Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Drugie mieszkanie w górach

tagi tematyczne apartament w górach inwestowanie w nieruchomości
Apartamentowiec w górach
Apartamentowiec w górach

Polacy, o ile pozwalają im na to możliwości finansowe, coraz chętniej inwestują w nieruchomości położone w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie. Szczególną popularnością cieszą się mieszkania w górach.

Inwestycje typu second home są okazją do dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Ponadto umożliwiają wykorzystanie atrakcyjnie krajobrazowo położonych nieruchomości do realizacji własnych planów urlopowych. Podobnie jak w innych krajach europejskich, również i w Polsce ten sektor rynku ma szansę na szybki rozwój. Dodatkowym magnesem przyciągającym uwagę nabywców jest długi sezon turystyczny, który w przeciwieństwie do rejonów nadmorskich trwa nawet cały rok przyciągając zimą amatorów białego szaleństwa, a w pozostałe pory roku wielbicieli górskich wędrówek.

Mieszkania w górach – gdzie i w jakiej cenie?

W Polanicy Zdroju prowadzonych jest aktualnie aż 5 inwestycji deweloperskich, w ramach których mieszkania kupują osoby zainteresowane inwestowaniem na rynku nieruchomości. – Tego typu zakupy stanowią nawet do 30 proc. wszystkich sprzedawanych za naszym pośrednictwem mieszkań. Do inwestowania zachęca rozbudowana oferta deweloperów, którzy mają przygotowane gotowe programy czerpania korzyści z wynajmu zakupionych apartamentów. Mając na uwadze to, że klienci będą poszukiwać produktów inwestycyjnych, przystosowują każdy szczegół inwestycji do potrzeb i oczekiwań potencjalnych najemców, mówi Krzysztof Zieliński z biura Metrohouse w Kłodzku.

Rynek second home w górach można podzielić na dwa sektory. Pierwszy, zinstytucjonalizowany, jest obsługiwany przez działających deweloperów oferujących rozwiązania typu aparthotel lub condo. Znacznie popularniejsze od inwestycji aparthotelowych są inwestycje indywidualne: nabywanie domów, mieszkań, apartamentów w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach górskich, które służą właścicielowi i pozwalają na czerpanie dodatkowych zysków z wynajmu. W obu wariantach oczywiście oprócz zysku z wynajmu właściciele liczą na wzrost wartości nieruchomości w czasie, z tym, że przy zakupach w „zwykłych” inwestycjach właściciele muszą zaangażować się dodatkowo w zarządzanie ofertą lub znalezienie firmy, która będzie wykonywać te czynności w imieniu właściciela.

Wśród klientów zainteresowanych tego typu inwestycjami od lat uznaniem cieszą się te same lokalizacje: Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Krynica-Zdrój, Wisła, Ustroń, Szczyrk. Nabywcami apartamentów w górskich miejscowościach są przede wszystkim przedstawiciele klasy średniej, często wykonujący wolne zawody. Większość nabywców wywodzi się z większych miast dogodnie zlokalizowanych w stosunku do miejscowości górskich. I tak np. w Sudetach i Kotlinie Kłodzkiej gustują nabywcy z Wrocławia, a Zakopane i okolice to mekka dla klientów z Krakowa, Warszawy i całej centralnej Polski. Z kolei Wisłę upodobali sobie mieszkańcy Górnego Śląska, którym dojazd zajmuje często nie więcej niż 1,5 godziny. – Co ciekawe nie odnotowujemy dużej liczby obcokrajowców, którzy byliby zainteresowani nabywaniem tego rodzaju nieruchomości, a wśród rodzimych nabywców duża część decyduje się nie wystawiać swojego apartamentu na rynek wynajmu, mówi Krzysztof Zieliński. Podobnie jak przy zakupie mieszkania na indywidualne potrzeby, zakupy inwestycyjne mieszkań w górskich rejonach dotyczą metraży od 30 do 55 m2. Takie też oferty najczęściej można znaleźć w oddawanych do użytku inwestycjach.

Pośrednicy z agencji Metrohouse zaobserwowali, że klienci, którzy decydują się na taki zakup raczej wybierają apartamenty, w których najmem zarządza operator. Nie każdy bowiem ma odpowiednią wiedzę i czas by poświęcić się obsłudze apartamentu na wynajem. Zwykle właściciel mieszka przecież poza miejscowością wypoczynkową, więc serwis takiego mieszkania byłby sporym obciążeniem. Obserwacje klientów kupujących takie nieruchomości pokazują, że często jest to ich kolejny zakup, budują w ten sposób swój portfel nieruchomości uzupełniając go o oferty spoza wielkich miast. – Część naszych klientów ucieka po prostu z oszczędnościami z niskooprocentowanych lokat. W dobrze położonych inwestycjach stopa zwrotu przekracza wartości, jakie można uzyskać kupując mieszkanie pod wynajem w dużych miastach – twierdzą specjaliści Metrohouse.

W nowych inwestycjach i budynkach wybudowanych po 2000 r. w znanych górskich lokalizacjach ceny rozpoczynają się od poziomu 6500-7000 zł za m2. Zdarzają się też wyceny na poziomie 12 000 zł np. Zakopanem. W ofercie Metrohouse znajdują się m.in. apartamenty przy ośrodku narciarskim Czarna Góra (gm. Bystrzyca Kłodzka), których ceny rozpoczynają się od 9000 zł za m2 wykończonej pod klucz powierzchni. W Ustroniu czy pobliskiej Wiśle mieszkania z rynku wtórnego można znaleźć już za 7000-8000 zł za m2. W obu przypadkach w tej cenie uda się znaleźć lokale gotowe do wprowadzenia lub przygotowane pod wynajem.

Przykładowe ceny mieszkań w górach (oferty Metrohouse)

miejscowość

rynek

pierwotny/wtórny

metraż liczba pokoi cena cena za m2 stan
gmina Bystrzyca Kłodzka pierwotny 28 1 272000 9 714 pod klucz
gmina Bystrzyca Kłodzka pierwotny 53 2 488000 9 207 pod klucz
Zakopane wtórny 38 2 400000 10 526 umeblowany, do wprowadzenia
Ustroń wtórny 49 3 345000 7 040 umeblowany, do wprowadzenia
Wisła wtórny 43 2 400000 8 139 umeblowany, do wprowadzenia

autor: Metrohouse

aktualizacja: 11.03.2015

Polecane artykuły
Klimatyczne domy z drewna. GALERIA
Domy z drewna mają wiele zalet – są ciepłe, przytulne i bardzo dobrze wpisują się w...
Dobrze urządzone mieszkanie na wynajem
Wystrój polskich mieszkań oferowanych na wynajem coraz bardziej się uwspółcześnia....
Dom w cenie do 350 tysięcy złotych – propozycje z całej Polski
Nieduży dom poza miastem można kupić w cenie zbliżonej do ceny dwu- lub trzypokojowego...
Mieszkania idealnie przygotowane do sprzedaży. Top 9
Pośrednicy nieruchomości coraz większą wagę przykładają do odpowiedniego przygotowania...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.