Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Grunty rolne wciąż drożeją. Jakie są ceny gruntów rolnych i gospodarstw rolnych w Polsce?

tagi tematyczne ceny ziemi rolnej gospodarstwo agroturystyczne gospodarstwo rolne grunty rolne ziemia rolna
ziemia rolna, gospodarstwo rolne
ziemia rolna, gospodarstwo rolne

Ceny gruntów rolnych wciąż rosną. Według specjalistów działających na rynku nieruchomości, na wzrosty cen ma wpływ zbliżające się otwarcie polskiego rynku obrotu ziemią dla obywateli Unii. Nie spada też zainteresowanie ziemią rolną wśród osób planujących zakup ziemi w celach inwestycyjnych, co również ma wpływ na ceny.

Ceny ziemi rolnej rosną od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu poszły w górę już o ponad 260 proc. i choć dynamika wzrostów ostatnio nieco osłabła, to nadal wartościowe grunty w dobrych lokalizacjach są wysoko wyceniane. Według danych GUS średnia cena jednego hektara ziemi rolnej we wrześniu 2014 roku wynosi 32,4 tysiące złotych. W grudniu 2013 roku grunt orny w Polsce kosztował średnio 25,7 tys. zł.

Sprawdź ogłoszenia z całej Polski: działki rolne

Według pośredników z biura WGN, nabywcy nieruchomości rolnych dzielą się na dwie grupy. Są kupujący, którzy poszukują gruntów pod inwestycje np. agroturystyczne lub nabywają gorszej jakości ziemię rolną w okolicach miast, by po zmianie przeznaczenia z rolnego na budowlany sprzedać ją z zyskiem. Wielu inwestorów zakłada, że po 2016 roku, kiedy otwarty zostanie polski rynek obrotu ziemią rolną, ceny jeszcze wzrosną.
Druga grupa kupujących interesuje się nieruchomościami typowo rolniczymi – liczy się dla nich dobra jakość gleby i możliwość rolniczego wykorzystania gruntów, a w przypadku zakupu funkcjonujących gospodarstw, także stan zabudowań i infrastruktury oraz wyposażenie w maszyny.

Jakie są ceny gospodarstw rolnych i jakie oferty sprzedaży pojawiają się na rynku?
Najdroższe gospodarstwa znajdujące się w bazie ofert WGN kosztują nawet kilkadziesiąt milionów złotych, np. w województwie pomorskim na sprzedaż wystawiono 485 hektarów ziemi za 35 milionów złotych. Jest to typowa oferta dla rolnika, ponieważ aż 300 hektarów stanowią użytki rolne, w tym ponad 250 ha są to grunty dobrej jakości – IIIb i II klasa gleby. W skład gospodarstwa wchodzą też tereny zalesione, nieużytki, budynki biurowe i park maszynowy (kombajny, przyczepy, rozrzutniki, opryskiwacze itp.)

Na Śląsku można kupić np. gospodarstwo rybackie - 49 hektarów z pełną infrastrukturą. Na terenie gospodarstwa jest 7 stawów produkcyjnych oraz dwa wolno stojące budynki mieszkalne o łącznej powierzchni użytkowej 224,03 m2. Całość wyceniono na 2,5 mln zł.

Biuro WGN pośredniczy też w sprzedaży gospodarstwa (300 ha ziemi, budynki, maszyny), w którym prowadzona jest hodowla bydła. Cena wynosi 17 milionów zł.

Wymienione oferty kierowanie są do rolników, którzy inwestują w działalność rolniczą lub powiększają gospodarstwa. Dla nich budynki mieszkalne i lokalizacja mają drugorzędne znaczenie, liczy się natomiast ziemia dobrej jakości i wyposażenie w sprzęt rolniczy.

Na sprzedaż trafia też dużo gospodarstw rolnych, w których najistotniejszą składową jest dom mieszkalny. Adresatem takich ofert mogą być osoby poszukujące atrakcyjnego, cichego lokum na wsi, czy też inwestorzy, którzy zamierzają rozpocząć działalność agroturystyczną lub nabywają nieruchomość tylko po to, by za jakiś czas sprzedać ją z zyskiem

Pośrednicy WGN zaobserwowali, że domy na wsi wraz z zabudową gospodarczą i ziemią (z reguły chodzi o mały areał) wystawiane są w cenach średnio o kilkanaście procent wyższych od średniej rynkowej ceny metra kwadratowego domu mieszkalnego, która wynosi 3000 zł., pod warunkiem oczywiście, że są to oferty sprzedaży domów w dobrym stanie technicznym i atrakcyjnie położonych. Droższe są na przykład tego typu gospodarstwa zlokalizowane na Mazurach.
Zabytkowa, wyremontowana nieruchomość w województwie warmińsko-mazurskim, w skład której wchodzi dom murowany oraz stodoła przekształcona w miejsce rekreacji, wypoczynku i pracy twórczej, a do tego 2,5 ha ziemi, wystawiona została na sprzedaż za 950 tysięcy złotych. Cena za metr kwadratowy domu wynosi 5700 zł. WGN oferuje też dom mieszkalny o powierzchni 180 m2 wraz z zabudowaniami gospodarczymi i gruntem o powierzchni 2,78 ha. Nieruchomość także znajduje się na Mazurach i została wyceniona na 2700 zł za metr.

Tańsze są gospodarstwa rolne, które nie są wartościowe ani ze względu na powierzchnię gruntów i jakość ziemi, ani na klasę i stan techniczny budynku. Do tego położone są w niezbyt atrakcyjnym rejonie. Są to na ogół podupadłe gospodarstwa drobnych rolników, czy też grunty i zabudowania dawnych PGR-ów. Ceny takich nieruchomości zwykle nie przekraczają nawet tysiąca złotych za metr kwadratowy. Takie gospodarstwo można kupić w jednej z miejscowości na Dolnym Śląsku. Sprzedający oferuje kilka hektarów ziemi wraz z budynkami gospodarczymi i dużym, trzykondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym (500 m2). Cena za metr kwadratowy wynosi w tym przypadku 780 zł.

Pośrednicy nieruchomości zaobserwowali, że choć rozbieżności między cenami dużych i małych gospodarstw są ogromne, to jednak w przeliczeniu na metr kwadratowy, drożej wyceniane są nie grunty rolne bardzo dobrej jakości, ale ziemia gorszej klasy, za to położona bliżej miast. Dzieje się tak dlatego, ponieważ inwestorzy poszukują działek rolnych, które w przyszłości będzie można przekształcić w budowlane, a najłatwiej jest zmienić przeznaczenie właśnie gruntów niskiej jakości. Stąd w cenie są działki rolne klasy IV, V oraz VI, ale za to zlokalizowane blisko centrów miast czy węzłów drogowych. Takie działki często sprzedawane są w cenie zbliżonej do cen działek budowlanych.

autor: Iwona Hryncewicz - WGN

aktualizacja: 08.10.2014

Polecane artykuły
Pomysł na biznes – gospodarstwo agroturystyczne
Gospodarstwa agroturystyczne zwykle są prowadzone przez rolników, dla których usługi tego...
Działki budowlane w górach. Co trzeba sprawdzić przed budową domu? Ceny działek w górach.
Działki budowlane położone w górach nie są drogie. Nawet w znanych, turystycznych...
Działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami – gdzie i w jakiej cenie?
Nieduże działki rekreacyjne i budowlane nad jeziorami poszukiwane są przede wszystkim...
Super posiadłości w Polsce. Galeria zdjęć
Pałac lub dwór plus kilkuhektarowy park to posiadłości dla osób skłonnych zainwestować na...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.