Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ile lat Polak musi oszczędzać, aby kupić mieszkanie za gotówkę?

tagi tematyczne ceny mieszkań kredyt hipoteczny zakup mieszkania
bloki mieszkalne
bloki mieszkalne

Czy osoba, która nie ma żadnych zasobów finansowych i nie korzysta z kredytu hipotecznego ma szansę kupić mieszkanie? Tak, tyle że gromadzenie środków na zakup mieszkania zajmie jej wiele lat.

Zakładamy, że Polak zarabiający średnią krajową czyli 2700 zł miesięcznie netto, zamierza kupić 50-metrowe mieszkanie na rynku wtórnym. Będzie na ten cel odkładał co miesiąc jedną trzecią swoich zarobków, a więc 900 złotych. Tych pieniędzy nie będzie nigdzie inwestował. W takiej sytuacji, planując zakup mieszkania w dużym mieście, na rynku wtórnym, w cenie 4655 zł za metr kwadratowy (średnia cenowa dla dziewięciu największych miast według stawek WGN), będzie potrzebował kwoty rzędu 233 tys. zł. Oznacza to, że gromadzenie oszczędności na zakup mieszkania zajmie potencjalnemu kupującemu aż 21 i pół roku. Trochę krócej, bo 16 lat, zajmie mu proces odkładania, jeśli będzie szukał mieszkania w miejscowościach gdzie ceny są niższe i kształtują się poziomie 3500 zł za metr.

W tej sytuacji może byłoby lepiej zainwestować odłożone pieniądze? Odrzucając grę na giełdzie, gdyż jest zbyt ryzykowna, przeciętny Polak może zdecydować się na odkładanie ich w najbardziej typowy sposób – na lokacie bankowej, gdzie może obecnie liczyć na oprocentowanie w wysokości około 3,3 proc. w skali roku. Ta forma oszczędzania staje się jednak coraz mniej atrakcyjna, ponieważ oprocentowanie lokat systematycznie maleje. Nieco więcej zyska, jeśli zdecyduje się na bezpieczne obligacje skarbowe. W przypadku papierów 10–letnich, oprocentowanie wynosi obecnie 4 proc. w skali roku.
Mógłby oszczędzać kupując złoto, gdyż ten szlachetny kruszec jest od lat uważany za walor stabilny, który trzyma wartość zwłaszcza w czasach kryzysu. Jednak w 2012 roku złoto traciło na wartości.
Aby oszczędzanie na mieszkanie było jak najbardziej efektywne warto skorzystać z rad ekspertów, którzy przede wszystkim kładą nacisk na zróżnicowanie form inwestowania kapitału. Kiedy jedna okaże się mniej zyskowna, można skorzystać na drugiej.
Na przykład można oszczędzać inwestując 90 proc. swego kapitału w bezpieczne formy oszczędzania takie jak obligacje, natomiast 10 proc. przeznaczyć na ryzykowny instrument, który może dotyczyć bardzo różnych rynków: akcji, surowców itp. Taki sposób inwestowania jest bezpieczny dla oszczędzającego, ponieważ daje gwarancję zachowania zainwestowanych środków. Innym przykładem oszczędzania mogą być popularne od pewnego czasu programy regularnego oszczędzania, które zakładają długoterminowe i regularne wpłaty pieniędzy. Można również lokować środki w jednostki funduszy inwestycyjnych. Jest to jednak działanie dosyć ryzykowne, bo mogą one zarówno sporo zyskiwać, jak i sporo tracić i wchodząc w ten rynek należy korzystać z rad ekspertów. Trzeba pamiętać, aby w tym przypadku inwestować w perspektywie długookresowej, w różnego rodzaju fundusze i o różnym stopniu ryzyka.

Wybór jakiejś formy inwestycji kapitałowej jest niestety konieczny w sytuacji kiedy, jak pokazuje powyższy przykład, ponad dwie dekady zajmie przeciętnemu Polakowi „dorobienie” się mieszkania poprzez odkładanie części wypłaty.

autor: Justyna Ocimek, Dział Analiz WGN

aktualizacja: 18.11.2013

Polecane artykuły
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego tylko do końca roku
Tylko do końca 2013 roku można zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100 procent wartości...
Wspólnota mieszkaniowa ociepla budynek. Formalności, pozyskanie dofinansowania, zasady termomodernizacji
Właściciele domów i bloków mieszkalnych, a więc również wspólnoty mieszkaniowe, powinny...
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...
Jak długo trwa sprzedaż mieszkania?
Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym, w aktualnych warunkach rynkowych, trwa średnio od 4...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.