnych inwestorów w termoizolacjach elewacji bloków z wielkiej płyty, odnawianiu klatek schodowych czy właśnie przy wymianach dźwigów osobowych. Program wspiera także rozwój osiedlowych świetlic spółdzielczych, a tym samym przywraca życie w popeerelowskich osiedlach.

Profil programu idealnie pasuje do potrzeb polskich wspólnot i spółdzielni, a w dodatku inwestorzy mogą uzyskać wsparcie administracji samorządowej. Aby uzyskać dotację na prace remontowe, wystarczy znaleźć na stronie urzędu wojewódzkiego bądź innych jednostek administracyjnych informacje o aktualnie działających programach. Następnie spółdzielnia wybiera program, z którego środki chce uzyskać i przygotowuje wniosek konkursowy. Wypełnienie dokumentacji, stworzenie biznesplanu czy studium wykonalności może czasem wymagać pomocy specjalisty, na którą, oczywiście, spółdzielnie mogą liczyć. Gotowy wniosek należy umieścić w generatorze wniosków na stronie projektu, a następnie śledzić jego ocenę. Pomocą w przygotowaniu wniosków służą także producenci wind. Na przykład Schindler Polska dysponuje przeszkolonym zespołem, który merytorycznie wspiera proces wypełniania formalności.

Sam udział w konkursie na unijną dotację nie gwarantuje pomyślnego rozpatrzenia wniosku, ale zwiększa możliwości spółdzielni na szybką i kompleksową modernizację. Przykład olsztyńskiego „Pojezierza” pokazuje, że pieniądze na modernizację są - trzeba jedynie chcieć po nie sięgnąć.

autor: Źródło: Core PR

aktualizacja: 12.11.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.