Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Ile rodzin przejdzie na swoje?

tagi tematyczne kredyt hipoteczny Metrofinance raport Rodzina na swoim
Ile rodzin przejdzie na swoje?
Ile rodzin przejdzie na swoje?

Rośnie zainteresowanie programem Rodzina na swoim. Jednak w zależności od lokalizacji nieruchomości, szanse uzyskania na jej zakup kredytu z dopłatą od państwa są zróżnicowane.

Specjaliści z firmy Metrohouse wraz z analitykami finansowymi Metrofinance zbadali dostępność mieszkań na rynku wtórnym pod względem wskaźnika wyznaczonego dla programu Rodzina na swoim. Mimo podwyższenia poziomu tego wskaźnika, w dalszym ciągu w największych polskich miastach trudno jest znaleźć mieszkania, które spełniałyby wymagania określone przez program.

Pokrótce o Rodzinie na swoim
Program Rodzina na swoim ma na celu zwiększenie szansy na zakup pierwszego mieszkania. Z szansy tej mogą jednak skorzystać tylko małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, pod warunkiem, że nie posiadają na własność innych nieruchomości. Oferta nie jest na razie adresowana do singli, stanowiących dość dużą grupę wśród poszukujących mieszkań. Główna korzyść płynąca z uczestnictwa w programie to pomoc państwa w spłacie połowy odsetek od kredytu przez pierwsze osiem lat po jego uzyskaniu. Może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty do odsetek.
Dodatkowe ograniczenia wyznaczone przez ustawodawcę to:
- wskaźniki cen za metr kwadratowy, których nie można przekroczyć nabywając mieszkanie
- maksymalna liczba metrów kwadratowych, do których obowiązuje dopłata to 75 mkw.

Od 2 stycznia 2009 r. zaczęły obowiązywać nowe wskaźniki cen metra kwadratowego. Czy ułatwią potencjalnym kredytobiorcom starania o dofinansowane z programu Rodzina na swoim?

Kraków kontra Gorzów Wielkopolski
Podaż tych mieszkań z rynku wtórnego, które kwalifikują się do dopłat do kredytów w ramach programu, jest w skali całego kraju bardzo zróżnicowana. Analiza Metrohouse wskazuje na duże dysproporcje pomiędzy poszczególnymi województwami.
W związku z tym największe polskie miasta można podzielić na dwie grupy:

Grupa czerwona (dostępność mieszkań od 2% do 28%)
Grupa czerwona to miasta, w których odsetek mieszkań spełniających wymogi programu jest bardzo niski. Taki odsetek występuje w Krakowie (2%), Gdańsku (3%), Wrocławiu (8%), a także w Warszawie (11%), Lublinie (15%) i Szczecinie (20%). Listę zamykają: Rzeszów (25%) oraz Białystok (28%).

Grupa zielona (dostępność mieszkań od 62% do 85%)
Do grupy zielonej zaliczono miasta, które mają duży i bardzo duży potencjał ofertowy mieszkań teoretycznie możliwych do objęcia programem RNS. Największe szanse na znalezienie odpowiednich ofert mają osoby poszukujące własnego M w największych miastach województwa lubuskiego (Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski). Również Toruń i Bydgoszcz stwarzają potencjalnym kupcom duże możliwości. Podobnie jest w Katowicach i Opolu. Duży wybór oferują także lokalne rynki w Kielcach, Olsztynie, Łodzi i Poznaniu.

Źródło: Metrohouse

Następstwa zmian
Nowe wskaźniki dla mieszkań powinny przyczynić się do wzrostu zainteresowania programem dopłat do kredytów w ramach Rodziny na swoim. Liczba wniosków kredytowych może być jednak uzależniona przede wszystkim od wielkości podaży mieszkań kwalifikujących się do programu. Szacuje się, że wraz ze spadkiem cen nieruchomości będzie się zwiększać ilość lokali spełniających warunki uczestnictwa w programie.
Zmiana wskaźników może zwiększyć popyt na mieszkania o podstawowym standardzie, przeznaczonych do remontu, które już od pewnego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W obliczu niemożności spełnienia swoich mieszkaniowych oczekiwań, wielu potencjalnych nabywców decyduje się na wybór lokali z rynku wtórnego o niższym standardzie i mniejszej powierzchni niż pierwotnie zakładana, na które pozwala uzyskana zdolność kredytowa.
Na rynku wtórnym, w przeciwieństwie do pierwotnego, nie przewiduje się dostosowywania cen mieszkań do wskaźników, aby spowodować wzrost sprzedaży. Jednak przy cenie metra kwadratowego niższej od wyznaczonych wskaźników czynnik ten może wpływać na zwiększenie atrakcyjności oferty.

autor: źródło: Metrohouse

aktualizacja: 16.06.2009

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.