Baza lokalizacji zamknij
  • Województwo
Logowanie zamknij
  • Login:
  • Hasło:

Nie masz konta? Przejdź do formularza rejestracji

Rejestracja
Wyślij wiadomość zamknij
Wyślij wiadomość zamknij
logowanie
rynek pierwotny mieszkania domy działki komercyjne katalog firm aktualności kredyty hipoteczne
rejestracja agencji i deweloperów dodaj ogłoszenie

Jak długo trwa sprzedaż mieszkania?

tagi tematyczne ceny mieszkań rynek wtórny sprzedaż mieszkania
bloki Miesteczko Wilanów
bloki Miesteczko Wilanów

Sprzedaż mieszkania na rynku wtórnym, w aktualnych warunkach rynkowych, trwa średnio od 4 do 8 miesięcy. Jednak w bazach pośredników w obrocie nieruchomościami są też takie mieszkania, które znajdują nabywcę dopiero po kilku latach. Od czego zależy czas sprzedaży mieszkania?

Piętnaście procent mieszkań sprzedanych w 2013 roku za pośrednictwem agencji Metrohouse zmieniło właściciela pomiędzy 12 a 24 miesiącem od rozpoczęcia sprzedaży. Mieszkania sprzedawane dłużej niż 2 lata stanowiły 3 procent tegorocznych transakcji. Jakie mieszkania nie cieszą się zainteresowaniem kupujących?

Sprzedaż nowego mieszkania trwa dłużej

Wśród mieszkań czekających na nabywcę co najmniej rok od momentu wystawienia na sprzedaż, prym wiodą lokale oddane do użytku po 2001 roku. Najnowsze mieszkania charakteryzują się wyższym standardem, są nowocześnie zaaranżowane, do większości przynależy miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Wyższy standard ma odzwierciedlenie w cenie ofertowej, która znacznie wykracza poza średnie ceny mieszkań na lokalnym rynku. Czynnikiem, który dodatkowo opóźnia sprzedaż jest bardzo duża konkurencja podobnych ofert na rynku. Ponadto z tym segmentem mieszkań silnie rywalizuje rynek pierwotny, choć w przypadku mieszkań nabywanych od dewelopera do kosztów zakupu należy doliczyć nakłady remontowe i aranżacyjne, które wynoszą nie mniej niż 500-600 zł za m2. Dodatkowym problemem utrudniającym negocjacje przy zakupie takich mieszkań jest fakt, iż wiele z nich zostało nabytych na górce cenowej, a część właścicieli zaciągnęła kredyty denominowane we frankach. Sprzedaż poniżej pewnych poziomów cenowych mogłaby się wiązać ze znacznymi stratami finansowymi, dlatego zwykle długo utrzymują wyjściową cenę pomimo niewielkiego zainteresowania ofertą.

Rynek wtórny, sprzedaż mieszkań, rok budowy

Większość, bo 52 procent najdłużej sprzedawanych mieszkań to lokale 3-pokojowe lub większe. Najszybciej sprzedają się kawalerki – tylko 16 procent takich lokali zalega w bazach pośredników dłużej niż rok. Potwierdzają to statystyki dotyczące powierzchni najdłużej sprzedawanych lokali - tylko 7 procent z nich miało metraż mniejszy niż 30 m2.

Mieszkania na sprzedaż. Ogłoszenia z całej Polski >>

 

Rynek wtórny, sprzedaż mieszkań, rok budowy

autor: Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

aktualizacja: 22.10.2013

Polecane artykuły
Miasto ogród czyli domy i mieszkania wśród zieleni. Galeria domów z ogrodami
Główną zaletą miasta ogrodu jest położenie domów wśród drzew i zieleni, co zapewnia...
Licencje pośredników i zarządców nieruchomości będą kontynuowane
Od początku 2014 roku będzie funkcjonował dobrowolny, społeczny system licencji...
Mały dom jednorodzinny – marzenie wielu Polaków
Idealny dom jednorodzinny powinien być mały – do 100 m2, ale posadowiony na dość...
Lokalizacje mieszkaniowe w Polsce. Top 5 najciekawszych miejsc
Przy wyborze mieszkania kupujący największą wagę przykładają do ceny i oczywiście...

Oferta tygodnia

Działka na sprzedaż: mazowieckie, Targówka, Leśna

Działka ze stawem rybnymNa sprzedaż działki budowlane ze stawem rybnym (1300 m2), położone niedaleko Mińska Mazowieckiego. Okolica spokojna i zielona - w odległości 0,5 km znajduje się bardzo duży kompleks leśny. Cena za 1 m2 wynosi 60 zł.