Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

tagi tematyczne jak bezpiecznie wynająć mieszkanie mieszkanie na wynajem najem rynek najmu wynajem wynajem mieszkań
bloki wynajem
bloki wynajem

W wakacje i tuż przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego można zaobserwować duży ruch na rynku wynajmu mieszkań. W tym czasie dochodzi też do największej liczby oszustw. Jakie są metody oszustów i jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Gdzie poszukiwać mieszkań do wynajęcia?

Nieuczciwi wynajmujący i najemcy najintensywniej działają latem i na początku roku szkolnego, kiedy na rynku najmu jest duży popyt. Jest kilka schematów według których działają tacy oszuści.

Fałszywy właściciel wynajmowanego mieszkania

Często praktykowanym przez oszustów mieszkaniowych procederem jest wynajmowanie mieszkań, a następnie podnajmowanie ich w roli „właściciela” kolejnym kilku najemcom. W tym przypadku kandydat na najemcę podpisuje umowę najmu, wpłaca zaliczkę, a nawet przez pierwsze miesiące regularnie opłaca zobowiązania wynikające z umowy. Do czasu kiedy najemca-oszust sam nie opublikuje ogłoszenia, w którym po wyjątkowo atrakcyjnej cenie proponuje wynajem tego samego mieszkania. Chętnych nie brakuje i rzadko kto wobec tak okazyjnej ceny prosi oferenta o przedstawienie dokumentów świadczących o prawie do lokalu. Oszust podpisuje umowę najmu, pobiera kaucję, często również czynsz za pierwsze miesiące. Czynność powtarza z kolejnymi naiwnymi klientami. Sytuacja zazwyczaj wychodzi na jaw, kiedy nowi najemcy spotykają się pod drzwiami lokalu z niepasującymi do zamków kluczami lub interweniuje na miejscu zaniepokojony brakiem wpłat od najemcy prawowity właściciel.

Czytaj też: Mieszkanicznik - Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem

Jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim przy podpisywaniu umowy najmu właściciel powinien przedstawić dokumenty świadczące o jego prawie do lokalu. Zwykle jest to akt notarialny (umowa sprzedaży nieruchomości) oraz odpis z księgi wieczystej, gdzie można skonfrontować dane właściciela z przedstawianymi przez niego dokumentami. Dostęp do ksiąg wieczystych jest bezpłatny i możliwy przez Internet pod adresem http://ekw.ms.gov.pl/ Obawy przyszłego najemcy może wzbudzać niechęć „właściciela” mieszkania do ujawniania dokumentów własności lokalu, a także wyjątkowo atrakcyjny czynsz najmu, który bywa przez oszustów wyjaśniany np. potrzebą pilnego wyjazdu za granicę. Oferty po cenach znacznie niższych od średniej rynkowej zawsze powinny wzbudzać czujność.

Niesprawdzony najemca
Brak mechanizmów weryfikacji najemców przez właścicieli mieszkań prowadzi do podpisywania umów z osobami posługującymi się sfałszowanymi dokumentami, notorycznymi dłużnikami lub zawodowymi oszustami, których sposobem na życie stało się żerowanie na właścicielach mieszkań. Na przykład konflikty na linii właściciel-najemca mogą pojawić się gdy wynajęty lokal jest przeznaczany na prowadzenie działalności rozrywkowej (np. agencja towarzyska, nielegalne kasyno). Wynajmujący mogą też stać się ofiarami oszustów posługujących się skradzionymi lub podrobionymi dokumentami. Taki najemca po kilku miesiącach znika z wynajmowanego mieszkania bez uregulowania zaległych opłat na rzecz właściciela, czasami przywłaszcza sobie mienie o znacznej wartości lub demoluje mieszkanie. Znane są też przypadki oszustów, którzy podłączając do telefonów stacjonarnych urządzenia łączące się automatycznie z numerami 0-700 spowodowali straty właścicieli mieszkania na ponad 130 tys. zł.

Według pośredników w obrocie nieruchomościami, w Polsce małą wagę przykłada się do weryfikacji przyszłych najemców. Ten błąd może dużo kosztować właścicieli mieszkań. Może więc warto uzyskać od najemcy jak najwięcej informacji o miejscu pracy oraz wynagrodzeniu, aby upewnić się, czy będzie w stanie pokrywać comiesięczne koszty związane z eksploatacją lokalu. Prostym sposobem na sprawdzenie „historii najemcy” jest poproszenie go o referencje od poprzednich wynajmujących, a także przedstawienie drugiego dokumentu ze zdjęciem, co może uchronić przed osobą posługującą się fałszywkami. Niektóre agencje nieruchomości wprowadzają nawet specjalne programy weryfikacji potencjalnych najemców np. w Metrohouse dostępna jest usługa Bezpieczny Wynajem. W ramach usługi pośrednicy sprawdzają dokumenty, jakimi posługuje się potencjalny najemca, a po uzyskaniu od niego odpowiednich upoważnień jego dane sprawdzane są również w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. i w bazie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Klientom korzystającym z usługi Bezpieczny Wynajem oferowane jest również OC najemcy. Ubezpieczone mieszkanie to podstawa przy wynajmie.

Mieszkanie widmo
W tym przypadku grupą szczególnie narażoną na oszustwa są studenci poszukujący mieszkań do wynajmu zwykle przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wtedy również rozpoczynają działalność pseudo-agencje nieruchomości, które w prasie i w Internecie oferują atrakcyjne cenowo oferty wynajmu mieszkań. Po wizycie w biurze okazuje się, że przekazanie adresu wiąże się z obowiązkiem uiszczenia „opłaty rejestracyjnej” w kwocie ok. 200 zł. Nawet pomimo zapłaty takiej kwoty klienci otrzymują oferty nieaktualne, nieistniejące lub po cenach znacznie odstających od wartości prezentowanych w biurze.

Przy korzystaniu z usług biur nieruchomości należy więc pamiętać o kilku prostych zasadach. Najlepszą sposobem wyboru agencji bywa rekomendacja pośrednika przez rodzinę lub znajomych. W przypadku braku znajomości lokalnego rynku pośredników warto udać się do biura działającego na rynku od wielu lat lub znanych marek funkcjonujących na terenie całego kraju. Biuro nieruchomości można zweryfikować w lokalnym stowarzyszeniu pośredników w obrocie nieruchomościami. Ponadto pośrednik nigdy nie będzie żądał wynagrodzenia za samo przekazanie adresów. W przypadku tego typu sugestii należy udać się do innego biura, które wynagrodzenie pobierze dopiero po znalezieniu odpowiedniego mieszkania i podpisaniu umowy najmu.

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 27.07.2012

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.