Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Gorący czas poszukiwań mieszkania na wynajem

tagi tematyczne mieszkania Kraków mieszkania na wynajem tanie mieszkania
mieszkania na wynajem
mieszkania na wynajem

Wrzesień to miesiąc, w którym na rynku nieruchomości poszukiwane są przede wszystkim mieszkania na wynajem. Szczególnie wysokiej aktywności osób poszukujących mieszkań do wynajęcia należy spodziewać się w dużych ośrodkach akademickich, gdzie popyt generowany jest przede wszystkim przez osoby studiujące oraz rozpoczynające pracę poza stałym miejscem zamieszkania.

Nie warto czekać z najmem mieszkania do ostatniej chwili
Zwiastunem wrześniowej gorączki na krakowskim rynku najmu mieszkań jest coraz większa ilość zapytań kierowanych do biur nieruchomości przez potencjalnych najemców. – Od początku sierpnia obserwujemy znacznie większe zainteresowanie ofertami najmu mieszkań w porównaniu z lipcem, który był pod tym względem zupełnie martwym miesiącem. O mieszkania najczęściej pytają studenci, ale jest również spora grupa osób, które planują przeprowadzkę do Krakowa w celach zawodowych  – mówi Maciej Trela, dyrektor krakowskiego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości. – Jeśli chodzi o ofertowe ceny najmu, to utrzymują się one od dłuższego czasu na stałym poziomie i raczej nie wzrosną w najbliższych miesiącach. W miarę zwiększającego się popytu mogą jednak zmniejszyć się możliwości ewentualnych negocjacji cen, a tym samym wzrosnąć transakcyjne ceny najmu – dodaje Maciej Trela. Osoby zamierzające nająć mieszkanie nie powinny więc czekać do września, tylko już teraz szukać odpowiednich ofert. Nie warto czekać również z innego powodu. Oferty są coraz bardziej przebrane i we wrześniu może się okazać, że trudno będzie znaleźć mieszkanie na wynajem atrakcyjne pod względem ceny, lokalizacji, standardu oraz wyposażenia.

Zobacz także: Kraków, mieszkania na wynajem - najnowsze oferty

Poszukiwane mieszkania z osobną kuchnią
Jak przyznają pośrednicy z krakowskiego oddziału PÓŁNOC Nieruchomości, ze względów ekonomicznych najczęściej wybierane są mieszkania dwupokojowe o niezbyt dużym metrażu (40-50 mkw.) położone poza ścisłym centrum miasta, jednak w niezbyt dużej odległości od tras środków komunikacji miejskiej. Tego typu mieszkań szukają przeważnie studenci oraz młode rodziny z dziećmi, dla których koszt najmu oraz wysokość miesięcznych opłat jest jednym z ważniejszych czynników przy wyborze oferty. Mieszkania droższe, czyli większe oraz te zlokalizowane w centrum miasta wykończone w wysokim standardzie wynajmowane są często przez duże firmy dla swoich pracowników lub członków kadry zarządzającej.

Bardzo często pojawiają się pytania o lokale z osobną kuchnią. Takich mieszkań szukają przede wszystkim studenci, ponieważ umożliwiają one wydzielenie większej ilości miejsc do spania, a co za tym idzie powstaje możliwość podzielenia kosztów najmu na kilka osób. Mieszkania z aneksami kuchennymi wynajmują się dłużej i nie osiągają tak dobrych cen.

Ceny najmu niewielkich mieszkań dwupokojowych w Krakowie zaczynają się już od 900-1000 zł. Mieszkania w tej cenie można znaleźć w zaniedbanych kamienicach lub budynkach z wielkiej płyty położonych na terenie dużych osiedli mieszkaniowych. Są to zwykle lokale o niskim standardzie wykończenia, często nadające się do remontu. Za dwupokojowe, umeblowane mieszkanie w nowym budownictwie, wykończone w średnim standardzie, położone poza ścisłym centrum Krakowa trzeba zapłacić średnio 1100-1400 zł. Z kolei dwupokojowe mieszkanie w samym centrum miasta, wykończone w wysokim standardzie to wydatek rzędu 2000 zł miesięcznie.

ceny mieszkań na wynajem

Poszukując mieszkania do wynajęcia, warto negocjować cenę najmu z właścicielem nieruchomości. Pole do negocjacji jest zwłaszcza w przypadku poszukiwania lokalu w miejscu, w którym ofert wynajmu jest znacznie więcej niż potencjalnych najemców. Przykładem może być krakowskie osiedle Ruczaj, na którym w ostatnich latach powstało kilkadziesiąt nowych inwestycji mieszkaniowych. Duża część mieszkań była kupowana w celach inwestycyjnych z myślą o ich późniejszym wynajęciu. – Mieliśmy w naszej ofercie ładne trzypokojowe mieszkanie z oddzielną kuchnią. Pomimo atrakcyjnej ceny najmu na poziomie 1300 zł nie było zbyt wielu zainteresowanych. Świadczy to o wysokiej nadpodaży mieszkań do wynajęcia na terenie osiedla Ruczaj i w jego okolicach – wyjaśnia Maciej Trela.

Pełne wyposażenie mieszkania na wynajem to dzisiaj standard

W przeciągu kilku lat znacząco wzrosły wymagania najemców w stosunku do wykończenia i wyposażenia wynajmowanych mieszkań. Aby szybko znaleźć najemcę i uzyskać satysfakcjonującą cenę, nie wystarczy już że właściciel w miarę estetycznie pomaluje ściany i zakupi średniej jakości meble. Czynnikiem przesądzającym o atrakcyjności oferty może okazać się wyposażenie mieszkania w sprzęt AGD, taki jak pralka, zmywarka, lodówka, piekarnik, czy kuchenka mikrofalowa. Mieszkania w pełni umeblowane, wyposażone w sprzęt AGD i wykończone w dość dobrym standardzie są wynajmowane zdecydowanie szybciej od lokali wymagających doposażenia.

autor: Wojciech Porębski - Dział Analiz Rynku Nieruchomości – PÓŁNOC Nieruchomości

aktualizacja: 30.05.2014

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.