Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku – mieszkania na każdą kieszeń

tagi tematyczne apartament apartamenty wakacyjne ceny mieszkań Gdańsk mieszkania Gdańsk mieszkanie w kamienicy rynek wtórny wielka płyta
Gdańsk

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku jest dość urozmaicony pod względem rodzaju dostępnych mieszkań i ich cen. Przy aktualnej, wysokiej podaży, bez problemu znajdziemy zarówno oryginalne mieszkanie w zabytkowym sercu miasta, tanie mieszkanie w falowcu z wielkiej płyty, jak i lokal z segmentu popularnego czy apartament wakacyjny. Decyzja zakupowa zależy jedynie od zasobności portfela.

W bazach ogłoszeń trójmiejskich pośredników nieruchomości najczęściej pojawiają się mieszkania zlokalizowane w centralnych rejonach miasta – Wrzeszcz, Morena, Śródmieście. Duży wybór mieszkań z rynku wtórnego jest też w poszukiwanych przez kupujących lokalizacjach takich jak Przymorze oraz Chełm. Pod względem rodzaju zabudowy gdańskie nieruchomości mieszkaniowe można podzielić na trzy segmenty:

Mieszkania w starym budownictwie – w kamienicach i w budynkach realizowanych w Gdańsku w latach 50. i 60., zanim rozpowszechniła się tzw. wielka płyta.
Lokale w kamienicach można znaleźć w dzielnicach Wrzeszcz, Orunia, Siedlce, Nowy Port i oczywiście w Śródmieściu. Ich ceny zaczynają się już od 2500 zł/m2. Jednak tanie mieszkania zazwyczaj wymagają remontu. Pomimo tego mają wiele atutów, które mogą zachęcić potencjalnych kupujących – lokalizacja blisko centrum, przestronne, doświetlone pomieszczenia, możliwość ciekawej aranżacji wnętrz. Zakup takiego mieszkania można też potraktować jako inwestycję i po modernizacji je sprzedać lub wynająć. Najdroższe, zmodernizowane i luksusowo zaaranżowane apartamenty w Gdańsku oferowane są nawet za 10 tysięcy złotych za metr. Oczywiście najwyższe ceny są w prestiżowych lokalizacjach np. przy Długim Targu, Mariackiej, Świętego Ducha i w innych, najstarszych i popularnych turystycznie obszarach Gdańska.

Zakup mieszkania w budynku powojennym, zrealizowanym w latach 50. i 60. może być trafioną inwestycją. Bloki z tamtego okresu nie są wysokie (maksymalnie mają 4 piętra), położone są w atrakcyjnych częściach miasta, z dobrze rozwiniętą miejską infrastrukturą i komunikacją – w Oliwie, w Śródmieściu, we Wrzeszczu, ale też na Starym Mieście. Większość lokali oferowanych w takich budynkach przeszło modernizację i właściwie można je użytkować bezpośrednio po zakupie. Ich ceny w zależności od standardu i lokalizacji wahają się od 3 do aż 10 tysięcy zł za m2.


Sprawdź najnowsze ogłoszenia: mieszkania i apartamenty w Gdańsku

Mieszkania z okresu intensywnego budownictwa wielkopłytowego (lata 70. i 80.)

Gdańskie blokowiska zlokalizowane są w dzielnicach Zaspa, Przymorze, Morena, Chełm, Żabianka. Na terenie Przymorza powstała jedna z najlepiej znanych w Polsce budowla z czasu PRL – falowiec, który ma długość 860 metrów i mieszka w nim około 6 tysięcy osób. Tego typu budynków jest w Gdańsku osiem. Ceny mieszkań na dużych osiedlach wahają się od 3 do 7 tys. za metr. Większość wystawianych na sprzedaż lokali jest w dość dobrym stanie technicznym, na ogół wyposażone są standardowo, ale można też wyszukać mieszkania wyremontowane i ciekawie urządzone, z atrakcyjnym widokiem z okien na wyższych kondygnacjach wieżowców.

Nowe budownictwo (lata 1990-2012) oraz bieżące inwestycje mieszkaniowe deweloperów.
Nowe mieszkania stanowią największą ilościowo część gdańskiego rynku mieszkaniowego. Zlokalizowane są przede wszystkim w południowej części miasta – Łostowice, Ujeścisko, Jasień, Szadółki, Chełm. Najtańsze nowe mieszkania, niektóre jeszcze nie wykończone, oferowane są już za około 2,5-3 tys. za metr. W serwisach ogłoszeniowych można wyszukać też dużo apartamentów z rynku wtórnego, których ceny sprzedaży oscylują wokół 10 tysięcy PLN za metr. Natomiast mieszkanie od dewelopera kosztuje, w zależności od lokalizacji, od 3,6 do 5,9 tys. zł/m2. A w ekskluzywnych projektach realizowanych w sercu Gdańska, apartamenty kosztują nawet 12 tys. zł za metr.

W Gdańsku można wyodrębnić jeszcze jedną kategorią mieszkaniową – lokale i apartamenty na wynajem oraz condohotele. Projekty deweloperskie, w których sprzedawane są apartamenty wakacyjne to np. Stara Winiarnia na Starym Mieście (ceny mieszkań zaczynają się od ok. 7 tys zł/m2), Apartamenty Przy Plaży w dzielnicy Jelitkowo czy Aura Gdańsk na Wyspie Spichrzów.

autor: red. tuznajdziesz.pl

aktualizacja: 08.07.2014

Polecane artykuły
Apartament z widokiem na morze – miejsce wakacyjnego wypoczynku i lokata kapitału
Własny apartament z widokiem na morze daje poczucie swobody i prestiżu, ale może też...
Mieszkania w Koszalinie – duży wybór, umiarkowane ceny
Mieszkania dostępne w Koszalinie na rynku wtórnym to przede wszystkim lokale położone na...
Szanse na kredyt hipoteczny przy umowie na czas określony
Umowa o pracę na czas określony daje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego niemal w...
Więcej chętnych na kredyty hipoteczne. Niskie oprocentowanie kredytów
W miesiącach letnich banki nie mogły narzekać na brak zainteresowania kredytami...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.