Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Franczyzowe biuro nieruchomości. Na czym polega franczyza?

tagi tematyczne agencja franczyzowa agencja nieruchomości biuro nieruchomości franczyza
franczyza
franczyza

Franczyza to jeden ze sposobów na prowadzenie własnej agencji nieruchomości pod znaną marką, ze wsparciem biznesowym i organizacyjnym silnego partnera – franczyzodawcy. W Polsce w ramach sieci franczyzowych działa już około 300 biur nieruchomości.

W związku z deregulacją zawodu pośrednika nieruchomości, już niedługo pośredniczeniem w transakcjach na rynku nieruchomości będzie mógł się zająć praktycznie każdy. Taka swoboda działalności gospodarczej ma oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Przeciwnicy deregulacji twierdzą, że likwidacja zawodu pośrednika spowoduje narażenie klientów na szkody w związku z korzystaniem z usług biur nieruchomości, które powstaną po uwolnieniu zawodu. Podnoszone są głosy o znaczącym obniżeniu jakości usług jako następstwo braku przygotowania merytorycznego osób zajmujących się pośrednictwem. Zwolennicy deregulacji dowodzą, że dzięki zniesieniu licencji zniknie bariera w uruchamianiu biur przez osoby zainteresowane pracą w branży, które do tej pory nie miały licencji pośrednika. Aktualnie wszystkie transakcje na wtórnym rynku nieruchomości muszą być przeprowadzane pod nadzorem licencjonowanego pośrednika.

Coraz więcej franczyzowych biur nieruchomości

Samodzielny start w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami może być w aktualnej sytuacji rynkowej dość trudnym zadaniem. Tym bardziej, że w gąszczu nowych biur nieruchomości na znaczeniu zyskują znane marki. Ofertę dla przedsiębiorców  początkujących na rynku nieruchomości mają sieciowe agencje franczyzowe. Według szacunków agencji Metrohouse & Partnerzy, w Polsce działa około trzystu agencji skupionych we franczyzowych sieciach pośredników. Rozpoczęcie działalności na rynku pośrednictwa wymaga niezbędnego know-how, szkoleń, inwestycji w systemy informatyczne, wsparcia organizacyjnego i nakładów na promocję marki – takie wsparcie zapewnia franczyzodawca.

Sprawdź agencje nieruchomości działające w twoim regionie >>

Oczekiwania wobec franczyzobiorców powinny być jasno doprecyzowane już na początku rozmów o współpracy. W sieci Metrohouse podstawą jest silna motywacja do pracy na własny rachunek oraz gotowość do osobistego zaangażowania się w bieżącą pracę biura. Ważny jest odpowiedni lokal (własny lub możliwość jego wynajmu, min. 40-50 m2) w rejonie o dużym natężeniu ruchu. W Metrohouse do rozpoczęcia działalności wystarczy już 50 tys. zł. Zwykle franczyzodawcy pobierają jednorazową opłatę przy rozpoczęciu współpracy, a później opłaty miesięczne – stałe lub uzależnione od obrotów biura. Franczyzobiorcy na ogół wywodzą się spośród doradców sieci, istniejących biur nieruchomości poszukujących nowych możliwości ekspansji na lokalnych rynkach, ale także z przedsiębiorców rozpoczynających nowy biznes lub poszukujących możliwości rozszerzenia o pośrednictwo obecnej działalności.

Aktualnie pod marką Metrohouse & Partnerzy działa 46 oddziałów franczyzowych. Inne, znane w Polsce sieci franczyzowe działające na rynku nieruchomości, to Emmerson, WGN, Remax, Północ Nieruchomości, KNC, Nordhaus.

autor: źródło: Metrohouse & Partnerzy

aktualizacja: 24.05.2013

Polecane artykuły
Wymarzony dom: mały, tani, ale nowoczesny
Choćby mały, ale własny dom – to marzenie wielu Polaków, jednak wciąż trudne do...
Coraz wyższa zdolność kredytowa, coraz niższe koszty kredytu
Dzięki obniżkom stóp procentowych koszty kredytu są coraz niższe. Wzrosła też zdolność...
Osiedle dla 14 tysięcy mieszkańców. Pod Moskwą powstanie kompleks Svetly Dali
Platinum Properties Group planuje rozpocząć pod koniec 2013 roku realizację dużego...
Mieszkanie dla Młodych przyjęte przez rząd. Program ruszy od stycznia 2014 r.
Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.