Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Fabryka przestrzeni

tagi tematyczne lofty Praga Warszawa West Development
Fabryka przestrzeni
Fabryka przestrzeni

West Development rozpoczyna rewitalizację Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze. Budynki historycznej fabryki zostaną zamienione na pierwsze w Warszawie luksusowe lofty.

Kilka słów o loftach
Lofty to stylowe mieszkania-studia, zaaranżowane we wnętrzach hal produkcyjnych, w fabrykach, młynach, pofabrycznych magazynach czy wieżach ciśnień. Są przestronne, wysokie i widne dzięki ogromnym oknom lub szklanym dachom, a jedynym wydzielonym w nich pomieszczeniem jest łazienka, ewentualnie sypialnia.
Adaptując pomieszczenia często pozostawia się w nich widoczne elementy instalacji, oryginalne fragmenty konstrukcji oraz duże powierzchnie surowych ceglanych ścian, tak aby zachować ślad wcześniejszego przeznaczenia lokalu.

Trochę historii
Historia loftów zaczęła się w Paryżu w połowie XIX wieku, kiedy to cyganeria artystyczna zaczęła adaptować nietypowe, opuszczone i zaniedbane przestrzenie pofabryczne, manifestując w ten sposób swoją indywidualność. Tym samym lofty stały się miejscem pracy, zamieszkania oraz organizacji wystaw prezentujących prace malarzy, rzeźbiarzy, fotografów, projektantów czy architektów.
Fenomen loftów w Polsce rozpoczął się od najbardziej spektakularnego przedsięwzięcia, jakim była przebudowa XIX-wiecznej zabytkowej przędzalni Karola Scheiblera w Łodzi. Kompleks mieszkalny z licznymi kawiarniami, podziemnymi parkingami oraz galeriami sprzedał się prawie w całości w ciągu zaledwie 3 dni.

Polskie Zakłady Optyczne w Warszawie

Mieszkanie nad ulicą Kamionkowską

A na Pradze...
Kolejny tego typu projekt rozpoczął West Development, który w najbliższym czasie zajmie się rewitalizacją Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze. Inwestycja składa się z 3 budynków, jednego od ulicy Grochowskiej oraz dwóch od Kamionkowskiej. Budynki będą stanowiły spójną całość. Powstanie około 50 loftów – wszystkie zostaną oddane w tym samym terminie. Lofty będą miały powierzchnię od 70 do 270 mkw., niektóre z nich na życzenie klienta mogą być dwupoziomowe, ponieważ istnieje możliwość łączeń w pionie. Wysokość loftów (od 3,30 do 3,80 m) zależy od piętra, na którym będą się znajdowały. Do większości przynależy balkon, taras lub ogród zimowy, a mieszkania zlokalizowane na ostatnich pięciu piętrach będą miały tarasy o powierzchni kilkudziesięciu, a nawet stu metrów. Teren inwestycji będzie zamknięty i dostępny tylko dla mieszkańców. Przewidziane są również oddzielne klatki schodowe oraz wejścia do lokali prowadzących usługi komercyjne, w celu zapewnienia mieszkańcom poczucia prywatności.
Ceny loftów różnią się ze względu na lokalizację. Budynki od strony ulicy Grochowskiej można kupić za 13 420 zł, natomiast te od ulicy Kamionkowskiej za 14 000 zł brutto za mkw. Dodatkowo płatne będą duże tarasy i miejsca postojowe w garażach podziemnych, w których cena brutto jednego miejsca to 36 600 zł, a tzw. miejsca rodzinnego (dwustanowiskowego) – 54 900 zł. Parkingi będą się znajdowały w historycznych podziemiach z lat dwudziestych, w miejscu dawnych pieców węglowych ogrzewających teren dzisiejszej inwestycji.

Deweloper wprowadzi liczne udogodnienia dla mieszkańców: windy z poziomu garaży, centralną klimatyzację, inteligentne sterowanie instalacjami w domu, recepcję oferującą szeroki zakres usług, bezprzewodowy Internet (hotspot), dźwiękoszczelne, bezpieczne, aluminiowe okna. Klienci będą mieli pełną swobodę aranżacji wnętrz – omówienia z deweloperem wymagają jedynie te kwestie, które odróżniają loft od typowego apartamentu, np. ustawienie ścianek działowych, na które nie każdy się decyduje, czy widoczność żebrowanych sufitów lub instalacji. Ponadto West Development daje swoim klientom możliwość zamawiania elementów stanowiących kiedyś wyposażenie fabryki, takich jak stare transformatory, lampy, elektryczne liczniki, piece, metalowe konstrukcje stropów.

Wizualizacja loftów West Development

Przykładowa aranżacja wnętrza

Całkowicie nowatorskim pomysłem jest sprzedaż mieszkań na aukcji internetowej. Aukcja będzie się odbywała na platformie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Osoba zainteresowana tym sposobem kupna mieszkania będzie musiała nabyć podpis elektroniczny, zalogować się i przystąpić do licytacji. Cena wyjściowa wystawionych na aukcję loftów będzie zależna od zainteresowania i wyniesie około 14 000 zł za mkw. Na aukcję zostaną wystawione między innymi dwa najoryginalniejsze lofty: pierwszy – z jadalnią zlokalizowaną bezpośrednio nad ulicą Kamionkowską, drugi – wyróżniający się olbrzymim tarasem, znajdujący się piętro wyżej. Aukcja najatrakcyjniejszych loftów rozpocznie się pod koniec sprzedaży z oczywistych powodów – osiągną one najwyższe ceny.

Polska w loftach
Wszystko wskazuje na to, że i do Polski dotarła w końcu moda na przekształcanie magazynów i starych hal w ekskluzywne lofty. Liczbę mieszkań obecnie realizowanych w starych fabrykach szacuje się na około tysiąc. Inwestorom w Polsce w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy udało się przekonać opinię publiczną do wizerunku loftu jako „mieszkania z duszą”, którego posiadanie należy wręcz do dobrego tonu. Oprócz Opal Property Developments (lofty Scheiblera) oraz West Development pojawiły się kolejne firmy, które mają w planach podobne inwestycje. Obecnie lofty powstają w Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Żyrardowie, Gliwicach, Bytomiu, Bydgoszczy oraz Białymstoku. We Wrocławiu ekskluzywne mieszkania mają powstać w XIX-wiecznym budynku Browaru Dolnośląskiego oraz przy ulicy św. Antoniego w pasażu handlowym Pokoyhofa. W Krakowie w 57 loftów ma przekształcić się Młyn Ziarno przy ulicy Zabłocie, natomiast deweloper z Katowic zamierza zamienić w mieszkania starą łaźnię dawnej kopalni Orzeł Biały w Bytomiu.

Lofty u Scheiblera - Łódź

Lofty de Girarda - Żyrardów

Komu przeznaczone?
Lofty stały się szansą na zagospodarowanie nieruchomości, które dotąd raziły przechodniów stopniem zaniedbania i brzydotą. Z całą pewnością przyczynią się też do rozwoju i rewitalizacji tej części miasta, w której będą zlokalizowane.
Stanowią one produkt, który ze względu na swoją cenę (niekiedy najdroższe nieruchomości w mieście) oraz oryginalność sam w sobie dokonuje selekcji typu odbiorców. Jest pewnego rodzaju furtką, przez którą przechodzą tylko najbardziej zainteresowani klienci, potrafiący się odnaleźć w miejscu przesiąkniętym postindustrialnym klimatem, niepowtarzalnym w skali architektonicznej i zbudowanym w bardzo specyficznym stylu.
W loftach nie ma ściśle ustalonej przestrzeni, sztywnych standardów, łatwego do przewidzenia sposobu aranżacji wnętrza, powtarzalności ani nudy, dlatego jest to towar dla osób o artystycznej duszy, nietuzinkowych i wolnych od wszelkich schematów.

autor: opracował: Magdalena Zborowska
zdjęcia: West Development, Green Development, A. Wach (Opal Property Developments), M. Zborowska

aktualizacja: 17.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.