Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Działki budowlane w górach. Co trzeba sprawdzić przed budową domu? Ceny działek w górach.

tagi tematyczne budowa domu ceny działek działki budowlane działki w górach
Teren budowlany w Górach Sowich

Działki budowlane położone w górach nie są drogie. Nawet w znanych, turystycznych lokalizacjach ceny nie są wyższe niż 30-50 zł za metr. Jednak planując budowę domu na górskim zboczu trzeba dobrze skalkulować koszty budowy – mogą być one wyższe niż na terenie nizinnym.

Budowa domu na terenie górskim
O specyfice terenu warto pamiętać jeszcze przed kupnem działki. Najlepiej wykonać ekspertyzę geologiczną, sprawdzić kąt nachylenia zbocza i inne ważne parametry działki. Wszystkie cechy terenu mogą mieć bardzo duży wpływ na wysokość kosztów, które trzeba będzie ponieść podczas budowy.

Atutem lokalizacji domu na malowniczym zboczu są piękne widoki z okien, wyższa wartość nieruchomości oraz wzrost atrakcyjności domu jako obiektu turystycznego. Zanim jednak rozpoczniemy budowę, trzeba odpowiednio przygotować działkę. Jeśli ma ona niewielki spadek, wtedy najczęściej przeprowadza się niwelowanie terenu i stawia budynek na płaskiej powierzchni. Gdy jednak spadek terenu jest większy, trzeba wykonać specjalny projekt budowlany, który będzie dostosowany do nachylenia zbocza i rodzaju gruntu. Należy ustalić na ile zbocze jest stabilne i czy istnieje ryzyko osunięcia się ziemi. Specjaliści ustalają takie parametry na podstawie kształtu drzew na zboczu, czy badań gruntu. Jeśli na naszej ziemi o strukturze luźnych piasków nachylenie nie przekroczy 27 stopni, to znaczy, że można budować, gorzej gdy okaże się większe.

Przygotowanie do budowy na zboczu zawsze wiąże się z badaniami geologicznymi. Trzeba ustalić, w którym miejscu następuje poślizg dwóch części zbocza względem siebie. Czeka nas też wiele działań zabezpieczających np. podparcie stoku nasypem ziemnym, budowa murów oporowych, czy też wbicie pali wzmacniających. Samo wylewanie fundamentów też jest inne niż na terenie nizinnym. Rezygnuje się w tym przypadku z fundamentów tradycyjnych na rzecz tych o formie schodkowej. Czasem, gdy budynek nie ma piwnicy, bądź ściany fundamentowe wymagają dodatkowego uzbrojenia, stosuje się stropy żelbetowe. Budowa na zboczu to też konieczność zapewnienia drenażu, tak by woda nie spływała do wnętrza wykopu fundamentowego. W tym celu robi się drenaż opaskowy, czasem również powierzchniowy. Dodatkowe zabezpieczenie gruntu to odwodnienie, bądź uszczelnienie skał przez wstrzykiwanie specjalnych uszczelniaczy.
Wszystkie te zabiegi przyczyniają się do wzrostu kosztów budowy, a więc wybierając działkę w górach warto przed zakupem zamówić specjalistyczną ekspertyzę gruntu. Szacunkowy koszt badania geologicznego dla niedużej działki powinien zamknąć się w kwocie nie większej niż 1000 zł. Planując budowę domu na zboczu, trzeba pamiętać, że droższy może być projekt domu oraz robocizna i materiały. O ile wzrosną koszty? Wiele zależy od nachylenia terenu i rodzaju podłoża.

Ceny działek budowlanych w górach

Działki budowlane położone na górskich zboczach na ogół nie są drogie. Nawet w znanych, turystycznych lokalizacjach rzadko przekraczają stawki 30–50 zł za metr. A więc budowa domu na działce górskiej może się opłacać, ale przed rozpoczęciem inwestycji trzeba dobrze skalkulować koszty budowy.
Warto też pamiętać, że zakup atrakcyjnej działki na górskim zboczu, z pięknym widokiem, może okazać się bardzo dobrym posunięciem inwestycyjnym. Za kilka, czy kilkanaście lat taka działka może być warta wielokrotnie więcej.

GALERIA: Działki budowlane w górach

autor: Monika Prądzyńska, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 10.07.2014

Polecane artykuły
Inwestorzy chętnie kupują działki rekreacyjne
Działki rekreacyjne to ciekawy segment rynku gruntów. Ich ceny, podobnie jak ceny ziemi...
Ceny działek budowlanych od kilku lat utrzymują się na stałym poziomie
Na rynku działek budowlanych położonych w obrębie dużych miast panuje stabilizacja. Ceny...
Prawie jak w domu jednorodzinnym, czyli mieszkanie z ogródkiem
Mieszkanie z ogródkiem to alternatywa dla osób, które marzą o własnym domu, ale z różnych...
Pomysł na biznes – gospodarstwo agroturystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne zwykle są prowadzone przez rolników, dla których usługi tego...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.