Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami – gdzie i w jakiej cenie?

tagi tematyczne działki nad jeziorem działki rekreacyjne
Jezioro Machliny Duże

Nieduże działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami poszukiwane są przede wszystkim przez osoby planujące budowę niewielkiego domku letniskowego lub całorocznego na własne potrzeby. Nad jeziorami wystawiane są na sprzedaż również kilkuhektarowe obszary, które mogą zainteresować inwestorów planujących budowę dużych obiektów wypoczynkowych. Jakie tereny rekreacyjne dostępne są nad jeziorami? Ile kosztuje działka rekreacyjna tuż nad jeziorem?

Teren nad brzegiem jeziora to świetne miejsce pod budowę ośrodka wypoczynkowego czy pensjonatu, zwłaszcza gdy przy linii brzegowej jest plaża. Jeżeli do tego nieruchomość znajduje się w atrakcyjnym turystycznie rejonie czy w kurorcie, a plan miejscowy dopuszcza realizację inwestycji komercyjnych, to taka działka może być znakomitą propozycją dla inwestorów planujących budowę obiektów turystycznych. Oczywiście oferta sprzedaży gruntu tuż przy jeziorze może zainteresować również drobnego inwestora, który poszukuje ładnego miejsca pod budowę niewielkiego domu, w którym mógłby spędzać urlopy.

Największa podaż działek nad jeziorami jest na Mazurach. W biurze nieruchomości WGN oferowanych jest obecnie ponad 300 działek położonych w pobliżu jezior lub z dostępem do linii brzegowej. Aż 2/3 ofert pochodzi z województwa warmińsko-mazurskiego.

Działki nad jeziorami – gdzie i w jakiej cenie?
Najdroższą aktualnie nieruchomością, atrakcyjnie położoną nad jeziorem, w sprzedaży której pośredniczy WGN, jest grunt o przeznaczeniu siedliskowym w Prusinowie, nad jeziorem Nawiady. Działka ma powierzchnię 80 000 m2 i na długości 600 metrów łączy się z jeziorem. Oferent zachwala czystość akwenu, możliwość połowu ryb oraz fakt, że grunt leży na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Cena nieruchomości to 1,35 mln zł.

Inna działka, z 200-metrową linią brzegową jeziora Łaśmiady, wystawiona jest na sprzedaż w miejscowości Piaski. Teren ma 20 000 m2 i kosztuje 1,2 mln złotych (60 zł/m2). Dla działki właściciel uzyskał już decyzję ustalającą warunki zabudowy.

Sprawdź ogłoszenia: działki rekreacyjne

Piaski - działka nad jeziorem
Piaski - działka nad jeziorem
fot.: WGN
Działka, Borowy Młyn
Działka, Borowy Młyn. Pow. 22500 m2. Cena: 15 zł/m2
fot.: WGN

Można też znaleźć mniejszą działkę, ale w wyższej cenie za metr, zwłaszcza w rejonie nadmorskim, który jest drugim po Mazurach obszarem dużej podaży działek z dostępem do akwenów. Na przykład w województwie pomorskim, nad jeziorem Ostrowite (Bory Tucholskie) sprzedawany jest teren tuż nad wodą. Działka ma powierzchnię 3000 m2 i kosztuje aż 890 tys. zł (ok. 300 zł/m2). Cena w tym przypadku jest wysoka i porównywalna ze stawkami obowiązującymi na rynku działek budowlanych w dużych miastach.
Na ogół jednak działki rekreacyjne, czy nawet budowlane nad jeziorami, nie są aż tak drogie. Z danych biura WGN wynika, że ceny metra kwadratowego zawierają się w przedziale od 40 do 60 zł. Na przykład za 70 zł za metr można kupić działkę w Myśliborzu w województwie zachodniopomorskim, nad jeziorem Myśliborskim. Grunt przeznaczony jest pod zabudowę rekreacyjną. Powierzchnia działki wynosi 1750 m2.

Zdarzają się także nieruchomości wycenione poniżej średnich stawek, na przykład działka w Borowym Młynie, która wystawiona jest na sprzedaż za 15 zł za metr. Teren ma 22 000 m2. Nieco więcej (30 złotych za m2) trzeba zapłacić za działkę na Mazurach, przylegającą do jeziora Sunowo. Cena za 18 000 m2 wynosi 540 tysięcy złotych.

Niewielką działkę o powierzchni do kilku tysięcy metrów kwadratowych, sąsiadującą z jeziorem można kupić już za niewiele ponad 100 tysięcy złotych. Ceny są obniżone zwłaszcza w przypadku gruntów rolnych. Droższe są oczywiście działki objęte planem miejscowym lub z ustalonymi warunkami zabudowy, położone w bardzo atrakcyjnych miejscach.

Niższe ceny mają działki położone bardzo blisko jeziora, ale nie bezpośrednio przy wodzie. Nie znaczy to jednak, że takie oferty nie są godne zainteresowania, ponieważ zdarza się, że właściciele gruntów oferują udziały w linii brzegowej i dają dostęp do wody. Tak jest w przypadku oferty sprzedaży działki w gminie Goleń, w województwie warmińsko-mazurskim. Kupujący oprócz gruntu, dostaje też udziały w pasie nad brzegiem jeziora. Cena to 75 tys. zł za 3500 m2, a więc niewiele ponad 21 zł za metr.

O czym należy pamiętać decydując się na zakup działki nad jeziorem?

Najważniejszą sprawą, zwłaszcza gdy planujemy działalność w branży turystycznej, jest dobry dojazd do nieruchomości, klienci chętniej wybierają bowiem ośrodki wypoczynkowe i hotele, do których można łatwo i szybko dojechać.
Druga ważna sprawa to potencjalne koszty i utrudnienia związane z budową. Należy liczyć się z tym, że na terenie podmokłym trudniej będzie zbudować pensjonat, hotel czy nawet niewielki dom jednorodzinny. Niewykluczone, że przy budowie fundamentów trzeba będzie zastosować specjalistyczną technologię, inną niż te stosowane na terenie suchym, co wiąże się z wyższymi kosztami.
Należy też sprawdzić, czy działka nie leży na terenie zalewowym. Obowiązkowo trzeba zapoznać się z planem miejscowym (o ile został sporządzony dla danego obszaru). Kupujący powinien zorientować się również, czy konieczna będzie wycinka drzew, by zrobić miejsce pod budowę. Drzew nie można wycinać samowolnie, trzeba uzyskać urzędową decyzję pozwalającą na wycinkę.

GALERIA zdjęć:
działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami

autor: Magdalena Paluch - Dział Analiz WGN

aktualizacja: 15.07.2014

Polecane artykuły
Ceny działek budowlanych od kilku lat utrzymują się na stałym poziomie
Na rynku działek budowlanych położonych w obrębie dużych miast panuje stabilizacja. Ceny...
Pomysł na biznes – gospodarstwo agroturystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne zwykle są prowadzone przez rolników, dla których usługi tego...
Działki budowlane w górach. Co trzeba sprawdzić przed budową domu? Ceny działek w górach.
Działki budowlane położone w górach nie są drogie. Nawet w znanych, turystycznych...
Dom z basenem. Zobacz GELERIĘ zdjęć
Przez wiele lat dom z basenem był w Polsce kojarzony z luksusem i prestiżem. Baseny były...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.