Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Drewniana podłoga nie traci uroku z upływem lat

tagi tematyczne podłoga drewniana renowacja podłogi
podłoga odnowiona
podłoga odnowiona

Podłoga drewniana to podłoga na lata – tak twierdzą osoby, które kochają drewno bezwarunkowo i cenią solidne materiały wykończeniowe. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej renowacji, nawet stary, zniszczony parkiet może odzyskać blask sprzed dwudziestu, a nawet trzydziestu lat.

Usunąć starą podłogę czy ją ratować?
Planując remont mieszkania możemy stanąć przed trudnym wyborem - zerwać stary, drewniany parkiet i układać nową podłogę, czy za wszelką cenę ratować dębowe deski, które w Polsce były bardzo popularne jako materiał posadzkowy? - Nigdy nie podejmujemy zbyt pochopnie tak radykalnych decyzji jak usuwanie starej, drewnianej podłogi - mówi Konrad Grodziński, współwłaściciel Salonu Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe w Krakowie - Zawsze radzimy klientom renowację takiej podłogi. Nawet jeśli lakier zdarł się od użytkowania, a kilka klepek jest całkowicie zniszczonych. Zaletą drewna jest jego długowieczność i nieuczciwie byłoby polecać zakup nowej podłogi, jeśli starą można jeszcze odnowić.

Szlifowanie renowacyjne drewnianej podłogi
Współczesne lakiery, oleje głęboko penetrujące i twarde olejowoski są dużo bardziej wytrzymałe i rzadziej wymagają zabiegów renowacyjnych. Te sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkunastu lat łatwiej ulegały uszkodzeniom, dlatego w miejscach wzmożonego ruchu, jak w ciągach komunikacyjnych, czy w okolicach biurek, gdzie korzystamy z krzeseł na kółkach, często na parkietach pojawiają się przebarwienia i plamy, których nie da się niczym usunąć. Wynika to z tego, że drewno pozbawione jest ochronnej warstwy lakieru, a częste mycie podłogi w miejscach narażonych na większe zabrudzenia powoduje jej gnicie i ciemnienie. Jednak nawet tak uszkodzonej podłodze można przywrócić dawny blask. W przypadku lakierów nie ma jednak możliwości miejscowej renowacji, jak to jest przy podłodze olejowanej. Jeśli chcemy ją odnowić, musimy przeprowadzić szlifowanie renowacyjne w całym pomieszczeniu. Lakier, w przeciwieństwie do olejów, nie łączy sie na styku starej i nowej warstwy, pozostają więc zacieki.  W przypadku starej lakierowanej podłogi trzeba więc zeszlifować wierzchnią warstwę, czyli lakier i dosłownie milimetr drewna, żeby usunąć zabrudzenia.  Nie tylko podłogi wykonane z popularnych gatunków drewna poddaje się renowacji, można również cyklinować podłogi bambusowe.

Czytaj też: Fototapety wracają do łask. Jak zrobić własną fototapetę?

fot.: Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
fot.: Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe
fot.: Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe

Uzupełnianie ubytków
 Po pierwszym szlifowaniu renowacyjnym można jeszcze wymienić uszkodzone fragmenty podłogi, zwłaszcza te, które przegniły w wyniku zawilgocenia lub mają duże uszkodzenia mechaniczne. Klasyczny dąb, który znajduje się na podłogach większości polskich mieszkań, łatwo można uzupełnić nowymi deskami - nie będzie widać prawie żadnej różnicy. Przy tej okazji ekipa remontowa po oczyszczeniu podłoża może wymienić także deski, które przez lata użytkowania obluzowały się, albo po prostu zastosować zastrzyki stabilizujące. Żeby uzyskać maksymalnie gładką powierzchnię przy kolejnych cyklinowaniach stosuje się coraz drobniejsze papiery ścierne. Efektem „ubocznym” jest tu pył, który odpowiednio połączony masami szpachlowymi, posłuży do uzupełniania ubytków i szpar w parkiecie. Dzięki szpachlowaniu parkiet będzie wyglądał nienagannie.

Wykończenie drewnianej podłogi
Końcowy etap renowacji podłogi to nałożenie powłoki ochronnej czyli lakieru, oleju lub twardego olejowosku. Wybór trzeba dobrze przemyśleć, kierując się przeznaczeniem podłogi, ale też własnymi estetycznymi preferencjami. Po renowacji można bowiem uzyskać zupełnie inny efekt wizualny, niż ten, który zakładaliśmy kupując podłogę kilka lat wcześniej. Dzięki odświeżeniu podłogi można zmienić charakter całego wnętrza. A wybór różnego rodzaju powłok ochronnych jest praktycznie nieograniczony - można wybierać pomiędzy lakierami i olejami ultra matowymi, matowymi, półmatowymi lub błyszczącymi.

Ile kosztuje renowacja podłogi drewnianej, a ile nowa podłoga?
Na to, czy zdecydujemy się na całkowitą wymianę podłogi, czy renowację starej, zwykle ma wpływ cena za metr kwadratowy.  Nowa, dębowa podłoga np. z firmy Kopp-Podłogi Naturalnie Doskonałe to koszt około 175 zł za metr kwadratowy i 65 zł za jej montaż. Tymczasem za renowację podłogi dębowej, najbardziej popularnej w Polsce, zapłacimy ok. 60 zł za metr kwadratowy. A jeśli będziemy chcieli przy okazji odmienić charakter wnętrza, na przykład zmieniając odcień podłogi na modną ostatnio bieloną czy poszarzaną albo zupełnie ciemną - wydamy tylko o 10 zł/m2 więcej. Czyli odnowienie 30 mkw. podłogi dębowej będzie kosztowało od ok. 1800 do 2100 zł, podczas gdy nowa podłoga to wydatek 7200 zł. A więc warto ratować szlachetne, stare podłogi drewniane.

autor: Źródło: Grupa Red Star Media

aktualizacja: 16.10.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.